Nyt esitän tyhmän, mutta askarruttavan kysymyksen:
Eli mistä johtuu että esim. 1.3 koneella varustettu auto voi kiihtyä 60- 80 km/h asti paremmin kuin esim. 1.6 tai 2.0 koneiset? Tietysti painoeron ymmärrän, mutta entäs muut erot? Kertokaa, että saan yöni nukutuksi!:)
Eli mistä johtuu että esim. 1.3 koneella varustettu auto voi kiihtyä 60- 80 km/h asti paremmin kuin esim. 1.6 tai 2.0 koneiset? Tietysti painoeron ymmärrän, mutta entäs muut erot? Kertokaa, että saan yöni nukutuksi!:)
Vastaukset 7
Vanhimmat
Välityksillä on aika suuri osuus asiaan, esim. 1,0 L:nkin saa sopivalla vaihteiston välityksellä kulkemaan teoriassa vaikka 300kmh tai 2,0 kiihtymään 0-100 3,5s muttei se kulkisi välttämättä 100kmh nopsempaan...
No niin teoriassa, mutta ei käytännössä se olisi mahdollista, niissä ei taida olla vääntöä tarpeeksi 300 km/h asti. Oletan että 1,3-litraisella ohituskiihtyvyys on heikkoa, mutta kaupungissa sellaisella pärjää mainiosti. 1,4 litrainen Astra tuntui kaupungissa melko eloisalta, mutta kun ajoimme maantiellä, niin paras veto loppui käytännössä jo 80 km/h. Bensiiniä se Astra vei vähän, ajoimme sillä n. 150 km lenkin, eikä bensamittari edes värähtänytkään paljoa.
1,0 L:n kaikki teho taitaa kulua ilmanvastuksen voittamiseen jo 140 kmh:n nopeuksissa. Edes teoriassa sillä ei pääse sen lujempaa oli välitykset sitten mitkä tahansa.
Sama pätee kiihtyvyyteen: tietyn tehon omaavilla autoilla on teoreettinen maksimikiihtyvyys, jota ei millään välityksillä voida kasvattaa, pienentää kylläkin.
Tarkoitinkin todella teoriassa paperilla, ei radalla. Eikä esimerkkini perustuneet mihinkään laskettuun tietoon vaan lievään liioitteluun.
>1,0 L:n kaikki teho taitaa kulua
>ilmanvastuksen voittamiseen jo 140 kmh:n
>nopeuksissa.
eihän siitä montaa vuotta ole kun 1.5l f1-moottoreissa oli 1000hv :)
Ei ne pienimmät kiihdy 0-100 km/h paremmin, mutta 0-60 km/h kylläkin. Vaihdevälitykset ovat vain tiheät ja maksimivääntö on saatu mahdollisimman alas.
ja muutenkin naiset tykkää siitä enemmän...ruhahahhhaaaa