https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/a505a1ac-7e4e-4a2a-85ed-f4f83c5e9da6
Suomi lupautui ottamaan ukrainalaisia pakolaisia vastaan Virosta, mutta ukrainalaiset eivät ole tarttuneet tarjoukseen.
Säästyy paljon rahaa kun nuo pysyvät Viron puolella
Suomi lupautui ottamaan ukrainalaisia pakolaisia vastaan Virosta, mutta ukrainalaiset eivät ole tarttuneet tarjoukseen.
Säästyy paljon rahaa kun nuo pysyvät Viron puolella
Vastaukset 19
Vanhimmat
Mikä tuossa on loistavaa? Nyt joudutaan sitten tuomaan työvoimaa Afrikan maista. Ne on paljon vaikeampi saada eheytettyä suomalaisiksi kuin ukrainalaiset, joilla on jo ihonväri valmiiksi kunnossa.
Ei tarvita kuin sivistyneitä eurooppalaisia joilla koulutus ja kielitaito. Ukrainalaisissa heitä on ollut todella vähän.
Vain vihervasemmisto haluaa haittamaahanmuuttajia
Onnea vaan houkutteluun. Suomeen ei eurooppalaiset halua, vaan Suomestakin lähdetään mielummin Eurooppaan. Veisivät ne hoitoa vailla olevat mummonsa mukanaan.
Kyllä ukrainalaisia pakolaisia Suomeen tulee jo yli satatuhatta, älä huoli. Hallituksella on muut syyt kuskata siirtolaisia kaukaa Suomeen.
On tämä hallitus. Ensin maahan kuskattiin mustia Afrikasta, nyt slaaveja Ukrainasta.
Ukrainalaiset on kuullut persunatseista !! Ja heillä on todella ikäviä muistoja natseista !!
Ukrainalaisilla on huono kielitaito. Virossa puhutaan venäjää.
Minä en osaa sen paremmin viroa kuin venäjää. Joten siinä mielessä ukrainalaisilla on parempi kielitaito.
Tarveharkinnasta ei koskaan tule luopua, vaikka kokoomus ja EK sitä niin toivoo
Suomi kompensoi asiaa, Afrikasta ja Lähi-Idästä riittää varmasti tulijoita, tänne HappyLandiaan.
80-luvulla tulleet Somalit ja heidän jälkipolvensa surkasti yhä työelämässä.
Säästyy nuokin rahat omille vanhuksillemme. Mitäs luulette, auttaisiko Ukrainalaiset Suomalaisia samalla tavalla, kuin mitä Suomalaiset ovat heitä auttaneet, epäilen.
Suomi etenkin nykyhallitus ja Kokoomuskin haluaa kaikessa olla paras paitsi oman kansan hyvinvointiin satsaamisessa, siinä se kilpailee siitä, kuinka olisi muista maista heikoin eli pihtaa kaikessa, mikä koskee suomalaisia. Suutarin tyttärellä ei ole kenkiä.
Tänne suunnalle tulleet ukrainalaiset työllistyneet lähes 100% ja ovat ahkeria. Afrikasta tulleet hankalampi tapaus ei oikein heille tahdo löytyä työtä jota voisivat tai osaisivat tehdä.
Vain 3% osaa englantia auttavasti
Ainoat ukrainalaiset jotka tänne tuleva on hoitoa vaativat ja eläkeläismummot sekä muut sosiaalipuolen elätit.
2% ukrainalaisista on ilmoittautunut työnhakijoiksi 80 000.sta
muutama sata poimii marjaa, pyörittelee kurkkuja ja tomaatteja.
Mukavempi vaan shoppailla..
1.8 miljardia menee niihin joka vuosi.
Venäläisiä ne on ukrainalaisetkin ja vielä pahempia.
Naapurimaansa romanien, arabien ja ryssien sekoituksia.
Jäävät viroon koska saavat sieltä heti omat asunnot ja täydet tuet.
Suomessa ensin joutuvat vastaanottokeskuksiin nahistelemaan arabien ja afrikkalaisten kanssa ja sitten vasta pääsevät täysille kelatuille omiin valmiisiin asuntoihin.
siinä syy.