Onko vimmoja

Tuli tuosta ohjelmasta mieleen tälläinen kysymys. Onko sulla mistään mitään hamstraus vimmaa? Tai onko joskus ollut jos ei enää ole.
T:lyhytfleda
27124
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

"Onko sulla mistään mitään hamstraus vimmaa?"

-Ei ole. On joskus ollut. Hamstrasin hajuvesiä. Tykkäsin tuoksuista, enää en kestä niitä nuuhkia. Ja hamstrasin turhia vaatteita, turhaa tavaraa muutenkin. Sitten tulin järkiini ja alkoi rahaa säästyä.

Äänestä

En osaa hamstrata oikein mitään. No, huiveja ja korvakoruja mulla on jonkun verran, mutta en mää niitäkään hamstraamalla keräile. Viimeinen asia, jota hamstraan on ruoka, ostan vain sen verran mitä tartten ja toinen on pienet koriste-esineet. Kaikenlaisia figuriineja ja sun muita en edes harrasta. Tuikkukippoja mulla on joitain ja pidän joskus esillä ja yks savesta tehty koriste-esine ja äidin aikoinaan tekemä savinen ja lasitettu hedelmävati, jossa pidän koristeena joitain kiviä (olen kerännyt ulkoa ja matkoilta ja ostanut), mutta muita koristejuttuja mulla ei ole tasojen päällä (joskus kukkamaljakko silloin, kun mulla on maljakossa kukkia, eniten kesällä, kun ulkoa voi kerätä).

En hamstraamalla hamstraa edes askartelutarvikkeita, vaikka askartelen kortteja. Joskus ostan kuviopaperia, jos näen kauniita ja saan edullisesti, mutta yleensä ostan sitten kun tartten jotain jotain tiettyjä kortteja varten tai jos loppuu esim. teippi, liima, kartonki tai valmiit korttipohjat yms.

Joskus saatan ostaa jonkun kirjan (kirpputorilta, kierrätyskeskuksesta tai uutena), jos näen jonkun mielenkiintoisen ja haluan sen (tosin harkitsen aina hinnan takia, mutta jos todella haluan jonkun ostan sen hinnasta viis). Viimeksi ostin yhdestä Prismasta AC/DC:n laulajan Brian Johnsonin muistelmat/omaelämänkerran, mutta se oli must have -ostos, vaikkakin ennalta suunnittelematon. Näin sen hyllyssä ja rupesin hieman lukemaan ja halusin sen. Esim. artistien muistelmat on sellaisia, joita saatan ostaa uutenakin, jos todella haluan (siis sellaisten artistien, joita kuuntelen ja/tai joista tykkään persoonana) ja muutenkin esim. musiikki- ja myös elokuva-aiheiset kirjat. Mulla vaan ei ole kovin iso kirjahylly.

Yleensä ostan enemmän juttuja siskon tytölle (4-v), esim. vaatteita ja kirjoja.

Äänestä

Ei ole hamstrausvimmaa koskaan ollut. Keräilyn tapaista olen harrastanut, mutta aika rajallisesti.

Äänestä

Yhdessä vaiheessa sukkia tuli ostettua melkein joka kauppa käynnillä mutta ne ovatkin tarpeellisia.
T:lyhytfleda

Äänestä

Nuorena oli. Keräsin kaikki Akikset alusta lähtien joulukuulta 1951 ja kaiken muun Disney-kaman, mitä suinkin sain ja säilytin niitä erityisen huolella. Vuosikymmen sitä kesti. 🌹👀

Äänestä
  • Mulla on useita satoja taskareita vaikka tonne kirjotinkin että ei oo ollu hamstraus vimmaa kun ei tullu nuo taskarit tavarana mieleen.🙂.

    Äänestä

  • Mikkojuhan kirjoitti:

    Mulla on useita satoja taskareita vaikka tonne kirjotinkin että ei oo ollu hamstraus vimmaa kun ei tullu nuo taskarit tavarana mieleen.🙂.

    Tavaroita nekin on.
    T:lyhytfleda

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Tavaroita nekin on.
    T:lyhytfleda

    Niin on tajusin sen vasta kun olin jo kommentin kirjoittanu. Jotenkin ne vaan ei päähän pälkähtänyt.😄.

    Äänestä

  • Mikkojuhan kirjoitti:

    Niin on tajusin sen vasta kun olin jo kommentin kirjoittanu. Jotenkin ne vaan ei päähän pälkähtänyt.😄.

    On pitkä parta tv:ssä. 😄Jotkut tykkää.
    T:lyhytfleda

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    On pitkä parta tv:ssä. 😄Jotkut tykkää.
    T:lyhytfleda

    Ei ollu telkka päällä nyt laitoin uutiset. Mulla itellä ei oo hirveesti ikinä toi parta kasvanu. Siis sillain että sais hienon parran kasvatettua niin oon tyytyny aina sen pois ajeleen.🙂.

    Äänestä

  • Mikkojuhan kirjoitti:

    Ei ollu telkka päällä nyt laitoin uutiset. Mulla itellä ei oo hirveesti ikinä toi parta kasvanu. Siis sillain että sais hienon parran kasvatettua niin oon tyytyny aina sen pois ajeleen.🙂.

    Tolla oli mahaan asti parta.
    T:lyhytfleda

    Äänestä

Mielikahvini oli tarjouksessa pari euroa halvemmalla/pkt. Ostin 10, nyt niitä on kesään asti. Siinä tuli parinkympin säästö.
Hamstraan muutakin, pääasiassa ruokaa, joskus pesuaineita. Sellaista mikä joka tapauksessa kuluu.

Äänestä
  • Joo minä teen myös niin kun on alennuksia.
    T:lyhytfleda

    Äänestä

On ollut ihan päinvastainen neuroosi. En voinut lakata siivoamasta ja järjestelemästä. Enemmän ehkä oli tarvetta järjestellä ja oli helppo siivota kun oli avaraa. Ei ole enää onneksi sellaista, mutta joskus eron jälkeen oli. Oli myös desinfiointivimma ja bakteerikauhu, kun lapsi oli vielä pieni vauva. Onneksi sekin jo ohi.

Äänestä
  • Ihmisissä pitää olla tietyn verran basilleja.
    T:lyhytfleda

    Äänestä

Eipä oo ollut hamstraus vimmaa minkään suhteen. Itseasiassa mitkään materialliset asiat ei oo mua juuri koskaan niin kiinnostanu. Tai siis niin että olis ollu hirvee halu saada jotain tiettyä tavaraa tai tavaraa yleensä sellasta vimmaa.🙂.

Äänestä

Yhteen aikaan keräilin Arabian kahvi-ja teekuppeja (vanhoja, eniten 1950-80 -luvuilta), mutta enää en keräile, pari kuppia olen myynnyt ja muutama pitäis viedä pois, vaikka SPR-kirpputorille, kun ne ei taida mennä kaupaks (yhtä pois vietävää yritin muutaman viikon myydä yhellä itsepalvelukirpputorilla vitriinissä, mutta kukaan ei ostanu, vaikka on sinivalkoinen ja sain aikaisemmin myytyä 2 sinivalkoista kuppia).

Äänestä

Ei ole minkäänlaisat vimmaa, eikä ole koskaan ollutkaan.

Äänestä

Mistään ohjelmasta en tiedä mitään, mikä lienee. Eikä vimmaakaan ole.

Mutta voi varmaan sanoa, että hamstraan. Mulla on aina vähintään parin viikon syömiset jemmassa. Käytän vanhimmasta päästä ja täytän toisesta. Kyllä noissa kaikissa olis syötävää varmaan kuukaudeksi. Ellei ylikin.

xLiner

Äänestä
  • Hyvä olla ruokaa jemmassa.
    T:lyhytfleda

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Hyvä olla ruokaa jemmassa.
    T:lyhytfleda

    Kuinka pitkäksi aikaa sulla on ruokaa jemmassa?

    xLiner

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Kuinka pitkäksi aikaa sulla on ruokaa jemmassa?

    xLiner

    Jos ajatellaan yksittäistä ruoka ainetta niin se riittää yli vuodeksi.
    T:lyhytfleda

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Jos ajatellaan yksittäistä ruoka ainetta niin se riittää yli vuodeksi.
    T:lyhytfleda

    Tarkoitan ihan kaikkea. Jos kaupat sulkisivat ovensa NYT, kauanko voisit syödä terveellisesti niillä safkoilla mitä sulla on kotona juuri NYT.

    xLiner

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Tarkoitan ihan kaikkea. Jos kaupat sulkisivat ovensa NYT, kauanko voisit syödä terveellisesti niillä safkoilla mitä sulla on kotona juuri NYT.

    xLiner

    Ei niitä niin paljon ole.
    T:lyhytfleda

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Ei niitä niin paljon ole.
    T:lyhytfleda

    Sori, mitä ei ole ja kuinka paljon?

    Kai sulla kuitenki kolmen vuorokauden kotivara on?

    xLiner

    Äänestä

En nyt keksi mitään mitä olisin hamstrannut. Tavaroita en ole kerännyt koskaan. Mä olen muuttanut elämässäni niin usein, että se on kyllä karsinut kaiken turhan matkasta pois. Mä elin vuosikausia niin, että muttaessa kaikki mahtui käytännössä pariin matkalaukkuun ja kaikki mikä ei mahtunut, lähti kiertoon. Nykyään en enää ihan noin asu ja tavaraakin on kertynyt jonkin verran (omaan makuuni ihan liikaa). Mä muutin porukoideni vanhaan asuntoon ja olen nyt jo pariin kertaan tilannut ns. noudon ylimääräisille tavaroille, mutta aina vaan sitä näkyy löytyvän ja kesällä täytyy taas varmaan tilata auto noita pois viemään.

Viherkasveja mulla on paljon. Sen ehkä voisi laskea myös hamstraamiseksi.

Äänestä

Sit äkkiä tulee hamstraus vimma kun päättää juoda olutta niin hamstraa ettei lopu kesken

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tuli tuosta ohjelmasta mieleen tälläinen kysymys. Onko sulla mistään mitään hamstraus vimmaa? Tai onko joskus ollut jos ei enää ole.
T:lyhytfleda

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu