VOIKO SUKAT JA ALUSHOUSUT PESTÄ YHDESSÄ?

Sukkien näkökulmasta:
Kun heitämme alushousut ja sukat pesukoneeseen, äidit nalkuttavat aina, että alushousuja ja sukkia ei voi pestä yhdessä, koska ne ovat likaisia. Joten miksi me niin vaadimme pesemään alushousumme ja sukkimme erikseen? Erillisen pesun kannattajat väittävät, että sukat ovat likaisia, koska ne haisevat, kun taas alushousut on pidettävä puhtaina, koska ne joutuvat kosketuksiin yksityisten osien kanssa. Siksi ne tulee pestä erikseen, jotta vältetään ristikontaminaatio pesuprosessissa. Yhdessä pesun kannattajat kuitenkin ajattelevat sen olevan osa omaa kehoaan, eivätkä he näe syytä käsitellä sitä eri tavalla. Loppujen lopuksi alushousut ovat myös likaisia.

Alushousujen näkökulmasta:
Tilastojen mukaan keskimääräisen ihmisen alushousuissa on noin 0,1 g ulostetta ja jopa 10 miljardia bakteeria. Vaikka kaikki jalkojen bakteerit siirtyisivät sukkiin, se on silti vähemmän. Jos jalka-urheilijan sukat pestään yhdessä muiden vaatteiden kanssa, on noudatettava erityistä varovaisuutta. Urheilujalka on sieni-infektio, joka voi sisältää yli 100 000 sientä sukissa. Jalka-urheilijan yleisimmät sienet ovat Trichophyton rubrum ja Microsporum. Nämä sienet voivat aiheuttaa urheilijan jalka ovat Trichophyton rubrum ja Microsporum. Nämä sienet voivat aiheuttaa ihosairauksia, kuten tinea cruris, mikä johtaa kutinaan ja muihin oireisiin. Sieniä on vaikeampi tappaa kuin bakteereja. Tutkimusten mukaan veden lämpötilan on oltava vähintään 60 Fahrenheit-astetta tai jopa korkeampi, ja keston on oltava riittävän pitkä, jotta ne voidaan poistaa tehokkaasti. On selvää, että alushousut ovat likaisempia kuin sukat.
Joten, voidaanko sukat ja alushousut pestä yhdessä ?
Kun otetaan esimerkkinä keskivertoihmisen jalat, ne tuottavat hajua hikoilusta, märästä ympäristöstä ja bakteerien läsnäolosta, jotka vapauttavat orgaanista happoa ja orgaanisia rikkiyhdisteitä, jotka tuottavat hajumolekyylejä. Sukat imevät nämä aineet ja niistä tulee siksi hajua. Jalkojen haju ei eroa kehon muiden osien hajusta. Vaikka jaloissa on monia bakteereja, myös ihossa itsessään on monia bakteereja, mukaan lukien hyödyllisiä, joita löytyy muista kehon osista. Suurin osa jaloissa olevista bakteereista on keskittynyt varvassaumaan ja vaativat samanlaisen kotelon lisääntyäkseen suurissa määrin.
Jos haluat todella pestä alushousut ja sukat yhdessä, lisää pyykkiin pesuainetta tai nestemäistä desinfiointiainetta. Nämä desinfiointiaineet voivat tukahduttaa tai jopa tappaa yleisiä patogeenisiä bakteereja.
Pesisitkö sukat ja alusvaatteet yhdessä

https://www.hellomysocks.com/blogs/news/can-socks-and-briefs-be-washed-together

1

2340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei kai kukaan puhtaita vaatteita pese? Sukat ja alushousut pestään käytön jälkeen likaisina molemmat. Puhdistuvat varmasti samassa pesussa yhtä puhtaiksi molemmat.

      Se on sitten makuasia, jos ei halua sekoittaa sukkia ja alushousuja. En tiedä, kärsivätkö yhdessä pesusta sukat vai alushousut vai molemmat...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe