Luin taas yhden julkkiskokin vuodatusta siitä miten joku ruoka "valmistetaan oikein". Tällä kertaa kyse oli kananmunista. Tekstiä lukiessani ja kuvia katsellessani mietin, että onpas harvinaisen etovan näköisiä kananmunia, siis minun makuuni. Tuskin kykenisin noita ilolla syömään ja tunsin jo niiden rakenteenkin suussani ja tiesin miten ikävä se minusta olisi. Ymmärrän, että ravintolassa täytyy tarjota ko. ravintolan periaatteiden mukaan valmistettua ruokaa, mutta mitä erityisen "oikeaa" juuri siinä tavassa on? Aion jatkossakin valmistaa ruokani niin, että se maistuu hyvältä minun suussani. Aivan sama, vaikka se kuinka olisi hra julkkiskokin mielestä hyvin raaka-aineiden tuhoamista.
Oikea valmistustapa?
Anonyymi-ap
26283
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
No se on just noin.
Joskus teen aamulla munakokkelia, jos lapsi pyytää, mutta muuten syön munani aina kovana, enkä minkään julkkiskokin mielen mukaan.
Ei olis tarvinnut sanoa et aamuisin haluat kovasta munasta munakokkelia et saat vitamiinii ja ravinteita ja energiaa ja kivaa touhuu
Kumpi saa enemmän munakokkelia ylä vai ala huulet vai vuoron perään joka aamu
Munakokkelia vatkataan tuoreesta munasta 😉
Nuo julkkiskokit on usein ylimielisiä kertoessaan muille miten kutakin ruokaa tulee laittaa. Paistettu kananmuna on parhaimmillaan, tämä siis vain minun makuun paras, molemmin puolin oikeassa voissa paistettuna niin että on ihan pikkuisen "palanut" siis rapsakka, nautitaan juustovoileivän päällä.
-harmiseikirj-
Eikä, mä haluan ehdottomasti häränsilmän, tai kostean munakokkelin!
trollikka
Molemmin puolin paistettu helpompi syödä leivän päällä kun ei valu ja jos suht korkealla lämmöllä paistaa se keltuainen ei ihan kokonaan jähmety. Tuli nälkä, pitäsköhän paistaakin pari kanamunaa ja keittää kahvit :)
-harmiseikirj-
Aloittaja toteaa, että inhoaa valuvaksi jätetyn keltuaisen tai eden hitusen pehmeäksi jääneen keltuaisen makua. Jos kananmuna ei esim. ole täysin kovaksi keitetty, niin en kykene sitä syömään, ilman reilua suolaa.
Itse tykkään kananmunista eniten niin, että osa keltuaisesta on vähän valuvaa, mutta jos keitän kananmunia, niin joskus niistä tulee liian löysiä ja joskus liian kovia eli ei yleensä juuri sopivia. Joskus onnistus olemaan onnekas ja saan juurikin parhaan tuloksen, mutta se on tuurista kiinni. En osaa sanoa mikä minuuttimäärä menee, että tulee mun mieleisiä tai että tulee kovia, kunhan keittelen.
Jokainen syö ruokansa sellaisena kuin siitä eniten tykkää. Tosin jos samassa taloudessa asuu muitakin, niin silloin on hyvä kuunnella myös niiden muiden mielipiteitä, tosin sitten omalla lautasella ruuat voi yhdistää miten haluaa ja haarukkaan napat yhtä aikaa useampaa lautasella olevaa sorttia.
Julkkiskokit lorauttavat kaikkeen kermaa ja voita, se ei ainakaan edistä kansanterveyttä.
Se edistää kylläisyyttä.
Kananmunat on ikuinen kuumaperuna köksille 😂🐔
Kiehuta munia kunnes räjähtää tai viheltää
Mikrossa 🤭
Scrambled eggs mmm okay
Nehän on kaikki iltapäivälehtien täytejuttuja. Itse teen ruokia niin kuin itse olen oppinut tekemään.
Jos pitäisi valita, niin lähtisin Harmiksen luo aamiaiselle. Kananmunilta edellytän lähinnä, että ovat tuoreita. Sellaisia saa toisinaan tutuilta. Muulloin valitsen päiväyksen mukaan ja mielellään sellaisen kanalan, jossa ei ole kiduteta häkeissä.
Jaa, mä tykkään paistaa kananmunat voissa ja molemmilta puolin niin, että pinta vähän ruskistuu, tulee sellainen rapeahko siis. Ja ruisleivän kanssa ääntä kohti.
Sama. Mulle kananmuna pitää paista molemmin puolin ja läpikypsäksi ja tosiaan hieman rapea pinta. Sitten on NAM!
Tähän vielä löytyi hyvä video, itse paistaisin vähän rapsakammaksi mutta muuten noin:
https://www.youtube.com/watch?v=J5_HmfZyhKo
-harmiseikirj-
Itse en tykkää yhtään, että keltuainen jää löllyväksi. Muuten näytti ihan hyvälle.
En minäkään ennen tykännyt, jossain vaiheessa vaan huomasin että onkin ihan hyvä jos pikkuisen jää, kokeilepa joskus noinkin. Toisinaan minäkin paistan kyllä niin että kopsautan jo aluksi lastan nurkalla sen keltuaisen niin että leviää siihen eikä tule valuvaa osuutta sitten.
-harmiseikirj-
Oon kokeillut ja mulla tulee oksu siitä suutuntumasta ja keltuaisen mausta. Rikon aina keltuaisen noin, että paistuu kauttaaltaan, niin saan senkin syötyä.
Muuten hyvä, mutta pitää olla läpikypsä ja oikeinn kunnolla. Muuten mua alkaa yököttää. Inhoan pehmeäksi jääneen keltuaisen makua. Se on musta todella yököttävä.
Mä yhdyn norpan mielipiteeseen. Keltuaisen pitää olla vähän pehmeä ja kostea sisältä ei kuitenkaan valuva niin paistetuissa kuin keitetyissä. Paistaa pitää voissa suht kuumalla pannulla niin että pinnasta tulee rapea ja ottaa väriä mutta keltuainen jää sisältä kuitenkin pehmeäksi muttei valuvaksi. Voi paistaa molemmat puolet tai jättää häränsilmiksi riippuu vähän fiiliksestä jos se tulee vaikka hampparin väliin niin molemminpuolin mutta jos se tulee lautaselle annoksen jatkoksi häränsilmä on lautasella esteettisempi.🙂.
1+10 minuutin tapa keittää kananmunat
1.)Laita kananmunat kattilaan kylmään veteen. Kuumenna kattilaa liedellä ilman kantta, kunnes vesi kiehuu.
Keitä munia yhden minuutin ajan.
2)Ota kattila liedeltä, laita kansi päälle ja anna munien hautua kuumassa vedessä 10 minuuttia ”täydellisen kypsyyden” saavuttaaksesi.
Voit pitää munia kuumassa vedessä myös pidempään. Testaa, niin löydät oman suosikkitapasi. Kaada vesi pois ja jätä munat kattilaan 30 sekunniksi. Sen jälkeen laske päälle kylmää vettä. Kuori ja tarjoile.
Jostain varmaan 60-luvulta, naisten keskuudessa levinnyt munan keitto-ohje, jonka minäkin olen perinyt äidiltäni. Yksinkertaisen helppo ja suhteellisen varma lopputulos. Ei päde sitten ankanmuniin, ovat niin paljon suurempia!