Syön 1600kcal diettillä jos rasva on 60g. Onko se liika laihduttajalle tai jos tavoitteena on polttaa rasvan? Haluan vastauksia.
Rasva määrä..
10
168
Vastaukset
- Anonyymi
Rasvaa suositellaan 25–40 % kokonaisenergiasta. 1 rasvagramma vastaa 1 kcal:a, joten voimme laskea suositellun rasvamäärän 1600 kcal:n dieetille:
25 %: 0,25 * 1600 / 9 = 44,4
ja
40 %: 0,4 * 1600 / 9 = 71,1
Valtion ravitsemusneuvottelukunta suosittelee joukkoruokailun laskennalliseksi rasvamääräksi 32–33 prosenttia, joka vastaa 1600 kcal:n dieetillä rasvamäärää (1600 * 0,325) / 9 g = 57,8 g .
Eli kyllä tuo 60 g on ihan sopiva rasvamäärä, jos siinä on mukana kaikki piilorasvakin. 60 g vastaa 1600 kcal:n energiatasolla 33,75:tä prosenttia.- Anonyymi
”1 rasvagramma vastaa 1 kcal:a”
Korjaus. Yksi rasvagramma vastaa 9:ää kilokaloria. Laskutoimitukset menivät kuitenkin oikein, käytin niissä 9:ää.
Vastaavuudet per gramma:
rasva: 9 kcal
alkoholi: 7 kcal,
proteiini ja hiilihydraatit 4 kcal,
kuitu 2 kcal - Anonyymi
"Rasvaa suositellaan 25–40 % kokonaisenergiasta. 1 rasvagramma vastaa 1 kcal:a, joten voimme laskea suositellun rasvamäärän 1600 kcal:n dieetil"
Niinhän sitä suositellaan ja virallisen suosituksen myötä kasvaa niin ylipainoisuus kuin diabeteskin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Rasvaa suositellaan 25–40 % kokonaisenergiasta. 1 rasvagramma vastaa 1 kcal:a, joten voimme laskea suositellun rasvamäärän 1600 kcal:n dieetil"
Niinhän sitä suositellaan ja virallisen suosituksen myötä kasvaa niin ylipainoisuus kuin diabeteskin.Mitenkäs sellainen suositus, jossa ylipainoisille suositellaan rasvaa 75-80% kokonaisenergiasta vaikka sitä on kehossa varastoituneena kymmeniä kiloja?
- Anonyymi
"Syön 1600kcal diettillä jos rasva on 60g. Onko se liika laihduttajalle tai jos tavoitteena on polttaa rasvan? "
Oletko kissa?
Rasva ei lihota mutta sokeri lihottaaa.- Anonyymi
Sokeri ei lihota. Sokeri on lihasten energiaa hiihtolenkille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sokeri ei lihota. Sokeri on lihasten energiaa hiihtolenkille.
Mikään ruokalaji ei lihota, vaan ainoastaan päivän aikana nautittu liiallinen energiamäärä.
- Anonyymi
Rasva ei lihota, se vain varastoituu... Kun sokeri muuttuu rasvaksi, se lakkaa lihottamasta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rasva ei lihota, se vain varastoituu... Kun sokeri muuttuu rasvaksi, se lakkaa lihottamasta.
"Kun sokeri muuttuu rasvaksi, se lakkaa lihottamasta."
Kioskilta vai hoitopaikasta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä831611Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691531Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2681263Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691252- 56857
- 66844
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em64837Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40821- 40807
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44781