Olenpa ollut minäkin joskus paperitehtaalla juhannuksena töissä. Tehtiin huoltoja ja muita hommia, mitä ei ajon aikana voi tehdä. Tehdas oli työntekijöitä pullollaan, koska jokainen kynnelle kykenevä tuli töihin ko. ajalta saatavan korkean palkan takia. Koneet oli kyllä pysäytetty, mutta kaikenlaista kunnostushommaa tehtiin. Eli kyllä nuo korotukset aika hyvin tuntuivat kompensoivan "hankalan" työajan. Äijiä seisoskeli pitkin tehdasta kun kaikille ei hommia ollut. Tästä on kymmenisen vuotta aikaa. Onneksi pääsin helvettiin tehtaalta. Oli meinaan sisäsiittoista porukkaa. Kaikessa vedettiin kotiin päin, ja koko ajan oli pieni vilppi mielessä. Sanotaan nyt yksi pieni esimerkki, mutta eipä taida yhdelläkään paperimiehellä eikä hänen suvullaan hyvät työrukkaset mökiltä loppua ikinä. Sama koskee puukkoja, teippejä, kyniä ja kaikenlaisia työkaluja.
Juhannuksena töihin!!!
Oka
6498
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tiedän tapauksen, jossa erästä paperimiestä kusetettiin työkaverien taholta. He sanoivat, että työnantaja tekee tarkistuksia koteihin, ja näin saadaan selville, löytyykö työntekijöiltä työmaalta varastettua tavaraa!
No tätä jymäytettyä miestä sitten naureskeltiin, kun se oli yhden yön ajanut tavaraa pihaliiteristään jonnekin latoon.
Että rehtiä porukkaa!!
laiskempia on vaan yhteiskuntapalvelua suorittavat rattijuopot
no voi kun kamalaa.aivan kaamea juttu.toista ne on ne tsunamin uhrit.
Kun IT-dude sais pari, kolme paperi firmaa kyykkyyn ihan omalta työ-asemaltaan... Itsekin saisin yhden...
:D
Shall we do it bros?
United we'll be strong....
sanotaan nyt pieni esimerkki: sokea mies näki kun kädetön mies varasti kaupasta. Sinäkö olet se pudas pulmunen joka ei koskaan ole pöllinny mitää töistä paitsi