Vähänkö noloa, Ukrainan lippu pääosassa tuollakin:
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/ea5ce4ad-7b51-46a3-9587-27d33b826a1d
Nuokohan ne nyt sitten on Suomen etujoukko kun ryssä hyökkää? Aika nopeaan loppuu resurssit jos into on noin kovaa osallistua. Käynee niin kuin arvelinkin, natolössykät pakoilee vastuutaan ja välteelevät rintamalle lähtöä, vetoavat artikla viiteen ja odottavat että suuri ja mahtava usan sotakoneisto tulee pelastamaan,
-harmiseikirj-
Huikea nato-kansanjuhla torilla
22
101
Vastaukset
Sinä nyt ootkin vastapuolella jo, että mitäpä siinä mariset? 😄
- Anonyymi
Vihdoinkin olemme turvassa ja voimme hengittää vapaammin.
Kyllä nyt on happamia sano kettu kun pihlajanmarjoja söi.😄.
- Anonyymi
itseasiassa aika hemmetin hauskaa minusta. Pitäisi juhlia vuosituhannen suurinta päätöstä niin paikalle saapuu kymmnekunta resupekkaa laulamaan finlandia-hymniä menetetyn itsenäisyyden muistoksi :D
-harmiseikirj- - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
itseasiassa aika hemmetin hauskaa minusta. Pitäisi juhlia vuosituhannen suurinta päätöstä niin paikalle saapuu kymmnekunta resupekkaa laulamaan finlandia-hymniä menetetyn itsenäisyyden muistoksi :D
-harmiseikirj-Kyllä me olemme itsenäisiä edelleen, hölmö punikki.
Anonyymi kirjoitti:
itseasiassa aika hemmetin hauskaa minusta. Pitäisi juhlia vuosituhannen suurinta päätöstä niin paikalle saapuu kymmnekunta resupekkaa laulamaan finlandia-hymniä menetetyn itsenäisyyden muistoksi :D
-harmiseikirj-Aika happamilta noi sun kommentit kyllä mun korvaani kuulostaa.🙂.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä me olemme itsenäisiä edelleen, hölmö punikki.
Sittenpä näet kun usa haluaa kiristää ruuvia Venäjän suhteen että miten itsenäisiä.
-.harmiseikirj- - Anonyymi
Mikkojuhan kirjoitti:
Aika happamilta noi sun kommentit kyllä mun korvaani kuulostaa.🙂.
Tottakai olisin halunnut järkevämpiä päätöksiä ihan vain Suomen turvaksi mutta meneehän tämä näinkin, kalliiksi vaan tulee ja sodanuhka monikymmenkertainen entiseen hyvään tilanteeseen nähden.
-harmiseikirj-
- Anonyymi
Vain eliitin sisäpiiriläinen pystyisi sanomaan onko nato hyvä vai huono asia kannaltamme. Ukrainan lipun liittäminen tuohon yhteyteen on hieman mautonta mutta taisi siellä olla myös Liettuan lippu, mikä keventää tuota vastakkainasettelua idän ja lännen välillä. Liettuan kansallislaulu on kaunis kun kuuntelin sen tässä eräänä päivänä.
- Anonyymi
Niin ne ehkä pystyisi. Miltä näyttää kaikkosen kehonkieli? ei ihan vastaa puheita, ehkä vähn jo kaduttaa mutta roolia pitää pitää yllä:
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009499168.html
-harmiseikirj- - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin ne ehkä pystyisi. Miltä näyttää kaikkosen kehonkieli? ei ihan vastaa puheita, ehkä vähn jo kaduttaa mutta roolia pitää pitää yllä:
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009499168.html
-harmiseikirj-"Kehonkieli"
Tuossa on aika vähän tilaa. Parempi kädet puuskassa kuin munien päällä.
Ihan loogista, että Ukrainakin on esillä. Onhan Suomen nopean Nato-jäsenyyden tärkeä syy naapurimme Venäjän edelleen jatkuvat sotarikokset Ukrainassa.
- Anonyymi
Mjoo, mitä tästä kaikesta nyt ajattelisi.
Reunavaltioiden historiallisena kohtalona on aina ollut toimia taistelutantereena, puskurivyöhykkeenä. Aivan samalla tavalla mitä Ukraina nyt on.
Ruotsi ei halunnut liittyä NATO:n jäseneksi, sille riittää kun Suomi on liittynyt toimien turvapuskurina.
Ruotsi on aina ollut viisas, ei liittynyt EU:n jäseneksi yhteisine valuuttoineen. Säästi kruunun, ja säästää varmaan itsenäisyyden kaikkiin tärkeisiin asioihinsa.
Jonkinlaista turvaa NATO tuottaa, ainakin jos olisi keskellä Eurooppaa.
Reunavaltiona voi olla suurempi vaara joutua konfliktiin jäsenenä mitä ilman jäsenyyttä. Eihän nyt ole se tärkeintä miten Suomi toimii, tilanteiden eskaloituminen voi tulla Suomesta riippumattomista syistä. Kahdenkeskiset suhteet voivat olla ristiriidassa NATO:n suurimman maan tavoitteiden kanssa, aivan kuten Turkilla.
Sekavaan joukkoon mahtuu, toivotaan nyt etteivät suomalaiset joudu puun ja kuoren väliin verta vuotavina.
Peace, ennen kaikkea.
AV - Anonyymi
ei nyt ollu kyseessä rintamalle lähtö kuitenkaan. Olet ymmärtänyt taas aivan väärin. Mutta niinhän sinä ymmärrät kaiken aina väärin. Ei siis mitään uutta harhisrintamalta.
- Anonyymi
Minusta olisi kyllä ollut huomattavasti nolompaa, jos siellä olisi ollut joku kiekkokultajuhlinnan kaltainen hulina.
- Anonyymi
Ja mitä Ukrainan lippuun tulee, niin sehän maahan on hyvin oleellisessa osassa tässä päätöksessä. Voisi siellä tietysti myös Venäjän lippua heilutella, sillä Venäjäähän tästä on "kiittäminen". Ilman Venäjän hyökkäystä Ukrainaan, Suomi ei nyt olisi Natossa. Siinä muuten syy, miksi juhliminen on minusta aika mautonta. Se sota, jonka vuoksi Natoon liityimme, jatkuu yhä. Mä korkkaan sen skumpan ja juhlin jahka Venäjä vetäytyy Ukrainasta.
- Anonyymi
Paljon nolompaa minusta on se, että Venäjän virallisten äänitorvien mukaan Suomi "panosti toisen maailmansodan aikana hyvien naapuruussuhteiden kehittämiseen Neuvostoliiton kanssa".
- Anonyymi
Molemmat rintamalla haavoittuneet isoisäni olisivat varmaan olleet ihan samaa mieltä tuosta panostamisesta, mutta eivät niinkään niistä hyvistä naapuruussuhteista.
- Anonyymi
Olisin halunnut kuulla Finlandia - hymnin enkä Maamme- laulua, kun lippu nostettiin salkoon NATO - juhlassa, siitä pisteet Senaatintorin jengille.
No kyllähän tuo vähän noloa on.
Artikla 5: ttä ei kukaan ole uskaltanut vielä kokeilla, mutta veikkaan, ettei se toimi niin kuin veikattiin niin kauan, kun Turkki ja Unkari ovat Naton jäseniä ja voi olla, että Suomessakin saatettaisiin kakistella sotilaiden lähettämistä vaikkapa Kiinaan sotimaan.- Anonyymi
No Turkilla on voimaa suojella itseään myös tositilanteessa, Unkarin tilanne on täysin toinen. Heillä ei myöskään ole kuin vain yksi maaitsensä ja Venäjän välissä ja nykyhallinnon Venäjälle kumartelusta huolimatta kokemukset Neuvostoliiton kanssa ovat vielä hyvin kansan muistissa. Jos tositilanne tulisi, niin Unkari olisi hyvinkin tottelevaisen häntä koipien välissä Naton suojissa ja suorassa rivissaä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit
mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte1362639Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa
Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli1072140Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.401775Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi401599Kyllä mies pakit kestää
Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n601506Palomestari sytytti tulipalon Kankaanpäässä
Kankaanpää ei yllätä koskaan. Oukarinkadulla syttyi rivitalossa tulipalo toukokuussa 2024. Nyt sen sytyttäjää syytetään301212Kuka on Farmi Suomi Riiko?
Farmi Suomi -realityssä Riiko Sakkinen on saanut paljon tv-aikaa. Riikon ajatuksia ja toisten nokittelua sekä lopulta pe111150Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan581140Vastuuhenkilöt
Ketkä ovat Lapuan Kotiasunnot-yhtiön tili- ja vastuuhenkilöt? Nimet kehiin, julkista tietoa.631096Pelataanko sivistyslautakunnan päätöksissä reilua ja avointa peliä?
Huomasin, että sivistyslautakunta on tehnyt viikko sitten isoja miljoona päätöksiä lastemme koulukuljetuksissa ja kaup31769