Huhtikuu 2023 on jo hyvässä vauhdissa, niin pistäkääpä taas kuukauden iloisimpia maahanmuuttouutisia listalle. Ja jos sattuu muistumaan oikein iloinen juttu viime vuoden huhtikuulta, niin toki sitäkin voi muistella, jos mainitsee vuoden.
Huhtikuun iloisimmat maahanmuuttouutiset
Anonyymi-ap
48255
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 48
Vanhimmat
🤣🤣🤣🤣🤣
Iloista pääsiäistä kaikille.
Hyvää ja kaunista
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17834952/sensuuri-iskee-taas
Ehkä Ruotsinkin kannattaisi mennä ajassa taaksepäin, aikaan jolloin maa ei ollut ählyjen ja muslimien miehittämä, aikaan jolloin pommit eivät paukkuneet ja aseet tappaneet sivullisia lähes päivittäin, aikaan kun vaahteramäen eemeli ja peppi pitkätossu olivat suosittuja ja joista Ruotsalaiset olivat vielä ylpeitä.
AIKA PALAA , JOS SE VAIN PALAUTETAAN - PUTSAAMALLA RUOTSI .
Eemelistä trollikin on nyysinyt "pakopaikka pahasta maailmasta - liiteri ja veistopuukko" -lapsuusmuistonsa.
Mitäpä ei käyttäisi totuuden sijasta hyväkseen...
60- luvun alussa ihmisetkin olivat jämptimpiä ja sonnanheittäjät saivat syödä kuormansa. Täällä se on toisin, paskalingot ovat esillä koko ajan ja provopalkalla sinisen nikin suojassa.
SD SD
Somalia puolestaan on kutsunut omiaan kotiin jo useamman kerran, mutta ovat ilmeisesti käyneet kuuroiksi tai vähintäänkin huonokuuloisiksi täällä Pohjolan perillä, kun eivät tottele kutsua.
Olisi kyllä jo korkea aika. Alkaa isänniltä loppua ylläpitohalut ja -rahat.
Suomen suhteet ja kehitysyhteistyö Somaliassa
Suomen kehitysyhteistyö Somaliassa tukee valtion rakentamista sekä parantaa naisten ja tyttöjen asemaa.
Somalialaisia kätilöitä punaisessa kaavussa puiden siimeksessä.
Suomen tuella YK:n väestörahasto UNFPA on kouluttanut Somaliassa 1 561 uutta kätilöä vuoden 2020 loppuun mennessä. Äitiyskuolleisuus laski viidessä vuodessa (2015–2020) 732:sta 692:een sataa tuhatta synnyttäjää kohden. Luku on edelleen korkea, mutta suunta on oikea. Kuva: Joonas Lehtipuu / UM
Somalia on toipumassa vuosikymmeniä kestäneestä väkivallan kierteestä. Maan julkinen hallinto kohenee ja verotulojen kerääminen tehostuu. Lainahelpotukset ovat lisänneet taloudellista liikkumavaraa.
Edistysaskeleista huolimatta Somalia on yhä epävakaa valtio. Radikaali-islamistinen Al-Shabaab hallitsee suuria alueita maaseudusta. Noin 70 prosenttia väestöstä elää köyhyydessä ja yli kaksi miljoonaa ihmistä on sisäisessä maanpaossa. Naisiin kohdistuva väkivalta on yleistä, samoin sukupuolielinten silpominen. Maata vaivaavat myös luonnonkatastrofit ja kuivuus.
Somalia on ollut Suomen kehitysyhteistyön kumppanimaa 1980-luvulta lähtien. Suomi on tukenut muun muassa opetusta, terveydenhuoltoa, tasa-arvoa ja hyvää hallintoa. Kehitysyhteistyö vaihtui sisällissodan aikana 1990-luvulla pääosin humanitaariseen apuun, mutta viime vuosina on pystytty keskittymään jälleenrakennustyöhön. Tulevina vuosina Suomi edistää yhdessä muiden avunantajien kanssa Somalian pyrkimyksiä saavuttaa YK:n kestävän kehityksen tavoitteet.
Suomen ja Somalian suhteet ovat monipuolistumassa, ja siteitä maiden välillä vahvistaa Suomessa asuva somalien diaspora, johon kuuluu yli 20 000 Suomen kansalaista. Diaspora kehittää aktiivisesti kauppasuhteita ja on mukana kehitysyhteistyöhankkeissa.
Suomen kokonaisvaltaisen toiminnan tavoitteita Somaliassa kuvataan maastrategiassa ja kehitysyhteistyöhön keskittyvässä maaohjelmassa. Vuosina 2021–2024 voimassaolevan maastrategian päätavoitteita ovat Suomen ja Somalian välisten suhteiden monipuolistaminen, rauhan ja valtionrakennuksen edistäminen, sukupuolten välisen tasa-arvon ja naisten oikeuksien tukeminen sekä terveydenhuollon ja opetusalan osallisuutta ja tasa-arvoa huomioivan kehityksen tukeminen.
Suomen maastrategia Somaliassa 2021–2024 (englanniksi, PDF, 305 KB)
Suomen kehitysyhteistyön tavoitteet Somaliassa vuosina 2021–2024
Suomen kahdenvälinen yhteistyö Somaliassa painottuu vuosina 2021–2024 valtionrakennukseen sekä naisten seksuaali- ja lisääntymisterveyteen ja -oikeuksiin. Suomen tuki Somalialle vuosina 2021–2024 on 54 miljoonaa euroa.
Suomen kehitysyhteistyön maaohjelma Somaliassa (englanniksi, PDF, 648 KB)
Jatkuu linkissä:
https://um.fi/kehitysyhteistyo-somalia
Raisaajat suomessa
Voittajaksi pääsi
https://www.is.fi/menaiset/ilmiot/art-2000009532749.html
Moktar!
Jännäksi menee tämä yhteiskunta. onneksi en ole enää siinä iässä, että olisi pienet lapset, joita saattaa elämän alkuun. Saan olla onnellinen siitä, että olen saanut elää sen ajan, jossa saattoi vielä turvallisesti kulkea ja yhteiskunnassa oli edes jonkinlainen järkevä järjestys.**
saako noita raiskausuutisia laittaa muutama sata aluksi? onhan ne suomen lehtien yleistä tuotantoa
Nythän elämme pääsiäisriemujen jälkeistä aikaa odottaen vappuiloja. Kyllä tähän väliin varmaan mahtuu myös iloisia maahanmuuttouutisia. Näin aloittajan kannustan kertomaan. Muutoinhan maahanmuutosta voisi syntyä iloton kuva.
Valokuvia Helsingin Kaisaniemen puiston puliukoista.
Älä hae.
Menin ja kuukkeloin . PERKELE!
Puolikuu menossa ja maahanmuuttosynkyys on vallannut koko palstan. Kuka ilostuttaisi?
Jatkuuko maahanmuuttomasennus vapunkin yli?
Miksi tämä muistuttaa niin erästä trollia?
https://youtu.be/lDQu91wI86I
Todella samanlainen.
Huutonauraja saapui paikalle nillittämään?
Toivottavasti.
Oikea ratkaisu?
Jenkkien etninen integraatio on jo satoja vuosia ollut ala-arvoista, eikä se ole muuttumaan päin varmaankaan tälläkään vuosituhannella.
Oliko meidän valtamediassamme näistä(kään) uusista BLM-mellakoista, riehumisesta ja väkivaltaisuuuksista yhtään mitään taaskaan...?
Alkaa mennä usko omaan valtamediaamme, joka noudattaa täsmälleen samaa tahallisen vaikenemisen kulttuuria näistä epämiellyttävistä uutisista kuin vasemmistolaiset kollegansa rapakon takanakin...
https://www.youtube.com/watch?v=c4rVA8nUii4&t=175s
Sulttaani ja Taateli putosivat eduskunnasta HIENOA.**
Onhan tuo maahanmuuttoon liittyvä uutinen ja varmaan siitä tuhannet iloitsevatkin, jos sitten muutamat sureksivat.
Joo kopina vain kuului ja mätkähykset maahantulosta.
Nice:)
https://twitter.com/Markku69855834/status/1649698547686600705
Väkivallan laajuuden kirjo ja jopa kidutus islamilaisessa maailmassa, päivittäiset kauhistuttavat teloitukset ja jäsenten amputoimiset, kivitykset jne jne pitävät huolen siitä, että musliminuoret eivät uskalla kyseenalaistaa yhtään mitään ja he pitäytyvät sharia–lain määräämissä tavoissa. Koraanin haditeissa on lukuisia lupauksia helvetillisestä elämästä henkilölle, joka rohkenee tehdä Muhammedin käskyjä vastaan ja tämä pelottaa ihmisiä niin paljon, että he eivät uskalla jättää kulttuuria, joka sortaa heitä.
Simpeleen imaami Moktar Abdulkarim, yrittää sanoa että jos emme ota suomeen vähintään 44000 kehitysmaamuslimia lisää vuosittain, elämään tulonsiirroilla ja lisääntymään holtittomasti keskenään, niin me kantauomalaiset kuolemme sukupuuttoon!
Kun kantasuomalainen nuoriso on saatu ilmastopelottelulla lopettamaan lisääntyminen lähes kokonaan, niin kehitysmaamuslimeihin tämä ilmastopelottelu ei todellakaan tehoa!
Afrikka on siitä hyvä erittäin hyvä esimerkki!
Näitten tuhoisuus on aivan päällekarkaavaa.
ALLAAAH tappaa talossa ja puutarhassa!
kuinka monta raiskaustuomiota ollut huhtikuun lehdissä?
Älä kiirehdi. On "pesää" vielä jäljellä, hyräili hyreksien...
Iloinen uutinen Huavisto tuo muutaman lentokone lastin Suomalaisia Sudanista.**
Infoa
https://www.iltalehti.fi/seksuaalisuusjasuhteet/a/2011032913452137
Trolli hävisi suomalaisille 0,56 cm.
Väittävät kyllä pärstäkuvansa perusteella Soulin pojaksi, suattaapi olla tai sitten ei.
https://twitter.com/fighthaven/status/1655256180208353281
hyräili hyreksien.
https://www.suomenuutiset.fi/yhden-kuolema-on-toisen-leipa-venajan-eliitti-lomailee-euroopassa-miehitetyn-mariupolin-jalleenrakennukseen-tarkoitetuilla-varoilla/
kaikenlaista maassaoloa ja muuttoa on
Hienoja ja mahtavia uutisia!!!!
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4894272b-6948-45fa-b036-e880710fc370
Fatim Diarra sanoo olevansa liian kokematon tehtävään.
:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Kerrankin totuus.
Uusi myyvä lehti voisi olla matu Alibi. Siinä voisi olla rikosten lisäksi lukuisia matujen tekemiä älyttömyyksiä ja väärinkäytöksiä.
Sitä tässä ihmettelee, että mikseivät maahanmuutomyönteiset ihmiset tuo esille niitä myönteisiä uutisia? Meni taas huhtikuukin melko ilottomasti tällä sektorilla.
Moktar Gubta
2023-03-26 16:37:00
UUSI
Benkkua uhkaillut kantaperussuomalainen oli moittinut Zyskowiczia sekä juutalaisuudesta että myös Suomen liittymisestä Natoon.
Tästä ymmärrämme heti, että kantaperussuomalainen oli myös Kremlin asialla. Tämä ei ole kovinkaan suuri yllätys, sillä onhan tunnettua, että maahanmuuttovastainen äärioikeisto on usein ruplavetoista.
Nauretaan vartti. ;)
Suut makiaks!
https://www.hs.fi/kaupunki/espoo/art-2000009544029.html
https://youtu.be/iEYU4vBLSxE
Pieni lainaus oikeudenkäynti keskusteluista:
Nainen oli Rahimin mielestä eläin tai jopa alhaisempi kuin eläin, koska ihminen ei tee sellaista kuin nainen oli hänelle tehnyt. Nainen oli vienyt Rahimin kunnian ja tuonut julki tämän elämänsalaisuudet. Se on pahinta, mitä Rahimin kulttuurissa voi tapahtua. Nainen oli myös käyttänyt hyväkseen tietoa siitä, että Suomessa annetaan kaikki oikeudet naiselle. Vaikka Rahimi on tässä maassa ja tietää, että hänen tulee noudattaa maan lakeja, häneltä ei kuitenkaan voida viedä hänen uskontoaan eikä kulttuuriaan. Kysymykseen katuuko hän tekoaan, Rahimi vastasi, että hänen kulttuurissaan ei kaduta, jos on tehnyt jotain. Rahimi kertoi olevansa ylpeä tapahtuneesta ja olevansa valmis jopa kuolemaan oman uskontonsa ja kunniansa taki
Näitäkö me haluamme Suomeen ??????????????????????????
Aina kun häkki helähtää tai potku pers käy matulle, mutta se on vain päiväunta.