Tässä hyvä video ID Buzzista kiinteistöhuoltohommissa. Huomionarvoisia kommentteja on että käyttökuluissa säästää 75% dieseliin verrattuna ja kommentit siitä miten paljon dieseleiden huoltoon menee aikaa ja rahaa. Esim joutuu erikseen lähtemään luukuttamaan hiukkasloukkua auki ja menee työaikaa hukkaan.
Tähänkään firmaan ei enää dieseleitä tule kuin korkeintaan johonkin erikoiskäyttöön.
Kiitos asiallisesta videosta Mikkeliin.
https://www.youtube.com/watch?v=zQkF3JJ9Yi8
Tähänkään firmaan ei enää dieseleitä tule kuin korkeintaan johonkin erikoiskäyttöön.
Kiitos asiallisesta videosta Mikkeliin.
https://www.youtube.com/watch?v=zQkF3JJ9Yi8
Vastaukset 66
Vanhimmat
Ne firmat menestyy jotka eivät juutu menneisyyteen.
"Ne firmat menestyy jotka eivät juutu menneisyyteen."
Tuossa siis koetetaan kertoilla, että pelkällä auton valinnalla firma tulee menestymään ...
"Tuossa siis koetetaan kertoilla, että pelkällä auton valinnalla firma tulee menestymään ..."
Samat kaverit tekevät samalla älyllä ne muutkin firman päätökset. Autonvalinta on vain yksi päätös mutta kuvastaa omistajan linjavalintoja.
Itse pidän kykyä pysyä ajan hermolla positiivisena asiana toimittajalta. Niitä vaivalloisesti raahustavia kehäraakkeja joiden oppiminen on pyshtynyt vuosikymmenten taakse on 13 tusinassa. Niille jä vain rippeet ja jämät.
"Samat kaverit tekevät samalla älyllä ne muutkin firman päätökset. Autonvalinta on vain yksi päätös mutta kuvastaa omistajan linjavalintoja."
Monikohan länsimaiden pörssiyhtiöiden CEO käyttää patteriautoa ykkösautonaan. No, alkaahan noita todella premiumeitakin olla tarjolla pattereversioina, jos sellaisella leikkiminen alkaa kiinnostaa.
Lyhyiden vrk-ajojen sähköasentajat, putkimiehet, kaupunkien jakelufirmat ymv. tulevat toki hyvin toimeen patteriautoilla (ja alkavathan miljoonat EU:ssa jo olla sellaisiin lähitulevaisuudessa pakotettujakin LEZ-alueilla).
Mutta nuo samaiset henkilöt eivät lähde noilla patteriautoilla pidemmille reissuille ja lomamatkoilleen.
Tuo pseudo-ekologinen patteriauto on edelleen aikas lailla yhden tempun poni.
"Itse pidän kykyä pysyä ajan hermolla positiivisena asiana toimittajalta."
Tuossa tuo ajan hermolla pysyminen tarkoittaa kritiikitöntä massojen aivopesulle itsensä altistamista, hyväksyen kaikialla alati toistuvan valhelobbauksen s-auton puhtaudesta.
Tai vaihtoehtoisesti tietoista ja aktiivista valhelobbausta oman taloudellisen edun nimissä.
Ohessa hieman realismia:
"The Environmental Downside of Electric Vehicles"
- https://fee.org/articles/the-environmental-downside-of-electric-vehicles/
"The curse of 'white oil': electric vehicles' dirty secret"
- https://www.theguardian.com/news/2020/dec/08/the-curse-of-white-oil-electric-vehicles-dirty-secret-lithium
"Mutta nuo samaiset henkilöt eivät lähde noilla patteriautoilla pidemmille reissuille ja lomamatkoilleen"
Nuo autot on hankittu firmalle työhommiin. Niiden soveltumine lomamatkoille on täysin nollan arvoinen kriteeri kun valitaan kalustoa työkäyttöön.
Esteettisesti tuo junakeula on mielestäni oikein hyvin onnistunut ja patterina käytön kannalta sopii suht' lyhyen rangen aktiviteettiin, mutta olisi kelvoton korvaamaan ykkösauton (joillakin on paku HA:n tilalla).
Artikkelissa ei manittu tavaratilan mittoja, mutta kaksi eurolavaa viittaa perus-Caddyn mittoihin, eli reissussa ei halutessaan oikein mahtuisi nukkumaan takaosassa. No, eipä tuollaisella patterilla voi reisuun lähteäkään.
"Volkkarin täyssähköinen pakettiauto on kompakti kuljettaja"
"Volkswagenin ID.Buzzia on viehättävän retron pikkubussiversion ohella tarjolla myös kuormamallina. Onko sähköpakusta työkaluksi Suomen talveen?"
"Märässä kelissä ja pikkupakkasessa se kulkee kuitenkin moottoritietä yhdellä akullisella 285-295 kilometriä, kaupunkiajoa hieman enemmän. Kulutus maantiellä asettuu 27 kWh/100 km lukemiin."
- https://www.iltalehti.fi/autotestit/a/d0d5048a-7c7f-4869-aa65-27fadab8ce5d
"Ikonisen junakeulan paluu tapahtuu takavetoisena sähköautona 77 kilowattitunnin akulla."
"Tällä saavutimme nollakelissä noin 300 kilometrin toimintamatkan ja ihanneolosuhteissa pitäisi päästä yli 400 kilometrin."
- https://www.iltalehti.fi/autotestit/a/c568d10b-c488-4e4a-90d7-76568269d433
Noissa malleissa on se huono puoli, että ne sopivat vain rajoitettuun käyttöön, mutta vastaava polttarina sopii huolettomana kaikkeen käyttöön, myös pitkille matkoille, eli kyllähän patterit ovat edelleen melkoisia raakileita.
"Noissa malleissa on se huono puoli, että ne sopivat vain rajoitettuun käyttöön,"
Tuossakin firmassa se käyttö oli juuri sitä mitä firma tarvitsee. Eikö auto kannata valita juuri omiin tarpeisiin?
Dieseleiden kanssa heillä oli ollut ongelmia ja niiden käyttökustannukset olisivat korkeammat.
"eli reissussa ei halutessaan oikein mahtuisi nukkumaan takaosassa. No, eipä tuollaisella patterilla voi reisuun lähteäkään."
Minä ymmärsin että nämä kaverit ei nuku työaikana vaan tekevät töitä. Kotona nukutaan ja reissut tehdään omalla ajalla omalla autolla. Ei työautolla.
"Tuossakin firmassa se käyttö oli juuri sitä mitä firma tarvitsee. Eikö auto kannata valita juuri omiin tarpeisiin?"
Tuon estämättä s-auto on vain rajalliseen toimintaan soveltuva. Muussa tapauksessa tarvitsee hankkian toinen auto rinnalle tai yksi ainoa jolla saa kaiken hoidettua.
Tuskinmpa pakulla lyhyttä matkaa ajava lähtee sillä samalla vaatimattoman rangen autolla pitkälle reissulle tuskailemaan latausongelmien kanssa.
Mutta kun noilla on nimenomaan ajettu suuria kilometrimääriä päivässä. Latautuvat kun kuski käy kahvilla ja syömässä.
"Minä ymmärsin että nämä kaverit ei nuku työaikana vaan tekevät töitä. Kotona nukutaan ja reissut tehdään omalla ajalla omalla autolla. Ei työautolla."
Otin kantaa yleisemmällä tasolla, en edes avauksen viedoon aikaani tuhlannut, sillä oleellinen kävi ilmi yhdestä lauseesta.
Pointti oli se, että polttarilla saa tehdyksi kaiken, lyhyet ja pitkät ajot. Manitsin myös asiaa sivuavasti, että osalla paku korvaa HA:n, eli sillä ajetaan kaikki ajot, duunimatkat kuin harrastusreissutkin, pidemmällekin. Tämä ei olisi mahdollista tuollaisilla pikku-rangen pakuilla.
Miksi se ei ole mahdollista?
Lyhyen rangen toimintaa tuolla kategorialla ja range joka vielä floppaa radikaalisti talvisin.
"Volkswagen ilmoittaa ID.Buzz Cargon WLTP-toimintamatkaksi 423 kilometriä, mutta tämä lienee lopulta melko merkityksetön tieto suurimmalle osalle ammattikäyttäjiä: tuon mittaisiin rahtireissuihin hankitaan yleensä joka tapauksessa muuta kuin tämän kokoluokan pakettiauto, ja paikallisesti pyörivät asennusliikkeet ja muut ajavat vuorokaudessa huomattavasti vähemmän."
"Märässä kelissä ja pikkupakkasessa se kulkee kuitenkin moottoritietä yhdellä akullisella 285-295 kilometriä, kaupunkiajoa hieman enemmän. Kulutus maantiellä asettuu 27 kWh/100 km lukemiin."
- https://www.iltalehti.fi/autotestit/a/d0d5048a-7c7f-4869-aa65-27fadab8ce5d
Latausinfran puutteellisuus ja sen muukin kakofonia ovat osaltaa kivenä kengässä, jos matkaa tarvitsee taivaltaa.
* Suomalaisten sähköautoilijoiden vahva mielipide: ”Latausverkosto on Suomessa riittämätön”
- https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/fe27af7d-80b4-4e89-a54f-e9f8341bcc6a
Kun on noin viisas ihminen niin muiden kuunteleminen on ajanhukkaa.
Niissä paikoissa joissa pakettiautoja yleensä käytetään ei ole latureita. Itse asiassa monet pakettiautoja käyttäjät syövät vain omia eväitä työpäivän aikana ja kahvikin tehdään itse. Jos palkka on pieni niin on typerää haaskata rahat lounasravintolassa.
Lisään… Toki ID Buzzin suuri ongelma on se, että
se on pieni. Mihinkään vakavampaan työkäyttöön ID Buzz ei kelpaa. Lähinnä se sopii pienillä kuormilla kaupunkipyöritykseen.
Olipa käynyt sitten tällä firmalla tsägä kun se tarve oli juuri sellainen. Tuossa kaveri kertoili että kilsoja tulee noin 100 per päivä ja autot tarvitsee ladata 1-2 kertaa viikossa. Työpäivän aikana niitä ei ole latailtu.
Täällä taas huudellaan suuna päänä tuntematta edes koko asiaa. Katsokaa kaverin tarina ennenkuin kommentoitte sitä. Se olisi hyvien tapojen mukaista.
100 km per päivä tulee kaupunkipyörityksessäkin hetkessä, muualla luvut ovat työkäytössä moninkertaisia. Ja tavaratila on edelleenkin melko pieni pakettiautoksi. Suuremmissa pakettiautoissa on tilavuudeltaan kevyesti yli 2 kertaa suurempi tavaratila.
Toki pienilläkin pakettiautoilla on paikkansa, mutta ei tämä pidempiin ajomatkoihin kelpaa eikä myöskään, jos pitää kuljettaa vähänkin enemmän tavaraa. Eli edelleenkin, auto sopii lähinnä kaupunkikäyttöön ja siinäkin pienillä kuormilla.
Ajettavat kilometrit ovat todella vähäisiä ja sähköä riittää koko päiväksi!!🤩😍
Näillä ajetaan paljon.
"Otin kantaa yleisemmällä tasolla, en edes avauksen viedoon aikaani tuhlannut,"
Niin. Sinä olet oman agendasi pakkotyrkyttäjä. Kaikkiin ketjuihin.
"Otin kantaa yleisemmällä tasolla, en edes avauksen viedoon aikaani tuhlannut,"
Kun on noin viisas ihminen niin muiden kuunteleminen on ajanhukkaa.
"Niin. Sinä olet oman agendasi pakkotyrkyttäjä. Kaikkiin ketjuihin."
Vai että oikein agenda. Alla olevaako mahdollisesti koetat tarkoittaa, nyt kun olemme s-auton valheellisen puhtaana ja jopa ainoana oikeana vaihtoehtona kaikkialla lobbaamisen aivopesun piirissä.
1) Eikös olekin erikoista tuossa valossa se, kun olen kaiken aikaa peräänkuuluttanut _useampien_ eri vaihtoehtojen tarvetta ja toivonut mm. synteettisiä yhdeksi vaihtoehdoksi, jolla rintamalla on nyt saatu uusi todella tärkeä EU-direktiivi-etappi liikkeelle.
2) Tai kun olen toistanut sitä, että autoilua ei tule missään tapauksessa poliittisella pakolla sitoa yhden ainoan pseudo-ekologisen EV-kortin varaan, joka on osa ympäristöongelmaa, ei ratkaisu ongelmaan.
3) Tai kun olen peräänkuuluttanut teollisuduelle mahdollisuuttaa ja vapautta innovoida keinoja joilla tavoitteisiin voi päästä, ilman yhteen ainoaan EV-konseptiin poliittisesti pakottamista ja samalla innovoinnin tappamista.
Ei kuulu poliitikkojen rooliin valita teknologiaa. Heidän rooliinsa kuuluu vain asettaa tavoitteet ja jättää teollisuudelle vapaus löytää ja innovoida siihen tarvittavat keinot ja teknologia.
4) Tai kun olen kertonut yhdeksi "scifi-eko-fantasiaksi" tilanteen, jossa tiede löytäisi keinon __ gloonata __ maltillisella energiantarpeella loputtomasti jotakin luonnon materiaalia eko-polttoaineeksi ja jota voisi kustannustehokkaasti valmistaa paikallisesti suunnilleen missä vain.
5) Tai kun olen myös toivonut että teollisuuden vapaa innovointi voisi nostaa esille jonkin vielä nyt tuntemattoman mahdollisimman aidon eko-jokerin.
Eikös olekin hieman erikoinen "agenda" ...
"Kun on noin viisas ihminen niin muiden kuunteleminen on ajanhukkaa."
Mihinköhän tuo tekstiyhteydestään irti revitty oli olevinaan vastine?
Synteettiset ovat vielä suurempi osa ongelmaa kuin sähköautot, koska synteettisten tekeminen vaatii jättimäiset määrät sähköä. Sähköautojen käyttämä sähkö on pikkuruisia määriä verrattuna siihen mitä synteettisten valmistus vaatii. Ja synteettiset tulevat pysymään kalliina ja tuotantomäärät pieninä.
Vaikka teollisuuden annettaisiin vapaasti valita tiensä niin silti sähköautot tulevat voittamaan synteettiset.
Ja synteettisethän jo hyväksyttiin EU:ssa, mutta suurin osa valmistajista ei silti niihin aio siirtyä.
"Mihinköhän tuo tekstiyhteydestään irti revitty oli olevinaan vastine?"
No tähän niinkuin lainasinkin
"en edes avauksen viedoon aikaani tuhlannut"
On varmaan hienoa olla niin älykäs ihminen että voi osallistua keskusteluun isoilla äänepainolla edes tutustumatta alustukseen. Ajatusten Tonavan tasolla liikutaan silloin.
"Synteettiset ovat vielä suurempi osa ongelmaa kuin sähköautot, koska synteettisten tekeminen vaatii jättimäiset määrät sähköä."
Valitettavasti synteettiset riskeeraavat jäädä marginaalisiksi, sillä EU ei niitä lobbaa eikä tue eikä niihin pakota kuten pakottaa s-autoon siirtymistä. LEZ-aluetkin ovat jo nyt kymmenien miljoonien eurooppalaisten haasteena pakko-autonvaihtoineen, joko uudempaan polttariin tai s-autoon.
Pitää paikkansa, että e-polttoaineiden valmistus vaatii hyvin paljon energiaa, mutta näen kuitenkin niiden suhteen enempi innovatiivistä ja valmistusteknologistakin kehitysvaraa vs. s-autojen mega-saastuttava akkuteknologia.
Niin, ja onhan s-auto jo tehtaan hihnalta tullessaan noin 70% saastuttavampi kuin vastaava polttari, eikä tässä olla edes huomioitu kaivostoiminnan ympäristöllistä mega-saastuttavuutta.
Vihreitä ja ekolgisia akkuja ei valitettavasti ole vielä näkyvissä edes horisontin takana.
EU:n ilmastodilemma.
Vielä hyvin hyvin kauan vuoden 2035 jälkeenkin valtaosa autoista on polttareita.
EU ei missään tapauksessa tule saavuttamaan autoilun suhteen asettamiaan 2050-ilmastotavoitteitaan.
Minimi kompromissi olisi välittömästi alkaa tukea bio-polttoaineita sekä ilmastoneutraaleja synteeettisiä ja niiden edelleen kehitystä.
Osa alalla edelleenkin luottaa e-polttoaineiden mahdollisuuksiin.
8.4.2023 - "Polttomoottorien aikakausi ei lähesty loppuaan vaan saa uuden luvun. Näin uskoo Vaasan yliopiston uusi energiatekniikan professori Maciej Mikulski, jonka mukaan hiilineutraalit synteettiset polttoaineet tarjoavat moottoritutkimukselle paitsi haasteita myös uusia mahdollisuuksia."
- https://www.kemiamedia.fi/synteettiset-polttoaineet-tuovat-uusia-mahdollisuuksia-polttomoottorien-aika-ei-ole-paattymassa/
"Vaikka teollisuuden annettaisiin vapaasti valita tiensä niin silti sähköautot tulevat voittamaan synteettiset."
Tuohon olen ottanut kantaa lukemattomia kertoja.
Stellantiksenkin CEO totesi ettei s-autot ole autonvalmistajien oma valinta, vaan poliitikkojen, joille ei edes kuulu tavoitteisiin pääsyn teknologian valinta.
Nyt kun EU on polittisella _pakolla_ pakottanut autoteollisuuuden sidosryhmineen investoimaan sunnilleen kaikki taloudelliset ja innovatiiviset voimavaransa tuon yhden ainoan hevosen, pseudo-ekologisen s-auton varaan, niin onhan se loogista miten uusien latujen teko on liki mahdotonta. Tässä en edes tarkoita e-polttoaineita.
Nyt on tekemällä tehty uusi "petroli-mafian" kaltainnen tilanne, jossa mahdolliset tulevat aidomman tai aidon ekologiset vaihtoehdot tullaan torppaamaan autoteollisuuden taloudellisista syistä johtuen.
"On varmaan hienoa olla niin älykäs ihminen että voi osallistua keskusteluun isoilla äänepainolla edes tutustumatta alustukseen. Ajatusten Tonavan tasolla liikutaan silloin."
Jälleen kerran. Mihin ketjussa kommentoimaani, tuolla heikon hapen henkilökommentoinnilla olet ottavinasi kantaa?
Kaikki oleellinenhan on jo tuossa avauksen tiivistelmässä, eli s-paku on lyhyen rangen käytössä, jolla ei tarvitse edes motarille mennä työaikaansa haaskaamaan. Siinähän se toimii.
"Tässä hyvä video ID Buzzista kiinteistöhuoltohommissa."
" ... siitä miten paljon dieseleiden huoltoon menee aikaa ja rahaa. Esim joutuu erikseen lähtemään luukuttamaan hiukkasloukkua auki ja menee työaikaa hukkaan."
"Tähänkään firmaan ei enää dieseleitä tule kuin korkeintaan johonkin erikoiskäyttöön."
"suurin osa valmistajista ei silti niihin aio siirtyä."
synteettisiin ei valmistajan tarvitse sen enempää siirtyä kun se toimii aivan tavallisissa bensakoneissa. Lähinnä kysymys on jättääkö valmistaja joitain bensamalleja Euroopan valikoimaan 2035 jälkeen.
Ne tulee olemaan luultavasti kalliita ja tehokkaita "leluja". Ihmisille joille km-kustannukset ei merkkaa mitään.
"Jälleen kerran. Mihin ketjussa kommentoimaani, tuolla heikon hapen henkilökommentoinnilla olet ottavinasi kantaa?"
Oletko jotenkin hidas? Jo kolmannen kerran:
"en edes avauksen viedoon aikaani tuhlannut"
"Oletko jotenkin hidas? Jo kolmannen kerran:
"en edes avauksen viedoon aikaani tuhlannut"
1) No, kerropas lauseen parin tuottaja joutessasi mitä muuta oleellista ko. videolla on, kuin kerrontaa siitä miten ko. s-paku sopii ko. firman lyhyen rangen huoltokeikoille.
2) Mikä alla olevssa heti ketjuun ensimmäisen kommenttini aloituksessa on älyllisesti mahdotonta sisäistää?
[ Esteettisesti tuo junakeula on mielestäni oikein hyvin onnistunut ja patterina käytön kannalta sopii suht' lyhyen rangen aktiviteettiin, mutta olisi kelvoton korvaamaan ykkösauton (joillakin on paku HA:n tilalla). ]
Anonyymi - 2023-04-08 13:46:20
Kyllä työautossakin pitäisi olla toimiva lämmityslaite ja jonkinlaiset jarrut.
Viimeinen talviautovertailussa, joten ei jatkoon.
Taas kommentoidaan ilman aiheeseen tutustumista.
Tuossa vidolla sanotaan että duunarit ovat kehuneet että yksi asia missä ID Buzz on selkeästi dieseleitä parempi on nopea lämpeäminen.
Se on hyvin loogista jos pikkaisenkin osaa ajatella. Tuossa cargossa on nimittäin väliseinä eli lämppäri puskee 6kW lämmitystehon aika pieneen kabiiniin. Ei varmasti tule vilu.
Juu, TM:ssä testissä ei ollut Cargo-versio vaan normaali matkustaja-versio. Mutta on vaikea sanoa, että onko kyse enemmänkin puheesta kuin todellisuudesta. Nimittäin tässäkin kyse on PR-toiminnasta eikä työvälinettä yleensä julkisesti haukuta.
Selittelyt alkoi heti. Surkeita jarruja et sentään käynyt kehumaan.
No pnhan se aika helposti ymmärrettävä juttu että kun Cargo puskee saman lämmitystehon noin 1/3 koko auton tilavuudesta niin lämpiäminen on vähän eri luokkaa.
Ei jää puheen varaan.
Siinä tapauksessa lähes mikä tahansa pakettiauto on riittävän lämmin.
Varmaan joo riittävän lämpimiä on kaikki. Toi kaveri nyt vain sanoi että duunarit tykkää Buzzista enemmän kuin dieseleistä sen lämmityksen nopeuden takia. Kai duunarillakin saa mielipide olla? Ilman että kysyy teiltä lupaa....
Todennäköisempää on, että he sanoivat noin, koska heille saneltiin asia. Tämä on PR:ää ja nämä duunarit valehtelevat läpi koko videon. Ei omaa firmaa haukuta eikä firman työkalujakaan. Vaikka jotain olisi vialla niin he eivät sitä tuossa videossa kertoisi. Vain idiootit luottavat tällaisiin videoihin, koska nämä ovat järjestään puhdasta paskaa.
Jos lukujen mukaan hytti ei lämpene nopeammin niin se ei lämpene nopeammin. Mielipiteet ovat yksi paskan hailee, koska tämän voi mitata.
Lisään... Jos olisin työntekijänä tuossa videossa niin en taatusti kertoisi yhtäkään negatiivista asiaa autosta vaikka vihaisin koko autoa. Näin se vain oikeassa elämässä toimii.
"Ei omaa firmaa haukuta eikä firman työkalujakaan. "
Nokun nyt taas hömöläinen menee suuna-päänä kommentoimaan videota jota ei ole edes katsonut.
Tässä videolla firman toimari kertoo että duunarit ovat sanoneet että pitävät Buzzista koska se lämpeää nopeammin kuin heidän käytössään olleet dieselit.
He arvioivat siis heidän käytössään olleita työkaluja keskenään ja ovat työssään huomanneet että Buzz pieksee dieselit lämpiämisessä.
Miksi tehdä näin yksinkertaisesta asiasta hirveä haloo? Suomalainen duunari kyllä sanoo pomolle mitä ajattelee tällaisissa asioissa.
Niin. Kun se diesel ja Buzz ovat molemmat käytössä tuossa firmassa ja duunari voi vapaasti sanoa kummalla ajaa mieluummin.
"1) Eikös olekin erikoista tuossa valossa se, kun olen kaiken aikaa peräänkuuluttanut _useampien_ eri vaihtoehtojen tarvetta ja toivonut mm. synteettisiä yhdeksi vaihtoehdoksi, jolla rintamalla on nyt saatu uusi todella tärkeä EU-direktiivi-etappi liikkeelle."
Puhut ihan soopaa. Aina vain pyrit puhumaan sähköautoja vastaan monessa eri ketjussa. Et todellakaan yritä puhua useampien eri vaihtoehtojen puolesta. Olet vain todella kateellinen ja mustasukkainen sähköautojen voittokulusta että koitat kaikin voimin niitä kampittaa jopa totuutta venyttäen.
Amerkkalaiset kutsuvat tuollaista puusilmää nimellä "one trick pony"
Aika hauskaa että tämä poni paasa monimuotosuutta mutta samalla itse kapeakatseisuuden kuningas.
Kaikki autoilu arvotetaan hänen henkilökohtaisen mieltymykseen automatkailailla pitkin pusikoita.
Voikoitsekeskeisempää asennetta olla? Tässäkin ketjuss keskustellan auton käytöstä työkäytössä kiinteistöhuollossa.
"Puhut ihan soopaa. Aina vain pyrit puhumaan sähköautoja vastaan monessa eri ketjussa. Et todellakaan yritä puhua useampien eri vaihtoehtojen puolesta."
Aivan aluksi. Mikäli älyllisyys mahdollistaa, niin luepa mihin kommenttini oli vastaus ja kenelle, siis yhden ainoan SV-atteen autuuden aktiiviselle saarnaajalle.
Toiseksi. Kannustan lukemaan tuosta ykkösetä loppuun saakka, josko asian pihvi lopultakin aukeaisi, elleivät älylliset rajoitteet muodostu esteeksi.
Mutta olisihan se järjetöntä jos autoteknologian kehitys hirtettäisiin ajan tappiin saakka tuohon pseudo-ekologiseen EV-ympäristöpommiin, joka on jo syntyessään megaluokan eko-susi.
Edellisen lisäksi EU on laittamassa silmukkaa omaan kaulaansa Kiina-riippuvuudella. Siperia ei ole opettanut.
"Mutta olisihan se järjetöntä jos autoteknologian kehitys hirtettäisiin ajan tappiin saakka tuohon pseudo-ekologiseen EV-ympäristöpommiin, "
Vain sinä yksisilmäisyydessäsi elät noin mustavalkoisessa maailmassa. Luulet että snapshot-maailmasta olisi voimassa maailman tappiin. Lisäksi pikku mielesi kuvittelee että vastoin todellisuutta sähköauto olisi EU:n ainoa tie.
Vety on optio jota ei pelkästään sallita vaan sitä jopa tuetaan.
e-bensa on Porschen lautasella ja mitä VW haluaa Euroopassa niin sen myös VW saa.
Biopolttoaineet saavat melko varmasti saman statuksen.
Ei EU ole hirttäytynyt yhteen vaihtoehtoon vaan se on vain blokannut fossiiliset pois. Sinä herkkähipiäisyydessäsi itket kun kaikki vaihtoehdot eivät saa haluamaasi painoarvoa ja palstatilaa.
Biopolttoaineet eivät sisälly v. 2035 poikkeuksiin. Vetyautoja ei koskaan tule, eikä synteettisiä käytetä muissa kuin urheilu- ja erikoisautoissa.
"Ei EU ole hirttäytynyt yhteen vaihtoehtoon vaan se on vain blokannut fossiiliset pois. Sinä herkkähipiäisyydessäsi itket kun kaikki vaihtoehdot eivät saa haluamaasi painoarvoa ja palstatilaa."
EU on nyt Saksan & Co _pakon edessä hyväksymassä_ synteettiset polttoaineet tietyin ehdoin.
Mutta .... EU ei lobbaa, ei tue, eikä pakota synteettisiä polttoaineita kuten se pakottanut EV:n autonvalmistajille sidosryhmineen tulevaksi konseptiksi.
Niin, ja todellakin s-autoa lobataan aivopesullisesti joka ainoasta tuutista käsin osatotuuksin ja suoranaisin valhein puhtaana ja ainoana vaihtohtona.
EU on kirjannut lakiinsa runkoteiden ja keskeisten solmukohtien vetyverkon valmistettavaksi vuoteen 2030 mennessä, mutta se ei ole vetyvaihtoehtoakaan pakottamassa autoteollisuudelle vastaavalla tavalla kuin se sille on pakottanut SV:t.
"Autonvalmistaja Stellantisin toimitusjohtaja Carlos Tavares sanoo, että autojen sähköistys ei ole teollisuudenalan vaan poliitikkojen valitsema tie."
"Tavares korosti haastattelussa sähköauton hiilijalanjäljen suuruutta."
- https://www.is.fi/autot/art-2000008551510.html
Mikäli yllä olevaa ei kykene sisäistämään, niin kyse on joko älyllisestä epärehellisyydestä tai sen karenssista tai jopa molemmista.
Myös bio-polttoaineet ovat olleet ainakin Italian toivomuslistalla, mutta ilmeisesti ainakaan toistaisekseksi niiden suhteen ei olla tehty päätöksiä.
"EU renewable energy deal backs biofuels to cut transport emissions" - 30-03-2023
"The amount of biofuels in Europe’s transport sector is expected to increase after the European Parliament and EU countries agreed in the early hours of Thursday (30 March) on new rules to spur the use of renewable energy across the bloc."
- https://www.euractiv.com/section/transport/news/eu-renewable-energy-deal-backs-biofuels-to-cut-transport-emissions-to-dismay-of-activists/
"Italy makes biofuel demand as EU attempts to unblock combustion engine phase-out"
"A spokesperson for Italy's transport ministry said it had not received a response to the letter."
- https://www.reuters.com/business/autos-transportation/italy-makes-biofuel-demand-eu-attempts-unblock-combustion-engine-phase-out-2023-03-22/
Niin tai näin, mutta EU ei missään tapauksessa tule nykypolitiikallaan saavuttamaan autoilun ilmastotavoitteitaan vuodelle 2050.
Yritysmaailmassa sähköautoja ostetaan ja vuokrataan yhä enemmän.
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/2760de08-e004-4672-9d67-a930550fce30
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/sahkobussien-maara-kasvaa-suomessa-rajahdysmaisesti-matkustajalle-ero-on-aivan-hakellyttavan-suuri/7503482#gs.ut5oqi
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/leasingyhtio-vertaili-sahkoauto-alkaa-olla-edullinen-valinta-tyosuhdeautoksi-verotusarvot-selvasti-alle-vastaavan-polttomoottoriauton/b7b93622-40ae-46c7-b81a-b325e2069e1b
"Yritysmaailmassa sähköautoja ostetaan ja vuokrataan yhä enemmän."
Niinpä, verotuelliset s-autot ovat suurimmalta osin yrityksien viherpesua.
Hyvin harva yksityishenkilö ostaa sellaista omalla ja/ tai pankkilainalla ykkösautokseen.
Juuri yksityishenkilöt ostavat.
Taitaa olla parhaimmillaan matkailu käytössä, akut täynnä voi paahtaa vaikka lämä tiskissä seuraavalle etapille?🌴🌵
Erittäin hyvä on myös matkailukäytössä.
https://www.motor1.com/news/631727/vw-id-buzz-camper-conversion/
Päheen näköinen peli camper-varustuksella.
Tuon campers-varustus on paikallaan, sillä tuon auton rangella matkalle lähtö vaati tiuhaan tehtyjä lataustaukoja ja matka tulee suunnitella omien mielitekojen sijaan saatavilla ja kunnossa olevian latauspaikkojen mukaan. Ennenaikaisia harmaita hiuksia tiedossa.
Myös pienen jääkaapin tankkauspaikat on hyvä huomioida, jotta reisusta selviää elävien kirjoissa. Kahden tunnin välein x-tunteja latauksessa.
Itse auto on esteettisesti aikas maukas, mutta ...
No ei ihme kun kiinteistön vastikkeet nousee.... Kohta oaske myyntiin...
No nythän vastikkeet laskee kun huollolta säästyy rahaa.. Vai
Tekniikan Maailma vei ID Buzzin Lappiin talvitestiin ja lyttäsi kärryn täysin. Ensinnäkin lämmityslaite sai arvosanan 4 (hylätty) ja toinen vakava puute on se, että ID Buzzin jarrujärjestelmä ei toimi jäällä jarrutettaessa. Kun vertailun muut autot pysähtyivät jääjarrutuksessa kuin "seinään", ID Buzz liuku ja liukui 220 metrin päähän. ID Buzzin jarrujärjestelmä sekoaa, kun alla on jäätä eikä siis juuri jarruta. Ihme, että näitä saa myydä Suomessa.
Eli kesäautoksi kelpaa, mutta talveksi kannattaa laittaa lämpimään talliin.
Kitkajarrutustestissä oli toiseksi paras, eli käytännön olosuhteissa. Käytännön ajossa minkäänlaisia ongelmia ei ole ollut. Niinpä TM testaa auton uudelleen.
Erittäin hyvä talviauto.
Kyllä nyt kannattaa ottaa ne sähkönsiniset lasit pois päästä ja katsoa tosiasioita: Volkwagenin jarrutustulos jäällä oli karmea. Aivan selvä tyyppivika jarrujärjestelmän toiminnassa. Muissa ID-malleissa sama juttu. Onneksi löytyy autoja, jotka pysähtyvät jäälläkin.
Käytännön ajossa ei ole ollut lainkaan ongelmia. Kitkaerojarrutuksessa siis toiseksi paras. Aika harva ajaa jäällä, ja jääradalla käytetään erikoisliukuesteitä.
VWllä on selkeästi ongelma ID-mallistossa tietynlaisissa jää-olosuhteissa jarrutuksen kanssa. Siitä ei kahta sanaa.
Mutta aivan loistava auto käytössä. Tässä on klassikko ja näitä tulee näkymään liikenteessä monessa roolissa niinkuin esikuvaansa junankeulaa.
Ei ihme että tilauskirjat pullottavat joka puolella maailmaa.
98% ID Buzzin ostajista näkevät jäätä vain drinksulasissa.
Ja kun katsoo tuota videota Mikkelistä niin eipä tuntunut olevan mitään ongelmaa ajaa Buzzia Suomen talvessakaan.
Päinvastoin lämmitys toimi paremmin kun nokivasaroissa suomalaisen duunarin silmin. Ja jos johonkin luotan tässä maailmassa niin se on suomalaisen duunarin sana. Siinä ei ole paksapuheelle sijaa.
Ja muumot maksaa nämä lelut..