Onko eron paikka

Anonyymi-ap

Olemme asuneet puolisoni kanssa asumuserossa jo vuosia, yli kymmenen. Olemme niin erilaisia kaikissa asioissa, että yhdessä asuminen on mahdotonta. Alaikäinen tyttäreni asuu äitinsä kanssa. Myönnän, että en ole virheineni läheskään täydellinen. En kuitenkaan käytä alkoholia, en polta, olen aktiiviliikkuja ja pidän itsestäni tältä osin hyvässä kunnossa. Olen korkeasti koulutettu. En ole väkivaltainen, en käy lätkämatseissa juomassa kaljaa, minulla ei ole äijäkavereita jne. Tiedän, että olen liian kiltti. Olen jo eläkkeellä ja tunnen tästä huonoa omatuntoa kuin myös kaikista hyvistä harrastuksistani. Ampumaurheilua yksi niistä. Puolisoni ei harrasta mitään, koska sanoo olevansa liian väsynyt töistä eikä ole aikaa. Tekee normaalia päivätyötä. Puolisoni saa minut tuntemaan huonoa omatuntoa, koska hän ei harrasta mitään, niin minunkaan ei kuulu harrastaa. Moittii minua sohvalla makaamisesta, vaikka ei koskaan käy tarkastamassa tilannetta, mitä teen vapaa aikanani. Autan häntä välillä pienissä remonttitöissä, kuskaan tytärtäni harrastuksiin pari kertaa viikossa. Se mikä sai minut nyt kirjoittamaan tänne, tapahtui eilen. Tyttäreni soitti aamulla ja kysyi, tulenko käymään heillä. Kysyin mitä heillä on mielessä. Hän kertoi, että ei oikein muuta kuin renkaiden vaihto. Poikani oli menossa tekemään sitä ja kysyin tarviiko apua. Lupasin mennä auttamaan. Siitäpä sitten kehkeytyi aikamoinen näytelmä. Koska ensin sanoin tyttärelleni, että jos poikani tarvii apua, tulen heille. Heidän luonaan puolisoni oli kuin tulisilla hiilillä. Kyseli taas, että mitä teen tyttäreni eteen? Sen, mitä tähänkin asti kerroin. Hän sitten sanoi minulle, että painu h- vettiin ja sylkäisi päälle. Olen tämän jälkeen miettinyt ihan oikeesti haenko eroa. Tilanne kun on koko ajan sama. Heille ei oikein viitsi mennä, kun tuntee itsensä vähäarvoiseksi ja välillä jopa heitetään ulos heti kättelyssä. Koskaan ei voi tietää, mitä on odotettavissa. Sinne mennessä pitää aina odottaa pahinta niin ei pety liikaa. Siis onko hän sairas narsisti vai olenko itse niin huono, itsekäs ihminen. Autan heitä, mutta en koskaan saa puolisoltani mitään. En ikinä tunne saavani häneltä mitään muuta kuin haukkumiset. Itsestään selvää on, että meillä ei ole ollut seksiä koko yhdentoista vuoden aikana, kun olemme asuneet erossa. Emme edes koskettele toisiamme. Minua toisen ihmisen kosketus vaivaa aivan mielettömästi, mutta hänelle se lienee yksi ja sama. Ihmisellä on vain yksi elämä ja minulla se valuu koko ajan hukkaan. En voi hyvin!

5

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi täydellisen hyvin katkaista liittonne laillisesti.
      Jututa vero- + muita finanssiexperttejä kuinka hoitaa taloudellinen tilanteesi oikein.
      Teidän liittonne on tullut määräpäähänsä jo kauan sitten.

      Kuulostaa kuin lapsenne ovat laillisesti aikuisia ja vaimosi ei sinusta piittaa joten nyt viimeistään voit alkaa elää vain itsellesi. Lapsesikin kannattavat sitä todennäkoisimmin.

      Jätä eron saatuasi vaimosis täysin rauhaan, lastesi kanssa sinun yhteys säilyy parhaiten . Nauti heidän seurastaan, ilman ilkeää vaimoasi.
      Tee rauhassa asioita joista nautit. Keksi lisää harrastuksia jos haluat laajentaa kiinnostuksiasi jne jne.

      • Anonyymi

        Mitä h*lvettii sä selität? Ilkee vaimo? Äijä lähteny lätkii ja jättäny muijan pienten lasten kans yksin eikä ole munaa edes erota kun joutus maksaa elareita yms.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä h*lvettii sä selität? Ilkee vaimo? Äijä lähteny lätkii ja jättäny muijan pienten lasten kans yksin eikä ole munaa edes erota kun joutus maksaa elareita yms.

        Ei ole äijä lähtenyt kälppimään, vaan se muija laitto allekirjoittaneen ulkoruokintaan. Vielä lisää tuohon pitkään alustukseeni, että puolisoni nimittelee minua tyyliin täysi nolla, narsisti, idiootti. Itse en moisia sanoja suustani päästä edes pahimman vihan vallassa. Enkä pelkää taloudellisia menetyksiä. Raha ei minulle niin tärkeä, vaan en halua elää loppuelämääni ilman naista. Jotain täytyis viimein tehdä!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole äijä lähtenyt kälppimään, vaan se muija laitto allekirjoittaneen ulkoruokintaan. Vielä lisää tuohon pitkään alustukseeni, että puolisoni nimittelee minua tyyliin täysi nolla, narsisti, idiootti. Itse en moisia sanoja suustani päästä edes pahimman vihan vallassa. Enkä pelkää taloudellisia menetyksiä. Raha ei minulle niin tärkeä, vaan en halua elää loppuelämääni ilman naista. Jotain täytyis viimein tehdä!

        Siinä täytyy olla melkosen painavat syyt takana jos emäntä laittaa ukon pihalle kun kotona on pieni lapsi. Et ole saanut vaimoltasi mitään? Kantanut, synnyttänyt ja kasvattanut sinun lapset, eihän se ole mitään. Olet eläkkeellä ja hän töissä, mutta silti hän vaikuttaa pääasiassa huolehtineen lapsistanne etkä pidä sitä minään. Ei ihme jos vaimolla on hermot kireällä. Omituisen kauan olette jaksaneet näin erikoisessa parisuhteessa.


    • Anonyymi

      Kaksi täysin vastakkaista suhtautumista. Toinen ilmeisesti miehen ja jälkimmäinen naisen. Jaahas mitä näistä ajatella?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      195
      2757
    2. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      304
      2693
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      47
      2361
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      159
      1424
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1132
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      1106
    7. 57
      822
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      803
    9. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      19
      719
    10. 55
      712
    Aihe