TH200-4r vaihteiston kanssa. Kevyttä kuormitusta ei kiihdyttelyä vaan leppoisaa cruisailua. Nykyinen 2,73 tahtoo olla mäkeen liian pitkä. Auton suurin vääntö tehtaan ilmoituksen mukaan on 1600rpm eli juuri oikean suuntainen tehdas viritys cruisailua varten alhaisilla kierroksilla. Olisko tuo kierrosluku jossain 100kmh sopiva vai 90kmh ? Vaihteiston välitykset tuntuu todella fiksuilta ja hienoinen tihennys vain parantaisi 140hv tehon maksimointia auton siirtelyssä. Ei joka loivaan mäkeen tarvitsisi pudottaa kiinteää vetoa vaan voisi väännöllä mennä kevyesti vedättäen. Bensankulutus tuskin nousisi.
Mikä perävälitys fiksuin 307 oldsmobileen
Anonyymi-ap
3364
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ongelmanahan tuossa on vaihdelaatikon ylivaihteen posketon välitys joka on luokkaa 0,67.
Ja jos haluat pitää saman taka-akselin, ja vaihdat vaan rattaita, niin mielestäni sulla ei ole kuin kaksi vaihtoehtoa parempaan suuntaan noissa välityksissä:
3,08
3,23
Itse lähtisin kokeilemaan tuota 3,23 välitystä jos vaan jostakin löytyy tarvittavat osat.
TH 200 4R on tuhannen kierroksen nopeudet. 1-17,3 km/h ja 2-30,1km/h ja 3-47,3km/h ja 4-70,6km/h.
1-7,48 ja 2-4,29 ja 3-1,83 ja 4-5,65 siis vaihteiden välitys.
Kumpikin noista välityksistä olisi parannusta. Tiiä meneekö millaiset rattaat originaali perään 2,73 tilalle ja kuka osaa tehdä ja tuhannen taalan kysymys että saako noihin vielä lukkoperän kun tahtoo jäädä kiinni turhan helpolla yhden pyörän sutiessa. Lukkoperää ei tarvita tehon tähden vaan no tiedätte miten helpolla nuo sutii esim pikku rinne ja kostea nurtsi ja pitää käännellä autoa ja siihen istuu,ketuttaa.
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#178173331
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞