Tekevätkö JT mitään omalta osaltaan ilmastonmuutoksen hidastamiseksi? Yksi asiaa edistävä vaikutus on esimerkiksi toiselta puolelta maapalloa tuotavien eksoottisten hedelmien ostamisen lopettaminen. Niitä lennätetään lentokoneilla ympäri maapalloa. Samoin vihanneksia. Ne ovat tuoreravintoa, ja jos niitä koko ajan ostaa, niin sekin vaikuttaa ilmakehään. Parempi olisi ostaa tuoreita hedelmiä ja kasviksia Euroopasta. Ja aikaa myöten siirtyä kotimaisiin niissäkin. Kahvia, tonnikalasäilykkeitä, papuja, linssejä ja ruokosokera yms. voisi kyllä ostaa, koska ne eivät ole tuoretavaraa. Mutta jos niitäkin kuljetetaan lentokoneilla eikä laivalla tai maitse, niin nekin lisäävät ilmastonmuutosta. Muovivaatteiden eli polyesterin ja akryylin ostamista pitäisi välttää. On monia tapoja vaikuttaa omalta osaltaan. Luonnonmukaisuuden suosiminen on tärkeää.
Ilmaston muutos
Anonyymi-ap
19134
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Uusi jääkausi on tulossa valmistautukaa.
Seuraava olisi ollut tulossa n. 50 000 vuoden kuluttua, mutta ilmaston lämpeneminen todennäköisesti estää sen. Eli väitteesi ei kestä faktantarkastusta.
Ja kun tuo 50 000 vuottakin on niin pitkä aika, että silloin Euroopassa eli vielä sisarjajiamme Homo sapiens neandertalista.
Siirtyisivät kotikokous malliin alkuseurakunnan tapaan, ehtoollistakin voitaisiin viettää joka päivä, niin kuin alkuseurakunnassa. Säästyisi polttoainetta, vähemmän tulisi mikromuovia auton renkaista ympäristöön.
Ehtoollisessa kannattaisi juoda kiljua, eikä ulkomaalaisia viinejä. Niiden tuonti saastuttaa.
Ilmastonmuutoksesta lahko puhuu lopun merkkinä, toiveena ettei kukaan huomauta sen puuttuvan Raamatun lopun merkeistä.
Vartiotorniseura toivoo tällä paljon lisärahaa, toivoen että mahdollisimman harva värvätty kiinnittäisi tähän huomiota.
Seura itse jättää ilmastomuutoksen muiden hoidettavaksi, kuten ne ovat hoitaneet muutkin asiat.
Jos Jeesus olisi halunnut viitata lopun ajalla nimenomaan nykyaikaan, tästä aikakaudesta löytyisi erilaisia uniikkeja merkkejä, jotka eivät sovi aiempiin aikakausiin. Vaikkapa ilmastonmuutos tai väestönkasvu. Sen sijaan hän valitsi asioita, jotka ovat olleet läsnä kaikkina aikakausina enemmän tai vähemmän. Nykyään joitakin lopun ajan merkkejä, kuten nälänhätää ja ruttotauteja, on jopa vähemmän kuin menneisyydessä lääketieteen, tekniikan ja viljelymenetelmien kehityksen ansiosta, eivätkä maanjärisryksetkään ole tiettävästi lisääntyneet.
Raskain sydämmmin hallintoelin on antanut ohjeen, että hirrrrmuisen vossiililuontokatoilmastonmuutoksen takia Peräilman päästämistä seurakunnissa on vähennettävä 19,14 %. Tätä valvomaan kukin maa asettaa Peräilmavähenysvalvomiskierrosvalvojat, joita on kaksitoista ninku oli apostolejakin. Henkistyttety raamatun mukainen määräys astuu voimaan heti. Ja joka tästä lipeää, annetaan Saatanalle oitis.
Ei kosketa
Meren pinta tulee nousemaan seuraavan 100 v. Aikana 6 - 7 metriä.
Monet suurkaupungin tulee katoamaan!
Se on varmaa, että seuraavan 30 v. Aikana merenpinta tulee nousemaan n. 2 metrillä....seuraavien 50 v. Aikana vauhti kiihtyy jopa kolminkertaisesti!
Se mitä ihminen yrittää tehdä ilmastonmuutoksen jarruttamiaseksi, tulee liian myöhään, koska niitten vaikutus tulee vaikuttamaan vasta n. 6 metrin veden nousun jälkeen!
Nuo ovat ennusteita, 5 Moos. 18:20-22, kuten vartiotornin ns. maailmanloput, esim. vuosille 1914, 1925, 1942, 1975....
Mutta jo valistuneet koululaiset tietävät, että tekniikka ja mahdollisuudet torjua ilmastonmuutos on olemassa jo nyt.
ps. koronaviruksen rokotuskysymysten tutkimus on jo johtanut myös näkemykseen että saadaan rokotus syöpää vastaan ...
HOHOHOHOHOHOHHOHOOOOOOOOOOOHOHOHOHOHOHOO!!!!
Kuinka tyhmä ihmisen täytyy olla, että uskoo sekä ihmisen aiheuttamaan ilmaston muutokseen, että joihinkin satuolentoihin, jessuli-stooreihin. HOHOHOHOHOH!!!!
Se on tahtokysymys. Maailmassa on liikaa omaan napaan tuijottavia tiededenialisteaja. Tekniikka ja mahdollisuudet ovat olleet aina näihin päiviin asti. Tästä eteen päin on epävarmaa.
Ainahan tulevaisuus on epävarmalta näyttänyt
Hiilidioksidipäästöjä on vähennettävissä moninkin tavoin.
Mutta hiilidioksidia on myös mahdollista poistaa ilmakehästä. Moninkin tavoin
Euroopan ilmakehässä on usein ruuhkaa suuren lentokoneiden määrän takia. Joskus lentokoneilla on ollut jopa vaikeuksia päästä laskeutumaan. Ne ovat joutuneet odottamaan lasketumislupaa. Arvata saattaa, kuinka paljon tuollainen vaikuttaa ilmakehään. Pitäisi alkaa suosimaan matkailua junalla ja laivalla. Täytyykö ihmisten välttämättä päästä lomalle Borneoon tai Falklandin saarille?
Paitsi Borneoon tai Falklandin saarille, ei vartiotorneja pitäisi kaupitella minnekään muuallekaan.
Vartiotornihan on itse määrännyt repimään vanhoja paintotuotteitaan.
Kirjallisuutta määrätty tuhottavaksi 12.11.2020 Johanneksen poika
Osa Jehovan todistajien kirjallisuudesta on nyt vaarassa. Ne on määrätty hävitettäväksi. Tuhottavista kirjoista, lehdistä ja muusta materiaalista on laadittu 2-sivuinen dokumentti. Sen voi lukea tämän sivun lopusta.
https://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_w817.html
Borneoon on kiva matkustaa, koska siellä on paviaaneja ja mahtava satemetsän kunikas Huspati Hutaa ykkönen.
Elämme netti aikaa!!!!
Nettiaikaa.
Eivätkä kuninkaat ole vielä edes hakeneet viisumeita Israelilta päästäkseen Harmageddon -mäelle taistelemaan.
Mikä on pointtia?