Sähkön hinta jatkaa nousemista tuotannon lisäämisestä huolimatta. Asiantuntijat arvioivat kulutuksen kasvavan suuremmaksi sähkön tuotannon lisäämisestä.
Sähkön korkea hinta aika ei ole vielä ohi
Anonyymi-ap
24130
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Sähköä kulutetaan jos sitä sadaan käyttöön. Sähkön tuotanto on laskettava kolmasosaan nykyisestä ettei kaikille ole Sähköä saatavilla.
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17824354k
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Siis bisness jatkuu. Suomi tukee tuulivoimaa valtion taholta joka kilowattitunnista ja saman sähkön hinnoittelu tapahtuu eu paskahousu maiden korkean kaasun hinnan perusteella.
Tästä ei kusetus enää parane.
Kuten sanoin kakki sähkö on saman hintaista ja yhtä saastuttavia koska tuotannon kustannukset ovat samat.
Tuulivoima voi olla jopa haitallisempi ilmastolle kulutuksen kasvaessa. Kulutetaan enemmän esimerkiksi pakastamiseen joka tarkoittaa pakastimien lisääntymistä.
Minä lopettaisi energian tuotannon oli kyse mistä tahansa energian talteenottamisen keinosta tahansa.
Aurinko energian on ennustettu tuhoavan maapallon saasteiden takia.
Takuuhinnat eivät sisälly enää uusimpiin hankkeisiin ja vanhoistakin loppuvat sikäli kuin kalliin spot-hinnan tunteina on maksettukaan,
sähkö pitää olla bensan hinnassa,
Sähkön infrastruktuuri kasvaa ja huolto kustannukset lisääntyvän sähkön märässä. Sähkö itsessään on saman hintaista mutta välilliset kustannukset kasvavat kaksi tai kolminkertaiseksi.
hinnoitelu muutos johtuu, koti sähkön muuttuessa liikenne sähköksi,
Energian tuotannossa ei ole ehdotettu energian vähentämisestä vaan korvaamisesta halvemmilla keinoilla joka auttaisi kulutuksen kasvamiseen halvemmalla kulutuksella
Vihreät pommittavat tuulivoimalat nurin estääkseen ilmansaasteiden kasvaminen.
Toinen vaihtoehto on haittavero tuulivoimalle ja aurinkovoimalle. Tämä osaltaan estää sähkön kulutusta.
Fortumin kiinteä Duo sopimus on voimassa seuraavat pari vuotta. Hinta aivan sikamainen 19 -21 senttiä kwh. Minkäänlainen sopimuksen muuttaminen ei tunnu Fortumia kiinnostavan.
Fortum on mainitsemaasi hintaan futuurikaupalla ostanut sähkösi etukäteen.
Miksi myisi sinulle tappiolla?
Voidaan huokaista helpotuksesta maailmantalouden kasvavan 2,3 prosenttia seuraavien viiden vuoden aikana. Muussa tapauksessa olisimme katastrofin kynnyksellä maailmantaloudessa.
Mitä vähäosaisten kanssa on tehtävä jos lähtevät osoittamaan mieltään paremman elämän toivossa. Ammutaan paikanpäälle vai viedään ylläpidettävään vankilaan.
Vankilat ovat täynnä elätettäviä ja ainoa vaihtoehto on poistaminen vankiloista.
Miten näitä voidaan hävittää vankiloista?
Zyklon b?
Suomen ydinsähkö myydään saksaan? Koska yhteismarkkina?
https://yle.fi/a/74-20027272
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/2735476d-5e07-4faa-ae93-2c0b1c667321
Ja jätteet SUOMEN kallioon.
Suomelle ei ole mitään käyttöä euroopan unionissa, kuin ydinjätteen kaatopaikka.
Saksa ajoi vihreiden painostamana ydinvoiman alas. Tuulimyllyt eivät riitä, hiilikäyttöisten voimaloiden toimintaa jatketaan, mutta silti sähköstä tulee pulaa ja hinta määräytyy kalleimman mukaan.
Saksan vihreät sosialidemokraattien kanssa sitoivat luonnon suojelemiseksi Saksan venäläiseen kaasuun ja siitä riippuvuudesta maksoi pieni suomalainen eläkeläinen viime talvena.
Nyt Saksa sulkee atomivoimalat, pulaa tulee taas sähköstä, sähkön hinta pomppaa ja suomalainen eläkeläinen maksaa sähköstä taas suolaisesti ensi talvena.
Kalliiksi tulee pienelle suomalaiselle Saksan punavihreiden touhuilu.