Hyvä analyysi Halla-ahon ja persutien äärioikeistolaisuudesta

Iltalehdessä, Lauri Nurmelta:

Vanha Halla-ahon raiskauskirjoitus hiertää yhä RKP:n ja perussuomalaisten välejä
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/496f4352-3da3-4345-a6e8-5943cb4614a2
22156
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

RKP on jo lehmänkauppoja tekemässä...heh Orpo sonnin kanssa 🤡

Äänestä
  • Mitä selität, onko aloitus sinulle jotenkin vaikea?

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Mitä selität, onko aloitus sinulle jotenkin vaikea?

    Lehmänkaupat ovat KEPU:n juttu.

    Äänestä

Persunatsit voi mennä itkee Putininsa syliin !

Äänestä

He nostavat esille myös Halla-ahon vähättelevät kommentit juutalaisten kansanmurhasta holokaustista.

Kielteinen suhtautuminen juutalaisuuteen toistui Halla-ahon kirjoituksissa eri vuosina. Kyse ei ollut sattumalipsahduksista.

Yli 30-vuotiaana väitöskirjatutkijana Halla-aho julisti, että häntä ei juutalaisten kansanmurha holokausti kiinnosta, ja kutsui sitä historialliseksi kuriositeetiksi. Auschwitzin vapautumisen 60-vuotismuiston juhlallisuuksien aikaan Halla-aho kirjoitti holo-hölöttäjistä ja holo-hölinästä.

Samoihin aikoihin Halla-aho istui Suomen Sisun hallituksessa. Suomen Sisun jäsenilleen suosittelema kirjalista sisälsi kansallissosialismin keskeisiä opinkappaleita ja rotukirjallisuutta.

Lukemiston alaotsikko ”Pohjoisen sielun avaimet” sisälsi eurooppalaisten kansalliseeposten lisäksi kokoelman kansallissosialismin opinkappaleita, kuten Helmut Stellrechtin Usko ja teot, Alfred Rosenbergin Uutta Eurooppaa kohti, ja Savitri Devin The Lightning and The Sun.

Sisu levitti myös Stellrechtin näkemyksen juutalaisista: ”Juutalainen on epärehellinen. Hän on sellaiseksi syntynyt ja pysyy läpikotaisin luihuna. – – Hänen juurimisensa pois Saksasta on ylin laki.”

Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra on kertonut lähteneensä yhteiskunnalliseen vaikuttamiseen mukaan Keskiviikkokerhon kautta.

Keskiviikkokerho oli 2000-luvun alussa sisulaisten aktivistien säännöllinen kokoontuminen. Kerhon tapaamisiin Purran pyysi Suomen Sisun sihteerinä toiminut Simo Grönroos.

Osalle RKP:läisistä on vaikeata sulattaa sitä, että heidän puolueensa yrittäisi muodostaa hallitusta puolueen kanssa, jonka keskeisillä vaikuttajilla on tällainen tausta.

Myös Halla-aho ja Purra ovat tiedostaneet asian.

Ja kaiketi siksi he yrittävät maanitella julkisuudessa keskustaa mukaan hallitukseen. Silloin oikeistohallitus pystyttäisiin muodostamaan ilman RKP:tä.

Äänestä
  • BenZ:ä ei kiinnosta.
    Köyhiltä rahat pois vaikka itse vihtahousun kanssa.

    Äänestä

  • On kyllä oikeasti uskomatonta, jos kokoomus lähtee hallitukseen tämän roskajoukon kanssa.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    BenZ:ä ei kiinnosta.
    Köyhiltä rahat pois vaikka itse vihtahousun kanssa.

    Siltä kuulostaa, kokoomus haluaa äärioikeistopersut mukaansa

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Siltä kuulostaa, kokoomus haluaa äärioikeistopersut mukaansa

    Ne myyvät vaikka maansa ryssille jos voivat rikastua.

    Äänestä

Halla-ahon kirjoitukset on kyllä puistattavaa luettavaa normaalikäytöksisille ihmisille.

Äänestä
  • Niinpä. Yllättävän sairaita kirjoituksia.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Niinpä. Yllättävän sairaita kirjoituksia.

    Enpä tiedä.
    Oikea puolue.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Enpä tiedä.
    Oikea puolue.

    Sairas puolue?

    Äänestä

Minäs vuonna Halla-aho kirjoittikaan tuon raiskaujuttunsa, oliko se 2006? Toimittaja Nurmi kaivoi jutun taas esiin, vaalien tuoksinassa! Nurmi kirjoitti myös Halla-ahon elämäkerran parisen vuotta sitten.
Toimittaja Nurmi kantaa valtavaa kaunaa Halla-ahoa kohtaan. Nyt kun ei ole esillä Halla-ahon törkeyksiä tarpeeksi, niin toimittaja väsää vanhoja juttuja, joita on käsitellyt ajat sitten!
Jos sanoo, ettei ole kiinnostunut holokaustista, niin mitä sitten? Ei minuakaan se enää paljoa kiinnosta. Tosin tässä asiassa olisi tuoreempikin juttu ollut toimittaja Nurmelle, nimittäin ex-kansanedustaja alTaee kirjoitti hurjia herjauksia ja tappouhkauksia juutalaisista. Mutta hän selvisi siitä anteeksipyytelyllä ja pitkällä sairauslomalla. Puolue oli demarit, siis parempi suvaitsevaisuuspuolue!

Äänestä

No voi hellanlettas sentää.

Äänestä

Lauri Nurmi väheksyy ulkomailta tulleitten monikulttuuristen moniosaajien kulttuuriin olennaisena osana kuuluvan tekojen uhreja. Uhreille ei näkyvin anneta arvoa, kun tekijät ovat monikuluttuurisia henkilöitä.

Äänestä

Tyhmä aloitus samanhenkiseltä aloittajalta. Taistolaisuus huokuu.

Äänestä

Jussin oli hyvä kirjoitella vihaviestejään kun kulttuurirahasto antoi ison apurahan sanakirjan tekoon. Sanakirja tosin jäi sitten tekemättä.

Äänestä
  • Sanakirja ilmestyö, toisen kääntäjän loppuun saattamana.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Sanakirja ilmestyö, toisen kääntäjän loppuun saattamana.

    Koska se sitten palauttaa aiheettomasti saadun apurahan?

    Äänestä

Halla-aho viittasi tuossa siihen, että RKP:läiset Biaudet ja Henriksson eivät tajua mitä raiskaus aiheuttaa sen kokeneelle naiselle vasta kuin sitten kun on sen kokenut. Halla-aho puolusti tuolla kirjoituksellaan raiskattuja suomalaisia naisia, noita raiskauksia koki moni suomalainen nainen vuoden 2015 jälkeen ja vieläkin niitä tapahtuu, mutta niistä eivät vihreäaatteiset halua puhua. Niinkuin kaikessa suomalaisten pitää kestää kaikki rikollisuus mikä heitä muualta tulleiden taholta tulee, muualta tulleilla on oikeus tehdä mitä vain rikoksia, niistä ei saa puhua eikä suomalaisten oikeuksiin kuulu puhua noista rikoksista. vaan ne pitää kaikin tavoin salata.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Iltalehdessä, Lauri Nurmelta:

Vanha Halla-ahon raiskauskirjoitus hiertää yhä RKP:n ja perussuomalaisten välejä
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/496f4352-3da3-4345-a6e8-5943cb4614a2

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu