Näin tunnistat eripuraiset

Yksin Raamatulla Pyhässä Hengessä uskossa Kristukseen.
Näitä jeesususkoja on monia, varo näitä jäljitelmiä ja eksytyksiä.

Yksin Raamatulla
"Ettei ruumiissa olisi eripuraisuutta, vaan että jäsenet pitäisivät yhtäläistä huolta toinen toisestaan."
- 1Kor. 12:25

Seurakunta
- Jeesuksen ruumis = Helluntaiseurakunta
- Helluntailaisten pitäisi pitää huolta toinen toisestaan,
mutta onnistuuko se?
6177
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mitä sinä vingut aina jakeen perusteella ja osoittelet sormella helluntalaisuuteen.
Eihän raamatussa ole mitään kirkkkokuntaa ja jäsenrekisteriä missä pelastutaan.
Käsitätkö. Eli jae leikkisi ja väitteesi, että opi tuntemaan MINUN LAILLA Jumala ei päde.
Missä on se pyhä uskosi? Ei ainakaan siinä, että rillutellaaan palstalla omin luvin.
Kantsii olla siellä, missä se isokirja neuvoo, ja jonka suunta otetaan tuonpuoleisuudessa huomioon.

Luuletko sinä, että sormijaeleikeissä olet vahvoilla? Et, et ole.
Mutta, jos menet hengelliselle kentälle, niin, että sinua kiitetään perillä, tavallaan hurstimaisuus on esimerkkinä. Kun olin alaston - puitte, ja nälkäinen syötitte.
Ja kenttä on erittäin laaja.
Naapurissasi saattaa olla vanhus, jonka ohi olet kävellyt. Vaivanen, joka ei enää jaksa talvella pukata lunta, eikä sukua ole lähellä. Saisi olla kotona loppuun asti.
Ehkä kesällä hieman nurmikon leikkausta.
Eli tavallaan se arkienkelin asia olisi tapetilla ja enemmän sitä "hengellistä" josta sinut huomataan pihalla.
Kyllä aktiiviset jahvettilaiset aikanaan kiersivät talosta taloon, mutta eivät saaneet koskea auttavin käsien kenenkään avuntarvitsijan kohdalla, vetämään se aasi ojasta. Se oli valtakunnan salilta kielletty. Vain parranpärinät oli tuvalla sallittuja ja oli vahti mukana.
Vertauskuvallisesti se on näilläkin palstoilla. Teitä vahtaaa rienaaja, jotta ette sormellakaan koskisi ulkona lähimmäisen tarpeeseen.
Joku mummo odottaa silitysraudankanssa, mutta ei pysty itse silittämään.
Saattaa olla jokin pieni ommel, ei näe ommella, eikä saa neulansilmään lankaa.
Nämä näin yksinkertaisena esimerkkinä.

Minä teetty yhdelle jne. sen teette - ja arvatkaa kelle?!

Kyllä täällä on teillä omat barabbaat soittamassa suuta keskenänne, mutta se ei johda mihinkään.

Äänestä

Ilmeisesti tämän palstan nimi on kekustele helluntailaisuudeta.
Uskorko tähän?
Mitä siinä vingutttelet pirun viuluasi.
Mene helluntaiseurakuntaasi sielunhoitoon vai oletko aivan toivoton tapaus?

Äänestä

>> Näitä jeesususkoja on monia, varo näitä jäljitelmiä ja eksytyksiä.
Perustuu vankkaan kokemukseen.

Äänestä

## Jumala on aivan muu, mitä vinkupesuvatijuamalakuvassa nuollaan pakanallisia kirkkisien perseitä. ##

Esimerkki helluntailaisuudessa vaikuttavasta henkivallasta ja vihasta.
Kyse on selkeäsi helluntailaisuususkonnon uhrista.
Saastainen saastukoon edelleen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Yksin Raamatulla Pyhässä Hengessä uskossa Kristukseen.
Näitä jeesususkoja on monia, varo näitä jäljitelmiä ja eksytyksiä.

Yksin Raamatulla
"Ettei ruumiissa olisi eripuraisuutta, vaan että jäsenet pitäisivät yhtäläistä huolta toinen toisestaan."
- 1Kor. 12:25

Seurakunta
- Jeesuksen ruumis = Helluntaiseurakunta
- Helluntailaisten pitäisi pitää huolta toinen toisestaan,
mutta onnistuuko se?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu