Outoa, ettemme selviä kotimaisella työvoimalla tuosta

https://www.is.fi/autot/art-2000009547432.html

"Maanmittauslaitos varoittaa yksityispihoille ajavista yllätysvieraista – eivät välttämättä puhu suomea

Maanmittareiden ja kartoittajien maastokausi on käynnistynyt."

Luulisi, että työttömien joukosta löytyisi riittävä määrä kotimaisia henkilöitä tuohon ja säästäisimme siten verovarojamme.

11

259

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kannattaa asentaa väylälle sellaisia "Yksityinen pysäköintialue, 1000€/kerta, pysäyttämällä ajoneuvon hyväksyt ehdot"-kylttejä.

      Tuossa laskutusosoitteesta:
      "Laskujen toimittaminen Maanmittauslaitokselle
      Maanmittauslaitos ottaa vastaan vain verkkolaskuja.

      Maanmittauslaitoksen verkkolaskutusosoite:

      Verkkolaskuosoite/OVT-tunnus: 003702459544
      OpusCapita Solutions Oy:n välittäjätunnus: E204503
      Maanmittauslaitoksen Y-tunnus: 0245954-4
      Maanmittauslaitoksen ALV-tunnus FI02459544
      Suoraan Maanmittauslaitokseen tai palvelukeskukseen tulevat laskut palautetaan. Laskutusosoitteeseen ei saa lähettää muuta aineistoa kuin laskuja ja niiden liitteitä. Muu aineisto lähetetään tilaajan ilmoittamaan toimitusosoitteeseen.

      Osoita lasku jollekin toimintayksiköistämme: Paikkatietokeskus, Tietohallinto, Tuotanto tai Yleishallinto."

      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        🍒 ­­­N­y­­m­f­o­m­­a­­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17838244W

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


      • Anonyymi

        Outoa kirjoittelua


    • Tuossa selitystä.
      "Ostopalveluna Maanmittauslaitokselle kartoitusta tekevät työntekijät eivät välttämättä puhu suomea tai ruotsia. Heidän kauttaan saa tarvittaessa yhteyden Maanmittauslaitoksen kartoituksesta vastaavaan työnjohtajaan."

      Porukka ei siis ole valtion laitoksen palkkaamaa, vaan ostetaan alihankintana, jolloin halvin voittaa ja valtion ei tarvitse myöskään välittää palkkauksesta tai työolosuhteista. Suosittelen edelleen rahastamaan ko. palveluntuottajia yksityisteiden käytöstä.

      • Anonyymi

        Eikä tämä olisi mukava kesätyö suomalaisille nuorille?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Eikä tämä olisi mukava kesätyö suomalaisille nuorille?

        Ei välttämättä ole kaikki ihan tervetuloa toivottamassa, vaikka olisi suomalainen hippi hyppimässä toisten pihalla. Joku saattaa ampua ensin ja kysellä sitten, tai pyytää erikseen tutkimaan, onko saunan takana sen verran tilaa, mitä kartta väittää. Vastauksia tosin saattaisi olla helpompi sanoittaa suomeksi.


    • Anonyymi

      Luultavasti hakevat tietyntyyppisiä maa- ja kivinäytteitä ja jos niitä löytyy; tekevät (anovat valtiolta kaivosvaltaus alueen, jonka myös lähes automaattiset saavat) onhan näitä jo muutamia kaupunkejakin joihin on varattu kaivostoimintaa.
      Suomalaisia maanomistajia suojaavia lakeja, sen sijaan ei ole vastaavasti säädetty; kaikki mitä maa-alueelta malmeja tai arvokiviä löytyy, päätyy kaivostoimintaa
      pyörittävälle taholle.

      Eli myyvät tai jalostavat itse, sen maasta löytämänsä; mutt maan omistaja ei siitä hyödy. Parhaassa tapauksessa maisemoivat monttunsa tai täyttävät sen maa-aineella. On niitä kyllä on jäänyt ihan sellaisenaan maan alkuperäiselle omistajalle, kaivantojen jälkeen, saanut itse korjata kaivosyhtiön jättämiä jälkiä maastossa tai antaa luonnon hoitaa asia.

      Usein miten sinne syntyy lampi, täynnä kuravettä, jollei satu seutu olemaan hiekkaista. Varsinaissuomessa on montakin hiekkapohjaista entistä soramonttua, nykyisin jopa uimapaikkoina. Eli joskus on voitu kääntää se tappiokin yhteisön tai maanomistajan voitoksi; jos rannasta tehdään maksullinen valvottu yksityisalue.
      Esimerkiksi Maskussa on ainakin 3 uimarantaa, entisiä soramonttuja. Isokiven uimaranta, Rivierana tunnettu uimaranta, ja pienin näistä 3:sta ehkä Laguuni.
      Maskun kunnassa on kuusi uimarantaa, enempi ja vähempi yleisessä käytössä.

      Ihan yksityiskäytössä, omakotitaloissa muutamia vielä pienempiä monttuja... joihin ei ole sivullisilla lupaa mennä uimaan, omin luvin -> poliisiasia hyvin herkästi.

      Turun alueellakin muutamia, luvanvaraisia rantoja... tai niin saastuneita ettei kukaan niitä käytä, pahimpia rapakoita jopa täytetty kaupungin toimesta, onneksi. Sammakkojen ja hyttysten suureksi pettymykseksi, mutt lähistön ihmiset iloitsee asioiden saamasta muutoksesta, varsinkin kesäisin.

      Pahin tappio Turussa on Ruissalossa ns. Kansanpuistonranta; nähdäkseni saastumisen olisi helposti ollut vältettävissä. Nykyisellään sinne ihmiset tuskin uimaan menevät. Valkoposkihanhet ovat jo vuosia vallanneet ne rannat sekä lokit!
      Eli guano kerros pitkin hiekkaista rantakaistaletta, ei houkuttele sinne uimareita enää nykyisin, oli joskus Ruissalon paras uimaranta lapsiperheille, nyt linnuilla.
      Saattaa sen rannan läheisyydessä joskus nähdä Joutsen pariskunnankin varttuneine poikasineen. Joutsenetkaan eivät pieniä poikasiaan sen rannan läheisyyteen vie, niin tyhmiä nekään eivät ole.

      • Anonyymi

        No ei.


    • Anonyymi

      Onneksi Suomessa. USAssa toisen pihoille ajaminen saattaisi päättyä ikävästi.

    • Anonyymi

      KOTIMAINEN TYÖVOIMA RIITTÄÄ, ON LIIKAAKIN.
      PERUSSUOMALAISET OVAT SUOMALAISTEN PUOLUSTAJIA JA SUOMALAISEN TYÖVOIMAN PUOLESTA.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      355
      1491
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1216
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      116
      1084
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      851
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      847
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      470
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      38
      454
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      93
      441
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe