Kuinka selittää järjellä, mikä saa kymmenet ihmiset kollektiivisesti näännyttämään itsensä nälkään sen vuoksi, että uskoo sillä saavuttavansa jotakin? Vai onko asia järjellä edes tyhjentävästi mahdollista selittää?
a-teisti-
a-teisti-
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 107
Vanhimmat
Oletko paastolla?
muuta ymmärrä tuollaisesta uskomisesta, kuin että esim. helluntailaisuudessa tutkitun tiedon mukaan on ainoastaan 20 % mieleltään terveitä.
eihän tuollainen nälkään näännyttäminen tervettä ole.
Et sinä tiedät helluntailaisista pätkääkään muuta kuin omia kuvitelmia.
Yksi tuttu, hiukan naiivi nuorehko nainen muutaman kävi muutaman kerran Harjutorin Siiloanissa, mutta koki sen touhun liian oudoksi.
-a-teisti-
Pääsivät Jeesuksensa luokse nopeammin.
"Taivaan valtakunta on lapsenmielisten"
Tuota kannattaisi kysyä Pohjois-korean kansalaisilta.
Lapset eivät näännytä itseään nälkään. Ei heillä voi olla niin vahvaa uskoa, että moiseen ryhtyisivät. Heidät täytyy aikuisten näännyttää.
-a-teisti-
Mitä kannattaisi kysyä?
Onko hän Jumala?
ArtoTTT
Yleisellä tasolla tällaiset kultit saattavat pohjautua henkilöpalvontaan, yksi karismaattinen johtaja nousee muiden yläpuolelle jonka sanaa ei enää epäillä. Samaa ilmiötä esiintyy myös politiikassa, yksi karismaattinen henkilö nousee muiden johtajaksi ja ihailluksi henkilöksi, Meillä onneksi tällaiset saadaan vaaleissa vaihdettua uusiin mutta joissakin yhteisöissä ja diktatuureissa tällaiset vain jatkaa ja jatkaa.
"Henkilöpalvonta, myös henkilönpalvonta, yksilönpalvonta, henkilökultti on henkilön nostamista erityisasemaan muita ylemmäksi. Henkilönpalvonta voi kohdistua:
Henkilöpalvonta (politiikka), poliittisesti ja sotilaallisesti vaikuttavat henkilöt
Henkilöpalvonta (sosiologia), esimerkiksi popkulttuurissa tai uskonnollisissa yhteisöissä vaikuttavaan henkilöön."
https://fi.wikipedia.org/wiki/Henkilöpalvonta
Tuo ei kuitenkaan selitä oikeastaan millään tavoin, mikä saa loppujen lopuksi ihmisen toimimaan noin täysin järjenvastaisesti ja näännyttämään itsensä nälkään, joka ei ole edes nopea ja helppo kuolema. Ja siinä on aikaa myös miettiä. Kauan ja useasti.
Lasten kohdalla kyse on tietenkin sitten näännyttämisestä. Murhista siis.
-a-teisti-
ArtoTTT
Eihän Ukrainan sodassakaan ole mitään järkeä tai Pohjois Korean diktatuurissa, mutta aina vain uutta porukkaa lappaa rintamalle kuolemaan. Onko ihminen loppujen lopuksi niin laumasieluinen että porukassa täytyy pysyä vaikka heikoille jäille.
https://yle.fi/a/3-8413003
Tämä lienee joku yleisinhimillinen piirre ajautua joukkopsykoosiin jolle uskonnolliset lahkot ovat kyllä hyvin otollinen maaperä mutta ei päde ainoastaan uskonnossa vaan myös esim poliittisella hurmoksellista saadaan vastaava ilmiö helposti lietsottua kuten on monesti historiamme aikana nähty.
Jumalanne on henkilö, pöllö!
"Samaa ilmiötä esiintyy myös politiikassa, yksi karismaattinen henkilö nousee muiden johtajaksi ja ihailluksi henkilöksi..."
Niinkuin Halla-aho eräille on.
Sanot, että henkilöpalvonta on kulttijohtajuuden perustana, niin oletko aivan varma, että kulttijohtaja Paavali, jonka oppiin perustuen ihmiset näännyttävät itsensä vaikka hengiltä, on ollut oikealla asialla?
Et sitten nostanut Marinia esimerkiksi?
Nääntyy toki ihminen kaiken pahuuden sivistyksen voiminkin. Muistuu mieleen kuka pitää ihmisenä yksinkertaisempaakin.
Uskonnot toimii järjen jättömailla.
Viimeisten uutisten mukaan uhreja on jo yli 100 joista melkoinen osa lapsia. Tälläinen on anteeksiantamatonta varsinkin puolustuskyvyttömien lapsien osalta. Tapahtuneen kaltaiset järkyttävät tragediat uskonnon nimissä kertovat, että väärällä uskonnollisuudella ja yleensäkin uskonnolla on todellinen voima ihmiseen kuten jälleen nähtiin. Mieleeni tulee monia muitakin samankaltaisia mielettömyyksiä, joissa kulttijohtajan mielenhallintaan alistuneet ihmiset uskovat oman kulttinsa johtajaa pitäen häntä itse Jumalana ja toimivat järjettömästi. 1970 luvullako se oli kun lähes 1000 ihmistä joivat joko itseisesti tai pakotettuna seuratakseen kulttinsa johtajia syanidi juomaa. Amerikassa eräs uskonlahko aseisti itsensä joutuen vastatuuleen virkavallan kanssa. Tulitaisteluiden jälkeen syttyi tulipalo jossa kuoli lahkon jäseniä. Kaikki eivät tainneet kuolla tulipalossa vaan osa kultin jäseniä löytyi kuolleina sängyistä ilmeisesti itsemurhan tehneinä.
Mikseivät kultteihin hurahtaneet kykene näkemään hälytysmerkkejä jo aikaisessa vaiheessa seuratessaan mieleltään hurahtanutta johtajaansa ettei kaikki ole oikein kuten tuolla Afrikassa.
Edellä oleva todistaa selvästi, että suurinosa maailman uskonnoista on pelkästään ihmistekoisten uskontojen seuraamista, joissa Raamatulla ei ole mitään osaa.
Väärää uskontoa on siis olemassa.
Valitettavasti tälläisiä ylilyöntejä tapahtuu vääjäämättä koska fokus lahkoissa ja kulteissa lopultakaan ei ole Jeesuksessa vaikka he niin väittävät. Kysymys on siitä, että joku/jotkut karismaattinen henkilö saa ylivertaisen henkisen yliotteen ja hänestä tukee Jumala tai jumaloitumisen reinkarnaatio näille. Televisiosta on tullut vuosien aikana herättäviä ja puistattavia dokumentteja mitä lahkot ja kultit pahimmillaan voivat olla. Lopputulos on on jokaisessa ollut traaginen.
Uskonto ja uskonnot jotka perustuvat ihmisen seuraamiseen sekä niiden luomaan illuusioon uskonnosta johtavat vääjäämättä tuhoisaan lopputulokseen aina.
On olemassa selvästi väärää uskontoa eli väärää palvontaa joka on yksi todellisuus ihmiskunnan keskuudessa. Aivan Raamatun alkulehdillä jo tuodaan esille, miten ihminen alkoi etsiä korviketta Jumalalle rakentaessaan suuren tornin, joka oli fyysinen Jumalan korvike. Jumala teki tyhjäksi tämän hankkeen sekoittamalla ihmisen alkukielen niin, etteivät he enää ymmärtäneet toisiaan. Sen jälkeen kuitenkin väärät tavat ja uskomukset ovat levinneet kaikkialle maailmaan. Eikö tämän päivän uskonnollinen hajaannus ole selvä todiste siitä, etteivät kaikki uskonnot voi mitenkään olla tie Jumalan luokse. Tälläkin hetkellä kaksi ortodokdista maata sotivat keskenään tappaen toisiaan kylmästi. Välillä pidetään sitten Jumalan palvelus ja taas sama jatkuu. Onpa toisen maan ortodoksien johtohahmo antanut oikeutuksen konfliktille unohtaen mitä Jeesus Kristus on sanonut lähimmäisten rakastamisesta. ” Luulevatko he todella seuraavansa Jumalaa ja Kristuksen viitoittamaa rakkauden tietä. Aikanaan he joutuvat tekemään tilin edesottamuksistaan Jeesuksen edessä aivan varmasti.
Ja siksipä juuri Jeesus kehotti jo 2000 vuotta sitten tekemään mielenmuutoksen pois juutalaisten uhrikultista, ja päätyi juutalaisen opilla uskonnoksi tämänkin päivän sivistyneessä maailmassa saman uhrikultin teurastetuksi uhrilampaaksi henkilökultti uhripalvonnalla 'Jeesuksen nimeen', jonka Jeesus itse Raamatussa sanoo olevan laittomuuden tekemistä (Matt..7).
Uskovaiset näännyttivät itsensä, jotta pääsisivät taivaa riemuun ja kohtaisivat Jeesuksen.
Samaa (taivaan autuutta) lupaavat monet muutkin uskonnot ja lahkot. Yhdenkään tapa päästä tuohon tavotteeseen ei ole "selitettävissä järjellä", koska koko uskomus taivaan riemusta ja siellä odottavasta Jeesuksesta ei perustu järkeen eikä ole perusteltavissa.
Se pääsivätkö itsensä näännyttäneet tavoitteeseensa vai ei, on yhtä todennäköistä kuin luterilaisten tai katolisten tai muslimien selittelyt siitä miten toimimalla saa viettää ikuisuutensa paratiisissa.
No kristinuskoon juutalaisen opilla ei tuollainen 'taivaan autuus' edes kuulu, koska siinä odotetaan fyysistä ylösnousemusta, siunataan vain maaksi maatumaan ja opin mukaan päädytään lopulta tulenliekkeihin (1.Kor.3:13).
Näitä jehovantodistajatmaisia liikkeitä on ollut kkautta historian, osa näistä tekee itsemurhia ym. kuten esim. jehovan todistajat pakotetaan itsemurhiin kun heidät pakotetaan kieltäytymään hoidoista sairaaloissa.
Kristinuskoa on moneksi. Ihmisiä voidaan manipuloida aivan mihin tahansa. Kuka opettaisi kriittisyyttä uskontoja kohtaan? Kun muslimi hyökkäsi Jehovantodistajien kimppuun Turun kauppatorilla muutama vuosi sitten, hän toteutti Jumalansa käskyä vetää kurkut auki vääräuskoisilta. Tämä käsky on Koraanissa mikä on muslimeille Jumalan sanaa. Raamatusta löytyy vastaavia käskyjä.
Sinun hyvyytesi ja rakkautesi ympäröi minut kaikkina elämäni päivinä.
Ps. 23:6
Uskonnolla voi uskovaisille kaikenlaista asiaa selittää ja oikeuttaa.
Kaitpa tuossa saadaan ensin ihmiset jonkinlaiseen joukko hurmokseen ja sitten kun oltu syömättä muutama tovi niin melko nopeasti alkaa ihmisen toimintakyky heiketä ja korvienväli ei kykene pieneenkään kriittiseen ajatteluun. Tuollaisissa on tietenkin mukana aina kilvoittelun aspekti siitä kuka on paras ja aidoin uskova joten porukka toimii sitten vahtina mahdollisille niskoittelijoille jotka ehkä yrittävät irtiottoa vielä siinä vaiheessa kun voimat riittävät.
Uskovilla korvien omaehtoinen toiminta on heikkoa lähtökohtaisestikin.
"Profeetat" vain tökkäisevät ne pimentoon kokonaan.
Korvien välinen toiminta...
No ainakin jos tuollaiseen lähtee. Olihan tuolla tapettu suurimäärä lapsiakin.
"Uskovilla korvien omaehtoinen toiminta on heikkoa lähtökohtaisestikin."
Olet oikeassa, sillä me uskovat vain tottelemme Jumalaa ja Hänen tahtoaan!
Aamen 🙏🙏🙏🦴
Kävivätköhän he ehtoollisella kuitenkin syömässä Jeesuksen ruumiin ja juomassa tämän veren?
"Kristinuskoa on moneksi. Ihmisiä voidaan manipuloida aivan mihin tahansa. "
Nämä eivät ole mitenkään Jeesuksen ajamaa kristinuskoa, mikä perustuu rakkauteen.
Nämä ovat aina joitain ihmisvetoisia uskonnollisia yhdyskuntia omine sääntöineen ja rituaalineen ja tällaisia maailmassa on tuhansia erilaisia.
Missä ovat Jumala/Jeesus veroiset?
🤪
Heh, Jeesuksen ajamaa kristiuskoa hänestä teurastettuna uhrilampaana ja opettamanaan IsraelinJumalana juutalaisten Jumalalle uhrilahjaksi, jonka sanoi olevan Saatana.
”Kuinka selittää järjellä, mikä saa kymmenet ihmiset kollektiivisesti näännyttämään itsensä nälkään sen vuoksi, että uskoo sillä saavuttavansa jotakin? Vai onko asia järjellä edes tyhjentävästi mahdollista selittää?”
Onhan näitä tutkittu ja oikeastaan ei ole yhtä selittävää syytä.
Kun esim. tutkittiin sitä, miksi ihmiset lähtivät Hitlerin aatteisiin tai Stalinin aatteisiin mukaan, kyse oli tunteisiin vetoavista aiheista ja erityisesti ryhmänä käyttäytymisestä.
Ihmisillä on halu kuulua johonkin tiettyyn ryhmään, saada hyväksyntää ja kokea jotain erityistä siinä ryhmässä. Sitten ollaankin jo sekavimmilla vesillä, kun mietitään sitä, mikä kehenkin ja miten sitten vaikuttaa.
Ajatellaan tilannetta, jossa jotkut ovat jostain syystä vaikeassa elämäntilanteessa. Ei näy oikein toivoa, eikä enää itse keksi, miten saisi elämänsä kohentumaan.
Sitten tulee joku persoona, jolla on kyky olla hyvin vakuuttava. Tällainen karismaattinen tyyppi sitten lupaa kaikkea hyvää. Edellytyksenä on jonkin tekeminen tai tietyllä tavalla toimiminen.
Tämä on yksi asia, jota jatkuvasti kritisoin niissä kristinuskon yhteisöissä, joissa liikaa painottuu se, miten joku uskoo. Tarkoitan sitä, ettei saa kyseenalaista mitään, ei tuoda omia ajatuksiaan jne. esille. Jos jotain toivottua ei tapahdu, siitä yllättäen syyllistetään sitä yksilöä, hän ei jotenkin usko ”oikein”, ”riittävästi” tai jotain, millä kyseenalaistetaan hänen persoonansa.
Kun ollaan vielä yhteiskunnassa, missä monenlaiset uskomukset jne. ovat aivan arkipäivää, eli uskotaan noituuteen sun muuhun, on helppoa käyttää maagisia elementtejä hyväksi.
Näille on se yhteistä, ettei sillä mitään opillisia asioita käsitellä. Olennaista on vain se oma kokemus ja välittömät tuntemukset jne. Näiden ympärille sitten kehitellään ehkä jotain uskonnollista aineistoa.
Tähän lääkkeenä on tiedon levittäminen, riittävä koulutus eli yleissivistyksen saaminen. Ei aina kovin helppoa toteuttaa.
Ei uskontoja voi selittää järjellä, koska eivät uskonnot perustu järkeen.
Miten selität sen, että joku haluaa käydä ehtoollisella? Ihanko oikeasti hän kuvittelee, että saa kulauksen 2000 vuotta sitten kuolleen miehen verta ja palan lihaa? Miten selittää halu käydä pyhiinvaelluksella?
Uskonto on lähtökohtaisesti järjetöntä. Tämä järjettömyys tulee näkyviin selvimmin silloin kun joku uskoo niin tosissaan, että on valmis näännyttämään itsensä nälkään tai lentämään matkustajakoneen päin pilvenpiirtäjää ollakseen Jumalalleen otollinen. Yhtä järjestöntä on kuitenkin kaikki vaatimattomampi ja vaarattomampikin uskonnollinen toiminta.
”Ei uskontoja voi selittää järjellä, koska eivät uskonnot perustu järkeen.”
Kyllä ne voidaan selittää, jopa monelta eri tasolta. Ihmisillä on aina ollut tarve uskoa johonkin ihmistä ylempään, ja näitä on sanoitettu sitten eri tavoin.
Selitä sitten oma ”uskosi”.
Tuo väite järkiperusteista on aika tyhjä tokaisu kun se jää täysin ilman perusteluja.
Se, että ihmisellä on joku tarve ei kerro mitään siitä että tuo tarve perustuisi järkeen. Ei vallanhalu tai sukupuolinen halukaan perustu järkeen ja nekin ovat ikiaikaisia - ja voimakkaita.
Jo 500 vuotta ennen ajanlaskun alkua totesi Sokrates, että Jumala on jotakin mikä ymmärretään järjellä. Ja jos et Jumalan luomaa maailmaa saa sopimaan järjellä uskontoosi, on jotakin uskonnossa pielessä.
”Tuo väite järkiperusteista on aika tyhjä tokaisu kun se jää täysin ilman perusteluja. ”
Totta, kun tästä on niin paljon joskus jauhettu, niin laiskuuttani jätin perustelut pois.
”Se, että ihmisellä on joku tarve ei kerro mitään siitä että tuo tarve perustuisi järkeen. Ei vallanhalu tai sukupuolinen halukaan perustu järkeen ja nekin ovat ikiaikaisia - ja voimakkaita.”
Tarve määritellään siten, että se on asia, joka on elossapysymisen, onnellisuuden tai muun halutan asian edellytys.
Jos ajatellaan ihan perustarpeita kun lepo, uni, nälkä jne. ne ovat elossapysymisen vuoksi tärkeitä.
Sitten on monia muita tarpeita, kun rakastamisen tulemisen tarve, turvallisuuden tarve jne. jotka ilmenevät sitten ´monilla eri tavoilla ja niihin sitten pyritään eri keinoilla.
Meillä on tarve kuulua johonkin, tarve ymmärtää oma olemassa olomme, sekä tarve vaikuttaa muihin ihmisiin.
Vallanhalu on oikeastaan vääristynyttä tarvetta, jota ihminen ei välttämättä itsessään tunnista. Tavallaan siinä on tuota turvallisuuden hakemista, elä vääristynyt käsitys siitä, että kun itse hallitsee ulkopuolisia olosuhteita, saavuttaa ehkä tuota turvallisuuden olotilaa.
Seksuaaliset tarpeet ovat ihan oikein osittain ihmisen sisäeritystoimintaa, eli tulee hormoneista ja eri aivojen välittäjäaineista. Siihen liittyy myös tuo alkukantainen rakastetuksi tulemisen tarve mukaan.
Järkeä käytämme siihen, miten näitä eri tarpeita sitten tavoitellaan ja toteutetaan. Eli älyn avulla voimme tyydyttää enemmän tai vähemmän noita tarpeitamme.
Tämä perustuu ihmisuhtärikulttiin nimeltä kristinusko ja kulttijohtajana on Paavali niminen erittäin manipulointikykyinen saarnaaja, joka pystyy teksteillään vaikuttamaan ihmisen järjen samummiseen. On psykologinen totuus, että se mikä saadaan ihmiseen tunnetasolla läpi, niin sitä ei enää järki pysty voittamaan.
Ja tässä juuri piilee se Raamatun vaara mistä syystä joudutaan pohtimaan koko Raamatun kieltämistä.
Kaikki jotka ovat näitä sokeita Jeesuksen sadistisen kidutussurman palvojia, ovat näitä manipuloituja uskovia, joita ei järjen ääni pysty enää tavoittamaan. Seuraukset voi olla enemmän tai vähemmän tuhoisat.
:D Sinulla sitä tuota energiaa riittää vastustamaan kaikkea kristinuskoa!
Kun siinä on myös saatanallisia elementtejä.
Juu, sinulla kun on monta jumalaa, niin syntyyhän niiden kesken aina riitojakin.
Sinun Jumalasi ei ainakaan ole Raamatussa itsensä ilmoittava Jumala.
Ahaa, sinä olet jo minullekin määrännyt jonkin jumalistasi!
ikävä kyllä tuohon pitää sanoa, ei kiitos.
Se on se edellä itse mainitsemasi järki, joka pitää liittyä uskontoon. Huomastko itse, että miten nyt kääntelitkin peilikuvaa?
Ja huomautus - edellä olevat kommentit eivät ole minun, joka kirjoitin tämän kohdan aloitusviestin, vaikka vastailetkin kuin minulle.
Ne monet Jumalat Raamatussa, joista sanot minun puhuvan, ovat Jeesuksen opettama Israelin Jumala taivasten valtakunnan isänä, ja Juutalaisten uhrikulttijumala, jonka Jeesus sanoo olevan Saatana.
Jeesus ei ollut juutalainen vaan Israelilainen.
"Huomastko itse, että miten nyt kääntelitkin peilikuvaa?"
En käännellyt, vaan totesin, että sinä vastustat kaikin tavoin kristinuskoa.
Sadismi Jeesuksessa on järkyttävää.
Jos et usko häneen, joudut helvettiin.
Uskovaiset ovat samankaltaisia.
Torren haukkumistakin on piisannut oville ja ikkunoille.
Uhrikultti, johon tämä sadismi perustuu, on se minkä vastustamisesta Jeesus itse tapettiin juuri saman juutalaisen Paavalin toimesta, joka loi kristinuskon Jeesuksen nimeä hyväksikäyttäen väitteellä, että kuuli Jeesuksen äänen salaman väläyksessä, joka käski hänen tehdä näin.
Jeesuksen sanoin tämän juutalaisen uskonnon Jumala on Saatana. Ja nämä sitten uskovat Paavalia.
Jeesuksen sanoin Raamatun mukaan, se joka palvoo uhria saman isän käskystä, joka tämän surmasi, on kyykäärmern sikiö.
Kaikki kristityt ovat Jeesuksen sanoin kyykäärmeen sikiöitä.
Ja totuushan Raamatusta on "kun uskot häneen, menet helvettiin", eikä niin päin kuten sanot, että ellei usko Jeesukseen, joutuu helvettiin.
Uskovaiset ovat kääntäneet päässään kaiken väärinpäin mitä Raamatussa lukee - tehneet pahuudesta jopa pyhyyttä.
Tämä on tavallaan osoitus siitä, että miten ääripäissä vastakohdat ovatkin vain toistensa peilikuvia.
Tästä syystä juuri Einstein on sanonut, ettei kahden pisteen lyhyin välimatka olekaan jana, vaan kaari.
Kaari kääntyy ympyräksi, jossa nämä ääripään pisteet ovatkin vain toistensa peilikuvia.
Ja näin muuttui uskolla Saatanakin Jumalaksi ilman tietoa.
Ja tämä on syy miksi ikuinen elämä oli suojattava ihmiseltä, joka tuli luomiskertomuksen mukaan jopa tiedolla jumalien kaltaiseksi, mutta käyttääkin uskoa tiedon sijasta - tässä uskonnon tapauksessa uskomalla jopa Pasvalia petollisesta Luojajumalasta perisyntivalheella tämän vehkeilleen parariisissa Sastanan kanssa ja luoneen ihmisen kiusaksi puun, johon ei saanut koskea - mikä tarina on koko kristinuskon perusta käyttää Jeesusta itsen puolesta teurastettuna uhrilampaana.
Luojajumalan sanat löytyvät 1.Moos.3:22
Ja jos olette seuranneet, että miten käy, kun nyt jaan sitä Raamatun tieoa 'jumalien kaltaiselle olennolle', niin kukaan ei kuule, kukaan ei välitä, eikä kukaan edes ota tietoa vastaan, eikä ymmärrä sitä.
Onko vaikea ymmärtää, että miksi 'ikuinen elämä' oli suojattava tällaiselta olennolta -tosin termi 'ikuinen elämä' ei liity elämään ikuisesti, vaan aikakäsitteeseen.
Ja tästä 'ikuisen elämän' käsitysvirheestä nyt Paavalin opin seuraajat lähtevät iikkeelle.
Ja niinpä he uskollaan päätyvätkin jopa fyysiseen ylösnousemukseen haudoista koko maailman viimmeisenä päivänä, kun kaikki fyysinen palaa maailmanlopun liekeissä (1.Kor.3:13).
Mutta ei edelleenkään tämä tieto hetkauta suuntaan taikka toiseen uskovaisia, että meniköhän tien valinnassa Raamatusta jokin ehkä pieleen (Matt.7).
Ja kuten Jeesus sanoo, kun oppilaansa kysyvät loppuaan, että ovatko he jo löytäneet alun, kun kysyvät loppua, loppu on siellä missä on alku. Ja joka tuntee alun tietää lopun, 'eikä maista kuolemaa'. Ja se on nyt sitten älyjuttu ymmärtää, että mitä tämä tarkoittaa.
Ja kuten olen sanonut - uskonnossa ei ole nyt muuta mahdollisuutta, jos sen on tarkoitus perustua Jeesukseen ja Raamattuun, kuin mennä takaisin alkuun, jos kirkko aikoo selvitä, niin että tulee tuntemaan myös lopun.
Lisäystä. Kuuleeko kukaan, kun puhun?
Vai onko kaikki edelleenkin, kuten Jeesuksen opettama Israelin Jumala, taivasten valtakunnan isä, profeetta Jeremian suulla sanoi: 'Vaikka sinä heille tämän puhuisit, eivät he sinua kuule, ja vaikka sinä huutaisit, eivät he vastaa'
Entä piispat, papit, teologit - vastaatteko te minulle?
Ei tietenkään.
Uskonasioita ei pidä yrittää järjellä tai tiedolla. Ne ovat toistensa vastakohta. Raamattukin kiistää tietoperusteisen ajattelun jo alkulehdillä.
Eivät ne välttämättä ole. Toisaalta ihmettelen sitä, miksi pitäisi olla järjetön?
Kumpaan luotat enemmän Jumalan sanaan vai omaan ”järkeesi” jos ne ovat keskenään ristiriidassa?
Tuota, en oikein pidä mitään järjetöntä Jumalan tahtona. Miksi Jumalan toimita pitäisi olla järjetöntä?
Eli käännät asian nyt niin, että se mikä lukee Raamatussa mutta ei miellytä sinua ei ole Jumalan tahto?
Luotat Jumalan sanaa enemmän omaan järkeesi? Järkesi ei tee tepposia?
:D Se on ihmisten kirjoittama käsitys siitä, miten he ovat Jumalan tahdon ymmärtäneet.
Jumalan tahto on paljon enemmän kuin se, mitä ihminen on siitä kirjoittanut.
Niin, ei ihmisen vaativatkaan älylliset toiminnat aina ole ehdottoman oikeita - eikä tarvitsekkaan. Koska älykkyys eli järki on sitäkin, että osaa korjata virheelliset käsitykset.
Samoin mitä paremmin ihminen tuntee itseään (ajatteluaan, tunteitaan jne.), sitä herkemmin havannoi senkin, milloin oma päättely ei ehkä menekään oikeaan suuntaan.
Järkeen kuuluu myös se erottaminen, että tunnistaa ja hyväksyy erilaisia oletuksia, keskeneräisiä asioita.
Väität siis, että Jumala on kirjoituttanut Raamatun harhauttaakseen ihmisiä?
Mitä jos opettelisit tuntemaan Jumalan?
Miten Jumalaan pääsee tutustumaan, muuten kuin raamatullisin mielikuvin?
Tee kuten Jeesus. Lue kirjotuksia ja rukoile.
Mitä kirjoja Jeesus luki? Kalevalaa kenties?
Mooseksen kirjoja ja muita profeettoja.
Nöyrä ihminen tunnustaa, että hänen järkensä on rajoitettu eikä ymmärrä kaikkea, mitä Jumala on kätkenyt sanaansa. Siksi niin monet menevät harhaan, kun kuvittelevat voivansa järkensä avulla selittää Jumalaa tai hänen sanaansa. Raamattuunkin on kirjattu tuollaisia taipumuksia:
1. Kor 1
"Missä ovat viisaat? Missä kirjanoppineet? Missä tämän maailman älyniekat? Eikö Jumala ole tehnyt maailman viisautta hullutukseksi? Sillä kun, Jumalan viisaudesta, maailma ei oppinut viisauden avulla tuntemaan Jumalaa, niin Jumala näki hyväksi saarnauttamansa hullutuksen kautta pelastaa ne, jotka uskovat, koskapa juutalaiset vaativat tunnustekoja ja kreikkalaiset etsivät viisautta, me taas saarnaamme ristiinnaulittua Kristusta, joka on juutalaisille pahennus ja pakanoille hullutus, mutta joka niille, jotka ovat kutsutut, olkootpa juutalaisia tai kreikkalaisia, on Kristus, Jumalan voima ja Jumalan viisaus. Sillä Jumalan hulluus on viisaampi kuin ihmiset, ja Jumalan heikkous on väkevämpi kuin ihmiset."
Minä ajattelin josko eläväiseen Jumalaan pääsis tutustumaan Tinderin kautta.
Kukaan tuskin on väittänytkään tietävänsä kaikkea.
Väitätkö nyt, että Jumala ei haluakaan tulla ihmisille tunnetuksi?
Kokeile.
OH MY GOD, taasko sinä roikut aito_laisessa 😇 ?
Minä vaan ajattelin.. ihanko kantsis Tinder ladata?
Etkö itse osaa edes päättää…
Ei kysyvä tieltä eksy.
Ei siitä ole kysymys, etteikö Jumala haluaisi ilmaista ihmisille oman tahtonsa, vaan kysymys on siitä, että järjellä ei pysty selittämään kaikkea.
Siksi Raamattu ja Jeesus puhuvat paljon USKOSTA!
"Usko on luja luottamus siihen mitä toivotaan, ojentautumista sen mukaan mikä ei näy"!
Ihmiset vaan eivät halua ojentautua, vaan luottavat enemmän järkeensä.
>>>>"ojentautua"<<<<
"siihen mikä EI NÄY", sitähän usko nimenomaan on.
Niin, emme vielä näe Jeesusta emmekä tulevaa elämää mutta uskomme Hänen ja sen olevan.
Eihän usko tarkoita, että uskomme kaiken mitä emme näe.
hengellisesti, > "siihen mikä ei näy"
Matt:6:6 Ulosottolaitos on pakanallinen hiivatehdas.
Järjettömyyttä on niin montaa lajia.
esm minusta on täysin järjetöntä uskoa siihen, että ihminen on kehityksen tulos.
Alkaen jostain keltaisesta klöntistä ja päätyen autokoulun kautta foorumille ilkkumaan Jumalasta !
Aikansa korkeahattuiset kirkonmiehet olivat sitä mieltä että vedessä kelluttamalla voidaan selvittää onko joku mustan kisan omistaja yksinhuoltaja noita vaiko ei ole.
ihmisenhistoria on täynnä järjettömyyksiä, siitä on hyvä alkaa asiaa tarkastella.
Ukko Jumala loi keltaisen klöntin:
https://www.hs.fi/tiede/art-2000009576825.html
Tiede|Elämän synty
Löytö vahvistaa: elämää auttoivat alkuun tulivuorista iskeneet salamat
Turkista ja Perusta löytyi massoittain typpeä, jonka salamointi oli muuttanut elollisten tarvitsemaan muotoon.
Mistähän ne salamat ilmestyivät?
Tyhjästäkö?
Tuota saa ihmetellä kun vastausta ei löydy Raamatustakaan.
5.Mooseksen kirja:
32:40 Minä nostan käteni taivasta kohti ja sanon: Niin totta kuin minä elän iankaikkisesti, kun minä teroitan miekkani salaman,> Jakeen lisätiedot
Job:
20:25 kun hän vetää ulos selästään nuolen, käy hänen sappensa lävitse miekan salama. Kauhut valtaavat hänet,> Jakeen lisätiedot
38:35 Taidatko lähettää salamat menemään, niin että sanovat sinulle: 'Katso, tässä olemme'?> Jakeen lisätiedot
Psalmit:
76:4 Siellä hän mursi jousen salamat, kilven ja miekan ja sodan. Sela.> Jakeen lisätiedot
77:19 Sinun pauhinasi ääni vyöryi, salamat valaisivat maan piirin, maa vapisi ja järkkyi.> Jakeen lisätiedot
97:4 Hänen salamansa valaisevat maanpiirin; maa näkee sen ja vapisee.> Jakeen lisätiedot
135:7 hän, joka nostaa pilvet maan ääristä, tekee salamat ja sateen ja tuopi tuulen sen säilytyspaikoista;> Jakeen lisätiedot
Jeremia:
10:13 Kun hän jylisee, käy vetten pauhina taivaalla, ja hän nostaa pilvet maan ääristä, tekee salamat ja sateen ja tuo tuulen sen säilytyspaikoista.> Jakeen lisätiedot
51:16 Kun hän jylisee, käy vetten pauhina taivaalla, ja hän nostaa pilvet maan ääristä, tekee salamat ja sateen ja tuo tuulen sen säilytyspaikoista.> Jakeen lisätiedot
Hesekiel:
1:14 Ja olennot kiitivät edestakaisin ja olivat nähdä kuin salamanleimaus.> Jakeen lisätiedot
21:15 että sydän pelkoon menehtyisi, että kompastuksia olisi paljon. Kaikille heidän porteillensa minä olen asettanut miekan välkkymään. Voi, se on tehty salamaksi, on hiottu teurastukseen!> Jakeen lisätiedot
Daniel:
10:6 Hänen ruumiinsa oli kuin krysoliitti, hänen kasvonsa olivat kuin salaman leimaus, hänen silmänsä kuin tulisoihdut, hänen käsivartensa ja jalkansa kuin kiiltävän vasken välke; ja hänen sanojensa ääni oli kuin suuren kansanjoukon pauhina.> Jakeen lisätiedot
Naahum:
2:4 Sotavaunut karkaavat hurjasti kaduilla, syöksyvät sekaisin toreilla; ne ovat nähdä kuin tulenliekit, ne kiitävät kuin salamat.> Jakeen lisätiedot
Habakuk:
3:11 Aurinko ja kuu astuvat majaansa sinun kiitävien nuoltesi valossa, sinun keihääsi salaman hohteessa.> Jakeen lisätiedot
Sakarja:
9:14 Herra on näkyvä heidän yllänsä, ja hänen nuolensa lähtee kuin salama. Herra, Herra puhaltaa pasunaan ja kulkee etelän myrskytuulissa.> Jakeen lisätiedot
Matteuksen evankeliumi:
24:27 Sillä niinkuin salama leimahtaa idästä ja näkyy hamaan länteen, niin on oleva Ihmisen Pojan tulemus.> Jakeen lisätiedot
28:3 Hän oli näöltään niinkuin salama, ja hänen vaatteensa olivat valkeat kuin lumi.> Jakeen lisätiedot
Luukkaan evankeliumi:
10:18 Silloin hän sanoi heille: "Minä näin saatanan lankeavan taivaasta niinkuin salaman.> Jakeen lisätiedot
17:24 Sillä niinkuin salaman leimaus loistaa taivaan äärestä taivaan ääreen, niin on Ihmisen Poika päivänänsä oleva.> Jakeen lisätiedot
Ensin oli salama ja ihmiset alkoivat keksiä salamalle selityksiä.
niin mutta kuka ne perut ja turkit muotoili, entäs ne tuliset vuoret, kuka ne teki j amistä tuli salama ja miksi?
Se selittyy sillä kun uskovilla järjen käyttö on syntiä.
Jos ihmiselle tarjotaan pelastusvenettä, miten se on järjetöntä jos kiipeää siihen?
kun nyt ilmeisesti sinulle on järjen käyttö sallittua, niin kerrotko minulle kuinka saisin selville miten päin electronista expansioventtiiliä pitäisi pyörittää kun se on ruostumattoman kuoren sisällä johon ei edes järjen käyttäjä näe, ok?
minun kun uskovana pitäisi saa korjattua laite mutta kun en saa käyttää järkeäni niin siksi vain kyselen ok !
Miten MIKÄÄN uskonnollinen toiminta on perusteltavissa järjellä?
ihan samoin kuin esim se että et astu miinaan jos näet sen polullasi.
vai luuletko ettei uskova näe tulevaisuuden asioita Jumalan Hengessä!
Uskova voi luulla näkevänsä mitä tahansa ja tuossa avauksessa mainitut uskovat näkivät, että jos he näännyttävät itsensä (ja lapsensa) nälkään, niin he pääsevät taivaan riemuun Jeesuksen kanssa bilettämään.
He luulivat, että näkivät tulevaisuuden asioita Jumalan Hengessä! Aivan kuten sinäkin luulet näkeväsi - tosin eri asioita.