Mies järkyttyi näkemästään hautausmaalla

11

156

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sellaista sattuu. Mika on aika yleinen miehen nimi ja mahdollisesti sukunimi oli myös yleinen? Ei mikään ihme.

      Itse olen ollut kolme kertaa hautausmaalla kesätöissä. 17, 18 ja 30-vuotiaana. Kun on kuukausia siellä töissä - niin kuolema ja tutut nimetkään ei ole mikään hirveä ihme.

      • Kerran näin täällä Jkylässä kaupungin hautausmaalla haudan, johon oli haudattu kokonainen perhe (olivat kuolleet joskus 1960-luvulla ellen väärin muista). Lapset olivat kuolleessaan olleet teini-ikäisiä. Olivat varmaan kuolleet jossain onnettomuudessa (auto-onnettomuus, tulipalo etc), koska kaikki olivat kuolleet samana päivänä.

        Mutta siinä Mikan ja hänen kaverinsa huomaamassa hautakivessä ei vain ollut sama etu-ja sukunimi, vaan myös toinen nimi oli sama ja syntymäpäivä ja vuosi. Mutta kaikkea voi tapahtua.


    • Kaikkee voi sattua vaikka epätodennäköistä olisikin ei siinä sinänsä sen ihmeempää. Oudoltahan se saattaa tuntua kyllä. Itellä kyllä on harvinaisempi sukunimi kun se on suojattu että todennäköisyys on äärimmäisen pieni tuollaiseen. Meillä on siellä j:kylässä lahjaharjun hautausmaalla äidin puolen sukuhauta mistä on ainakin äidillekin jo hautapaikka varattuna kuulemma.🙂.

      • Joo, kaikkee voi sattua. Pisti silmään vain tuo kyseinen aloitukseni uutinen. Mun netin aloitussivulle tulee usein erilaisia uutisia ja saatan välillä lukea, jos joku uutinen ottaa silmään kuten vaikka tuo aloituksessa oleva tai tässä joku lähipäivä, että Harry Belafonte on kuollut.


      • Norppa83 kirjoitti:

        Joo, kaikkee voi sattua. Pisti silmään vain tuo kyseinen aloitukseni uutinen. Mun netin aloitussivulle tulee usein erilaisia uutisia ja saatan välillä lukea, jos joku uutinen ottaa silmään kuten vaikka tuo aloituksessa oleva tai tässä joku lähipäivä, että Harry Belafonte on kuollut.

        Onhan tuo sillain mielenkiintoinen ja "hauska" juttu mikä saattaa silmään pistää. Ainakin perus uutispuuron ja virran joukosta.🙂.


      • Mikkojuhan kirjoitti:

        Onhan tuo sillain mielenkiintoinen ja "hauska" juttu mikä saattaa silmään pistää. Ainakin perus uutispuuron ja virran joukosta.🙂.

        Juuripa siksi pisti mun silmään. Esim. Putinista olevat uutiset ei enää niin ota, kun ovat jo niin peruskauraa tai vaikka poliitikoista olevat uutiset paitsi sitten, kun ministerit on selvillä.


      • Norppa83 kirjoitti:

        Juuripa siksi pisti mun silmään. Esim. Putinista olevat uutiset ei enää niin ota, kun ovat jo niin peruskauraa tai vaikka poliitikoista olevat uutiset paitsi sitten, kun ministerit on selvillä.

        Joo näihin turtuu näihin juttuihin mitä on samoista aiheista ja samoista ihmisistä jokapäivä ja tuntuu kaikki vaan yhdeltä ja samalta mössöltä kun nykyään sitä infoa ja uutista tungetaan silmille joka tuutista niin paljon.🙂.


      • Mikkojuhan kirjoitti:

        Joo näihin turtuu näihin juttuihin mitä on samoista aiheista ja samoista ihmisistä jokapäivä ja tuntuu kaikki vaan yhdeltä ja samalta mössöltä kun nykyään sitä infoa ja uutista tungetaan silmille joka tuutista niin paljon.🙂.

        Näin on.


      • Anonyymi

        Silavalahti?


    • Anonyymi

      Oliko siellä rande vaanimassa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1576
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      96
      1504
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1051
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      202
      960
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      849
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      797
    7. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      760
    8. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      751
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      7
      724
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      60
      703
    Aihe