Mutta mitä tapahtuu Ukrainan sodan jälkeen?

Anonyymi-ap

''Sarkasmivaroitus''
Toki venäjä voittaa sen sodan.
Kaikki länsimaat haluavat kilvan normalisoida välit venäjään.
Venäjän talous jatkaa kukoistustaan.
Kaikki haluavat tehdä yhteistyötä venäjän kanssa.
Venäläisturistit ovat tervetulleita joka paikkaan.
Ja vastaavaa höpö-höpöä.
Tällaista pazkaa venäläiset viralliset tahot toitottavat ajankohtaisohjelmien myötä tavalliselle kansalle ja osa vielä uskoo, vaikka tilanne tulee todellisuudessa olemaan täysin päinvastainen.

Tämä tieto on venäläiseltä joka asuu venäjällä.

17

290

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saattaa venäjällä tulla karu herätys todellisuuteen?

      • Anonyymi

        Tulee niin karu että toivat etteivät olisi koskaan edes heränneet.


    • Anonyymi

      Saavat venäläiset tottua kulkemaan kyykyssä ainakin seuraavat viisikymmentä vuotta.
      Ja jos erehtyvät Natoa haastamaan niin loppuu se kulkeminen kokonaan.

      • Anonyymi

        Natoa?


    • Anonyymi

      Se että venäläisturistit ovat kadonneet Suomesta on vain hyvä asia. He olivat sikamaisen huonokäytöksiä, etuilivat joka paikassa, olivat kovaäänisiä ja haisivat hielle ja vanhalle hajuvedelle. Käyttäytyivat kuin omistaisivat tämän maan ja ihmettelivät, jos heille ei puhuttu venäjää!
      Mutta diktatuurissa eläviltä orjilta ei voi sivistynyttä käytöstä odottaakaan. Suomessa yli 20-30 vuotta asuneet venäläiset ovat oppineet kauniit ja hillityt käytöstavat ja sujuvan suomenkielen. Heitä arvostan.

      • Anonyymi

        Nato Tiltun henkilökohtaine hygienia, niin fyysisesti kuin henkisestikin on edelleen hoitamatta kuntoo?!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nato Tiltun henkilökohtaine hygienia, niin fyysisesti kuin henkisestikin on edelleen hoitamatta kuntoo?!

        No rysäpellellä ei sitä ongelmaa ole, hygieniarahatkin kerjätään kelasta.


      • Anonyymi

        Hyvin kirjoitettu. Sikoja liikenteessäkin.


      • Anonyymi

        niin noh....niin....onhan se toki hyvä kun etelä karjalasta miljoona menetetään joka ikinen päivä venäjän kaupasta .eli jokainen voi laskea 1+1 jotenka työttömyyttä ja konkurssia ...siitä on hyvät venäjänpakotteet tehty.puhumattakaan venäjältä aiemmin tuodun puutavaran tärkeydestä.mutta tyhmyydestä on aina sakotettu ja niin sitä tehdään tälläkin kertaa


      • Anonyymi kirjoitti:

        niin noh....niin....onhan se toki hyvä kun etelä karjalasta miljoona menetetään joka ikinen päivä venäjän kaupasta .eli jokainen voi laskea 1 1 jotenka työttömyyttä ja konkurssia ...siitä on hyvät venäjänpakotteet tehty.puhumattakaan venäjältä aiemmin tuodun puutavaran tärkeydestä.mutta tyhmyydestä on aina sakotettu ja niin sitä tehdään tälläkin kertaa

        Tiltu ei kykene ymmärtämää, miten valtavan paljon kalliimaksi Suomelle tulisi Venäjän voitto Ukrainassa.


    • Anonyymi

      Mites se sota siellä Ukrainassa sujuukaan sarkasminerot? Ukrainalla on NATO_tankkeja ja muuta "huippu"asesitusta miljardeilla ja miljardeilla, mutta vastahyökkäys ei ole päässyt edes ensimmäiselle puolustuslinjalle. NATO-mailla ovat ammukset loppu, koska määrärahat ovat mennet pörssipelureille ja muille tarvitseville. Onneksi löytyi kellarista yli 20 vuotta vanhoja rypälepommeja, jotka useimmat maailman maat ovat kieltäneet niiden siviilieille aiheuttaman vaaran vuoksi.

      Sankari-USA, Vietnamin ja Afganistanin voittaja, ei tule sanelemaan Ukrainan sodan lopputulosta, koska se ei ole tällä kertaa voittaja vaan häviäjä. Katketan kalkin saavat niella myös eurooppalaiset USA-nuolijat kuten Suomen poliittinen eliitti.

      • Katkeran kalkin tulee nielemään Venäjän oma poliittinen eliitti, kun Venäjä häviää rikollisen hyökkäyssotansa naapurimaassaan ja joutuu vetäytymään omien kansainvälisesti tunnustettujen rajojensa taakse.


      • Anonyymi

        tuo on täysin totta.lännelle vetelät housuun tässä taistossa


    • Anonyymi

      Minusta venäläisiltä pitäisi alkaa kerätä viisumin yhteydessä maksu Ukrainan tuhojen korvaamiseksi,vaikk 50e per matkailija,kerättäköön niin kauan luin tuhot korvattu vaikka kymmenen vuotta.Samalla pitäisi kertoaselvästi miksi maksu kerätään.

      • Aivan loistava idea. Mutta summa on liian pienei. 1000 euroa per viisumi kuulostaisi paremmalta.


    • Anonyymi

      siis meinaatko että ukraina voi voittaa taiston?jo on aikoihin eletty

      • Se tulee Venäjän propagandaan uskoneille rajuna yllätyksenä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2405
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      75
      1200
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1117
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      855
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      790
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      688
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      646
    Aihe