Kuten Kamux, SAKA myy asiakkailleen lisäturvapalvelua. Tämä on tietysti pelkkää rahastusta, lisäturva ei tositilanteessa korvaa mitään. Lisäturva ei myöskään muuta niitä velvoitteita, joita on lakiin kirjattu koskien myyjän vastuuta.
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/8031cf2e-ddaa-42eb-a782-9c10b5e1e2b8
https://saka.fi/fi/palvelut/sakavarma/
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/8031cf2e-ddaa-42eb-a782-9c10b5e1e2b8
https://saka.fi/fi/palvelut/sakavarma/
Vastaukset 11
Vanhimmat
Olisikohan pitänyt käyttää omaa vaihdoksia näytillä ja käydä itse koeajamassa haluamasi vaihdokki. Sen jälkeen voi hyvin käydä neuvottelut välirahasta.
Empä koskaan ostaisi näistä kaupoista autoani , eivät välillä tiedä edes vuosimallia tai mittarilukua , kuka tämmöseltä ajoneuvoa haluaa ostaa jos perusasiat jo hukassa että pitäisi salapoliisiksi ruveta .
Joo
joo
Edelliselle kommentiksi, että tämä yleinen tietämättömyys ei vaklitettavasti koske vain autokauppaa, vaan koko kaupan alaa.
Ostajan on nykyään tiedettävä asiasta kuin asiasta - siis mistä tahansa, enemmän kuin myyjä.
Kauppa on vain muuttunut tavaran jakeluksi, koska ostajan on jo ennen kauppaan tuloaan katsottava netistä, josko tavaraa ylipäätään on.
Itse kaupassa ei enää voi kysyä mitään, vaan olet sen tiedon varassa, joka tuot-
teesta nettiin on kirjoitettu.
Vaikka Speden rautakauppasketseille on naurettu, osasivat esim. rautakaupan myyjät neuvoa, mikä mihinkin sopii.
Ei enää.
joo
joo
Liikkeestä kiinni. Kyllä korvaavat, koettu itse.
Miten mahtaa ihmiset mennä asioimaan ongelmatilanteessa? Heti avautumista ja vittuilua?
Ei tosiaan korvaa mitään nämä lisäturvat.
joo
KKV tutkii