Mikäli ennustelut pitävät yhtään paikkansa, väitetään akkujen kehittyvän lähivuosina merkittävästi.
Se tarkoittaa taas että nykysähköautojen hinnat romahtavat.
Ei siis kannata nyt hankkia sähköautoa, vaan jäädä odottamaan mitä tuleman pitää
Sähjöautojen akkukehitys
5
98
Vastaukset
- Anonyymi
Ja jos kehittyy vielä enemmän niin nykyisiin sähköautoihin saa satakertaa parempia vaihtoakkuja vielä halvemmalla. Vanhojen sähköautojen hinta säilyykin sitten paremmin?
- Anonyymi
Tuskin sähkköauton päivitys parempaan akkuun on kannattavaa, eikä "tarvikeakkuja"ihan heti ole markkinoilla, nyky sähköautojen rakenteet eivät uuden akun asennusta juuri tue
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuskin sähkköauton päivitys parempaan akkuun on kannattavaa, eikä "tarvikeakkuja"ihan heti ole markkinoilla, nyky sähköautojen rakenteet eivät uuden akun asennusta juuri tue
Tuo akkujen lyhytikäisyys se juuri on sähköautoistumisen suurin hidaste kansan köyhyyden lisäksi, tai oikeastaan sen takia.
Tonnin pommilla ajavaa ei hirveästi haittaa vaikka auto sattuisi laukeamaan, suht helposti saa rahat kaavittua kasaan seuraavaa varten. Mutta sitten kun on auto on kymppitonnin hintainen ja siihen on joutunut ottamaan jopa velkaa, asia onkin toinen. Jonkun vanhan Leafin ostaminen olisi turvallisempaa, jos tietäisi että siihen on mahdollista saada järkevään hintaan kunnollinen akku sitten kun vanha vääjäämättä hyytyy käyttökelvottomaksi.
Nythän saa käytettyjä hyväkuntoisiksi väitettyjä vaihtoakkuja 4400€ hintaan, mutta kallis remppa sekin on vanhaan autoon eikä niistä käytettyjen vaihto-osien kestävyydestä voi takuuseen mennä.
Muutenhan jossain vähänajetussa Leafissa voisi köyhälle duunarille olla työmatkakulkinetta vielä vuosiksi, akun heikkeneminen ja rangen tippuminen olemattomiin on ainoa syy miksi se samanikäinen corolla tai golf vain on luottamustaherättävämpi vaihtoehto.
Summa summarum: Sähköauto on uutena hyvä kulkine rikkaille.
Kelpo työmatkahalpiksiksi pienituloisille niistä ei ole, koska sähköauton ainoa todella kallis osa on juuri se, joka ei kestä aikaa.
- Anonyymi
Odotan akkua sitä joka edes kolminkertaistaa akun sisällön. Ei ole näköpiirissä mitään parannusta valitan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2504526Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1252965Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412732Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741700Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051553Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn171437- 521295
- 921216
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2021067- 471055