Eriarvoistavaa kasvatusta?

Anonyymi-ap

Olen vain tällee kantasuomalaisena vanhempana kantasuomalaisen kanssa suhteessa pohdiskellut erästä asiaa. Meillä on lapsia ja osalla heistä myös tosi hyviä ystäviä monikulttuurisista perheistä.

Ihmettelen muutamaa juttua; 1. Päiväkodin/koulun valokuvauspäivänä kaikilla valkoihoisilla ystävyksillä on jo parina kertana ollut nappipaidat, tummaihoisilla normaaleja piirroshahmohuppareita - Miksiköhän näin? Miksi ei komeaa nappi-/kauluspaitaa tms. "parempaa päällä"?

2. Miksi annetaan lähes aina afrikkalainen etunimi, vaikka esim. äiti suomalainen?
Jos itse olisin saanut afrikkalaisen kanssa lapseni, en hyvin todennäköisesti olisi kokenut noita nimiä silti yhtään omikseni (koska pohdin mahdollisia lastennimiä jo ennen puolisoni tapaamista), enkä olisi antanut afrikkalaista nimeä.

Kun olen kysynyt, miten nimiin päädytty, mm. vastaus on ollut, että sopii paremmin ko. lapselle. Eikö tuollainen juuri erota lasta muista täällä Suomessa/liitä liikaa spesifiin kulttuuriin, kun voisi antaa vaikkapa kansainvälisemmän nimen, joka yleinen ympäri maailmaa?

3

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulla on täysin päinvastaisia havaintoja, Afrikkalaiset ainakin tykkäävät pukeutua juhlavasti, turhankin ja pukea myös lapsensa siten myös. Aikuisten afrikkalaisten kanssa, kun olen ollut tekemisissä, niin käyttävät usein jotain englannin kielistä etunimeä, vaikka se oikeasti ei sellainen ole. Muiden kansallisuuksien tavoista en tiedä.

    • Anonyymi

      No näyin kntasuomalaisen ja kantasuomalaista jälkikasvua omaavana totean. että ...

      1. Lapseni ovat olleet aina ns. vähän paremmissa tavallisissa päiväkoti- ja koulukuvauksissa. Ei siis ikinä mitään "nappipaitaa" tmv. vaan ihan samoja vaatteita kuin, joissa muutenkin kulkevat, mutta niistä joku uudempi ja vähän "fiksumpi" versio. Haluan lapsesta kuvia, joissa hän näyttää itseltään.

      2. Itse olen antanit lapselleni kansainvälisesti toimivan nimen, joka sopii hyvin myös suomalaisen suuhun. Sukunimi on jo ihan tarpeeksi kieli solmuun tyyppiä, niin ei siihen enää jotain perinteistä suomalaista etunimeä tarvita.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      408
      5984
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      81
      5323
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4344
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3931
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      52
      3719
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      165
      3429
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      107
      3188
    8. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      53
      3173
    9. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2279
    10. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2205
    Aihe