VOK-työntekijät valottavat muiden suhtautumista

ukrainalaisiin:
Ukrainan sodan vaikutukset vastaanottokeskuksessa: työntekijöiden näkökulma
https://www.theseus.fi/handle/10024/795162
3186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ainakin etuilemassa ilmais ruokaloissa, olettaa röyhkeästi että he olisivat suurimman avun tarpeessa, tuskin kotimaassaan näin sosiaali tukia edes saavatkaan,reissaavat ja pöyhkeilevät ,olettaa että ansaitsevat ykkös aseman maassaamme.Ei meitäkään kukaan auttanut NEUVOSTOLIITON HYÖKKÄYS sodassa!

Äänestä

Minkästakia muut vastaanotossame ovat, kuin ukrainalaiset ?

Äänestä

Sama eriarvoistamisen kokemus on läsnä yhteiskunnassa monipuolisesti. Muuan vuosi takaperin yhteiskunta piti korkammalla arvossa juuri työpaikkansa menettäneitä, kuin aiemmin työttömäksi jääneitä. Uusille työttömille (esim tehtaan lopettaminen) oli tarjolla monenlaista sellaista tuki-muotoa, joihin aikaisemmin työttömäksi jääneillä ei ollut osaa eikä arpaa. Ministerit ja kanisterit lupasivat kohdennettuja tukitoimia tuoreille työttömille. Aikanaan erityistukien piirissä olleet tuoreet työttömät sulautuivat työttömien massaan kun lopetettiin joku toinen tehdas josta tuli uusia tuoreita työttömiä.

VOKeissa on sama homma. Se että VOK'ien asukkaat ovat kaikki kehitysmaista, kohottaa eriarvoisuuden kokemisen ilmiön toiseen potenssiin. Kun ei ole luku- eikä kirjoitustaitoa ja ainoa kieli on joku somalian murre, niin mieli alkaa kuvitella kaikenlaista. Kehitysmaissa noitavainotkin perustuvat luulotteluun.

Eriarvoisuuden kokemuksella on jonkin verran asiapohjaakin. Ukrainalaiset pakenevat sotaa tai ovat rintamakarkureita. Kehitysmaalaiset haikailevat Kela Goldia. Eivät ne muuten Suomeen tulkisi, kun kaikissa naapurimaissa on paremmat palkat. Ymmärrettävistä syistä kansan käsi on karttuisampi lähialueella sotaa pakeneville, kun tukiriippuvaiseksi haluaville.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

ukrainalaisiin:
Ukrainan sodan vaikutukset vastaanottokeskuksessa: työntekijöiden näkökulma
https://www.theseus.fi/handle/10024/795162

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu