Miltä tuntuu jatkaa elämää oman puolison kanssa? Pääseekö tunteista ja häpeästä yli?
Pettämisen jälkeen
6
1013
Vastaukset
- Anonyymi
Riippuu, miten molemmat suhtautuu. Mä sain sain vaimolta hyvää seksiä noin 200 kertaa viime vuonna, todennäköisesti hyvityksenä ja samalla kai tajusi, että meinaa menettää minut ja kaiken mitä siinä ympärillä on. Rakastin vaimoa kaikesta huolimatta. Sanoin sen myös hänelle. Sanoin myös että hän on elämäni rakkaus ja haluan tehdä hänen kanssaaan asioita. Silti pääni meinasi hajota. Tunteet seilasi vihan ja rakkauden aaltoina. Teki mieli kostaa ja olla ilkeä vaimolle kaikesta siitä mitä hän teki minulle. Vaimo kunnostautui monella tapaa ja muuttui siksi lämpimäksi ihmiseksi ja rakastavaksi ihmiseksi, joka hän oli aikaisemmin. Nyt mennyt puoli vuotta. Tunteet tasoittuu. Vaimo ei jäänyt varsinaisesti kiinni, mutta kaikki merkit viittasi siihen. Tajusin vasta myöhemmin, kun suhde tai pettämiset oli ohi, miksi vaimo oli niin riitaisa ja outo ja miksi olin ilmaa.
Asiasta emme voi keskustella, koska vaimo kieltää kaiken. Se nostaa vihan pintaan. Hyvittely kertoo muuta.
Mutta puolitoista vuotta ja tuottakaa yhteisiä hyviä muistoja nyt jos haluatte jatkaa.- Anonyymi
Vaikka en saanut kiinni, niin uskottomuus ketjussa on aihe "mistä tietää, että nainen pettää" , kun aloin epäilemään ja olin jo melkein varma, törmäsin näihin listoihin. 90% merkeistä täsmäsi. Merkkejä lukemalla tajusin ja muistin paljon muutakin.
Kun vaimo kertoi valheita, se oli suurin pettymys. Luottamus rapisi alas, nainen johon olin panostanut ja luottanut koko elämäni ajan. Olo tuntui huijatulta ja silti, että menetin monia vuosia elämässäni. Kyseessä siis pitkä avioliitto.
- Anonyymi
Olisi täysin mahdoton ajatus. Kaikki perustuu luottamukseen ja se on mennyt eikä sitä enää koskaan takaisin saa millään tavalla. Suhde on pilalla ja häväisty. En pystyisi koskaan jatkamaan vaikka olisi kuinka pitkä ja hyvä suhde ollut. Kantapäät yhteen ja eteenpäin.
- Anonyymi
Outo kysymys kun itseäni jos on petetty niin se on ollut siinä sitten. En kykene pettämään kumppania missään tilanteessa joten jos kerran on minua voinut pettää niin kykenee siihen toistekkin. Se on kerrasta ulos koska tuossa ei ole rakkaudella enää mitään tekemistä.
- Anonyymi
Tilanne muuttuu, kun on lapsia, talo ja muuta. Vanhempa kaikki ei ole niin mustavalkoista kuin nuorempana. Puolison positiivisesti muuttunut käytös vaikuttaa paljon. Jos olisi jatkunut samanlaisena, ero olisi tullut.
- Anonyymi
Ei päåse. Kyllä se kummittelee takaraivossa edelleen. Vielä yhdesdä, mutta ero taitaa tulla kun luottamus mennyt .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait803422Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso41374Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani41121- 261096
Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68820Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es45788Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60744Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä45739Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t29713Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4687