Vaikka teet työtä koko elämäsi on eläke pieni ja lähes mitätön elämiseen.
On jopa parempi olla tekemättä sitä ainaista työtä, koska eläkeiässä maksetaan tukia joka nostaa eläkkeellä elämisen lopulta samoihin kuin ikänsä työssä olleet!
Työssä olevien on järkevää laittaa oikeasti sitä rahaa jemmatilille ennen eläkepäiville siirtymistä.
Myös OVE 50% voi olla hyvä jemmatilille korvamerkitty jemma rahasto.
On todistettavasti tilanteita ettei eläkekertymistä saa centtiäkään....OVE on hyvä keino saada edes jotain omalle tilille jotka voi jälkipolvi hyödyntää jos itse ei ole olemassa!
On jopa parempi olla tekemättä sitä ainaista työtä, koska eläkeiässä maksetaan tukia joka nostaa eläkkeellä elämisen lopulta samoihin kuin ikänsä työssä olleet!
Työssä olevien on järkevää laittaa oikeasti sitä rahaa jemmatilille ennen eläkepäiville siirtymistä.
Myös OVE 50% voi olla hyvä jemmatilille korvamerkitty jemma rahasto.
On todistettavasti tilanteita ettei eläkekertymistä saa centtiäkään....OVE on hyvä keino saada edes jotain omalle tilille jotka voi jälkipolvi hyödyntää jos itse ei ole olemassa!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Eläkekertymästä ei saa mitään siinä tapauksessa että kuolee ennen eläkeikää ja näin käy usein suomalaiselle miehelle. Tällöin säästämisestä ei ole säästäjälle koska säästöt menevät perillisille. Myös inflaatio syö säästöjä.
Kannattaa nauttia elämästä ja käyttää rahaa elinaikanaan.
En todellakaan käytä mihinkään, kaiken säästän minkä voin ja kituutan läpi koko elämän. Minun kulutuksella ei kukaan ainakaan töitä saa! rupea muita elättämään prkl
Duunista ei saa kiitosta eikä arvostusta ja luultavasti palkkakaan ei saa kuin minimin ja silti joutuu hakee kelan tukia. Ei ole siis järkeä tehdä duunia jos se ei tuo lisäarvoa elämääni.
höpö höpö etteikö saa työstä kiitosta! Monet saa viirin ja kakkukahvit eli kyllä työstä palkitaan!
Mikset itse mene siivoamaan 7 päivänä viikosss 20 h päivä palkalla 1000 e brutto?
Vieläkin saa muurari sillointällöin savuviinapullon kiitokseksi kun savut menee piipun kautta pihalle.
Juu huomaa kyllä ettei ole juuri järjen lahjoja jaeltu.
jos joku joutuu tekemään 7 päivää viikossa 20€ päiväpalkalla niin se tekee n. 600€ kuukaudessa.
Tuohan on tietenkin kaikkien työlaien vastaista.
5 päivää viikossa ja normi 8 tuntia päivässä niin kuukausitienesti helposti 1760€
tonni kuukaudessa tulee kun tekee n. 5 tuntia viikossa täitä 5 päivänä viikossa.
Työ lasten parissa on useimmiten osa-aikaista, mutta Kelan mukaan kuitenkin kokoaikaista (työtunnit vähän päälle 20) eli bruttopalkka jää siihen tonnin tietämille. Siitå miinustetaan työmatkaliput (seutulippu, työmatka yhteensä 5-6 h pk-seudulla ristikkäisliikenne ja seisominen ruuhkassa), omat työvaatteet ja kengät (lähes jokapäivä pitää olla eri vaatteet), ruokailu jne.
Kun näyttää siltä että perseaukisuus lähestyy muutaman vuoden päästä niin kantsii laittaa kaikki omaisuus muovikassiin käteisenä ja mennä sossunelätiksi lopunikäänsä ja haistattaa petterille ja muille politiikoille pitkät.
duunareitakin on monenlaisia. Riippuu ihan ammatista ja mitä duunia tekee. Duunareissa on jopa varsin varakkaita ihmisiä.
Esimerkiksi muurarin työ on yksi mailman vanhimpia ammatteja, samalla kaavalla mennään edelleen ensin laasti ja sitten kivi, eikä mennä sellaiselle tontille töihin mihin ei ole pyydetty. Reipas mies urakkatöissä tempaisee tuollaiset 50 000 euroa vuodessa, eikä vielä tarvitse tehdä viikonloppuja jossei ole ahne ja tienaa vielä enemmän ja jos pimeenä tekee niin käteen jää vähän enemmän mutta toisaalta jos kroppa pettää ennen eläkeikää niin jää eläke pieneksi ja niinhän se jää muutenkin.
Tuo eläkekertymän kerryttäminen on hyvä vedätys ihmisille joilla ei ole muuta elämää kuin työnteko , mulla ainaski kuollu moni työkaveri parin vuoden sisällä jäätyään eläkkeelle ja ahneuksissaan aina niitä eläkepäiviä haaveillessaan , haaveiksi jäi....
Ensinnäkään nuorilla ei kerry eläkettä ollenkaan ja toisekseen bruttopalkka on niin pieni ettei siitäkään kerry eläkettä.
YHTÄÄN AINUTTA LASTA EN TEE IKINÄ. KOSKAAN. INHOAN LAPSIA.
kuka lapsia nyt voi inhota.