Muiden sähkärien palkat työmaalla

Anonyymi-ap

Morjes! Ajattelin kysyä muilta sähköalan ammatti-ihmisiltä täältä netissä, että mitä te muut tienaatte rakennuksilla urakka palkkaa ja onko teillä ollut hyviä keikkoja? Kysyn siksi täällä "netin suojissa" josko se kirvottaisi enemmän puhetta, koska on outoa, että firmassa jossa olen ja joka on melko isokin (päälle 100 asentajaa) niin ketään siellä ei oikein osaa/halua/jaksa/välitä puhua koko asiasta, sekä ketään kärkimies ei koskaan näytä työmaa sopimusta oikein vapaa ehtoisesti, se kun tuntuu olevan joku nokan ikioma juttu ja joka kuitenkin aina paljastuu "paikallisesti sanelluksi" könttäsummaksi. Urakoita ei tunnuta osaavan/välitetä/haluta laskea ja kaikki ei edes tiedä koko termiä urakan laskeminen. (porukat ei vaadi urakan jälkilaskentaa). Puolet porukasta ei ole kuullutkaan lisätyölapuista ja ne loput jotka tietää ei osaa/tee niitä. Tuntuu että porukat vain tuijottaa aivottomasti puhelimiaan turvat kiinni ja tyytyy siihen mitä nyt vain sattuu pomo maksamaan tyyliin ja mitä keikasta nyt jää jälkeen, kun ensin se on kuitenkin perse limassa tehty kuitenkin ajallaan valmiiksi. Mitä olen ollut tässä kyseisessä pääkaupunki seudulla olevassa firmassa jo useamman vuoden niin vuodesta toiseen sama meno ja kta heiluu jossain ulosmaksun ja 20e tietämillä juuri suurimmaksi osaksi edellä kirjotettujen syiden takia. Eli on vain kuin lottoa jääkö keikoista mitään. Firmassa on kyllä omia "Golden poikia" jotka osa kuulemma tienaa 30-40e ja murto osalla on joskus käynytkin joku onnekas flaksi ja saattanut saadakkin jostain tuollaisen ison loppu kta mutta ketään ei oikein ole tasaisesti hyvää esim 25-30e tekevä jermu.. Vaihtaisin firmaa heti jos vain tietäisin että vieläkö on tässä maassa reiluja firmoja jossa urakat osataan ja lasketaan reilusti eikä millään mutu tuntumalla josta leijonan osa nappaa firma pomoilleen ja pomon pomoille.

2

402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      juurikin tuo porukoiden kännykkään tuijottelu tekee teistä tyhmiä oikeuksistanne. Ette keskustele, jutustele ja puhu keskenänne niin eihän sellaisesta mitään tule. Työnantaja vetää silloin teitä kuin litran mittaa. Noin isossa firmassa pitäisi porukoiden järjestäytyä ammattiosastoksi.

      • Anonyymi

        Se on juurikin noin. Puolet porukasta on vain "mä olen vain töissä täällä" asenteelle ja siksi kännykkä on kiinnostavampi kuin työasiat. Ymmärrän kyllä että pitääkin olla työn vastakohdaksi jotain muutakin, kuten esim kännykkä mutta itse ajattelen, että me ollaan töissä rahan ja palkan takia ja siksi ainakin itse pyrin ammattimaisesti pitämään kännykän sivussa ja muut paskanjauhamiset pois työajalta ja keskityn siihen miten saisi juuri keikasta mahdollisimman paljon rahaa.
        Firma on iso ja jo liiankin iso kunnolliseen työhän ja hallittavuuteen nähden ja sen huomaa siinä, että luottamusmiehen järjestämisissä kokouksissa jossa pitäisi juuri puhua työ ja palkka asioista ei käy kuin 15-20 henkeä noin sadasta kun loppuja ei kiinnosta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      186
      6266
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      65
      4753
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      91
      4566
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      73
      4323
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      84
      2756
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      62
      2225
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      132
      1691
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1624
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      54
      1568
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      37
      1378
    Aihe