LuKeKaaPa Tää ! ! !

Kun kerran euroviisuissahan EI saa äänestää omaa maata, niin eiköhän käikki suuret määt niinkun jöku Ränskä tai Itäliä, äänestä NAAPURIMAITA! Tietysti! Eli mitä isompi väkiluku naapurissa on, sitä parempi mahdollisuus VOITTAA !!!! Sehän on hirveen epäreilua!
Sitten ei välitetä yhtään biisin äänestä tai melodiasta, tärkeintä on että siinä hoilaa HUOM hoilaa joku alaston ämmä ja että laulu on pelkkää pumputipumputia eli SITÄ SAMAA JYSKYTYSTÄ! Ei mitään huippukohtaa tai ihanaa melodiaa.
K O M M E N T O I K A A ! ! ! ! ! !
81677
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

vaikka saiski äänestää omaa maata.. Isot maat, joissa siis iso väkiluku, voittaisi..
siten esim. Venäjällä olis aika hyvin pullat uunissa.. ym. isommilla mailla..
että niin, eli hyvä vaan ku ei saa, niin ei olla puolueellisia ainakaan omaa maata kohtaan..

Äänestä

Mitä välii?
Ketä kiinnostaa?

Äänestä
  • Niin just.. Ketä kiinnostaa! :D

    Äänestä

  • ja se on kans ihan per***stä että espanja ja jokku muut isot valtiot jokka rahoittaa näitä juttuja pääsee automaattisesti jatkoon ettei tarvi kisailla mitään eihä siinä ole mitään intoa .....ja niinku just mitä muut sanoo myös että seksii on ihan liikaa joka paikassa ja sillä edetään..

    Äänestä

Mitä välii?
Ketä kiinnostaa?

Äänestä
  • Ilmeisesti, minkäpä muunkaan takia kommenttejanne kirjoittaisitte.

    Äänestä

Ei, vaan jokaisella maalla väkiluvusta riippumatta on sama painoarvo pistelaskussa. Jokaisen maan pisteethän lasketaan erikseen, vaikka maa olisi kuinka pieni, kyseisen maan puhelinäänestyksen perusteella. Esimerkiksi Suomi saa antaa kappaleille ihan samat pisteet kuin Ranska.

Etu on pikemminkin niillä, joilla on monta kulttuurisesti ja kielellisesti läheistä naapurimaata (esim. entisen Jugoslavian maat kuten Kroatia ja Serbia-Montenegro) tai joiden maan kansalaisia asuu paljon toisessa maassa (esim. turkkilaiset siirtotyöläiset Saksassa tai venäläiset Virossa ja Latviassa). Esimerkkejä tällaisista maista löytyy pilvin pimein.

Huom. Italia ei enää edes ole viisuissa mukana ja Ranska taas ei ole viime aikoina kummemmin pärjännyt. Itä-Euroopan pienien maiden mukaan tulo viime vuosina muutti viisut ja kallisti painopisteen itäisempään musiikkimakuun. Samalla asut muuttuivat entistä paljastavimmiksi.

Äänestä
  • Italiaa ei kiinnosta Euroviisut, koska Italialla on San Remo festifaalit, jotka vastaavat musiikillisesti/luonteeltaan Euroviisuja. Käsittääkseni ko. festareiden musiikillinen anti on nykyisin huomattavasti Euroviisuja korkeampi ja juontajana on nähty peräti sellainenkin kuuluisuus ja pop-ikoni kuin Madonna.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anniina-91 kirjoitti:

Kun kerran euroviisuissahan EI saa äänestää omaa maata, niin eiköhän käikki suuret määt niinkun jöku Ränskä tai Itäliä, äänestä NAAPURIMAITA! Tietysti! Eli mitä isompi väkiluku naapurissa on, sitä parempi mahdollisuus VOITTAA !!!! Sehän on hirveen epäreilua!
Sitten ei välitetä yhtään biisin äänestä tai melodiasta, tärkeintä on että siinä hoilaa HUOM hoilaa joku alaston ämmä ja että laulu on pelkkää pumputipumputia eli SITÄ SAMAA JYSKYTYSTÄ! Ei mitään huippukohtaa tai ihanaa melodiaa.
K O M M E N T O I K A A ! ! ! ! ! !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu