Onpas erikoista miten yleisö kuvittelee äänineen olevansa jokin suuri musiikin asiantuntija

Anonyymi-ap

Kun suuri osa yleisöstä ei ole musiikkikouluja käynyt, tuskin tuntee laajaa skaalaa genrejä maailmanlaajuisesti, tuntee teoriaa tai osaa soittimia.

Tuskin suuri osa heistä on edes mitään varsinaisia musiikin KUUNTELIJOITA. Heille riittää räikeä lavashow ja renkutus jonka mukana huudella ja sätkynukkeilla.

Ainakaan myöhemmät sukupolvet. 👶🏻

12

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Musiikkikouluja käyvät vain elitistit, jotka luulevat olevansa parempia kuin tavallinen kansa.

      Musiikkitietämys on hifistelyä, jota harrastavat vain jotkin stadilaiset homppelit.

      Musiikin KUUNTELEMINEN on persoonallisuushäiriö. Neuroosi. Ihan niin kuin siellä musiikissa asuisi jokin suuri totuus. Ei siellä mitään ole.

      Lopetetaan teeskennelty tekotaiteellisuus ja keskitytään viihteeseen! Viihde ei valehtele. Se puhuttelee suoraan. Ei tarvitse käydä kouluja. Tyhminkin ymmärtää.

      • Anonyymi

        Pelkkä viihde ilman nyansseja ja sisältöä on halpaa. Loreenin kappaleessa niitä oli paljon enemmän kuin Käärijän.

        Ja sanovat demokratiankin kriitikot että demokratia on sitä että lampaat ja sudet äänestävät mitä on päivälliseksi.

        Tai miten Suomen viime eduskuntavaalit sitten menivätkään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pelkkä viihde ilman nyansseja ja sisältöä on halpaa. Loreenin kappaleessa niitä oli paljon enemmän kuin Käärijän.

        Ja sanovat demokratiankin kriitikot että demokratia on sitä että lampaat ja sudet äänestävät mitä on päivälliseksi.

        Tai miten Suomen viime eduskuntavaalit sitten menivätkään.

        Eihän ruotsin kappaleessa ollut mitään. Ei tarttuvaa rytmiä eikä melodiaa ja tekstikin on yhtä tyhjän kanssa.


      • Anonyymi

        Suurin osa pidempään ja paremmin menestyvistä muusikoista ja artisteista on kouluttautunut musiikkiopistoissa jne.


    • Anonyymi

      Ei musiikkia tehdä minkään kaavan mukaan vaikka Ruotsi niin haluaakin. Hassua että pidät Ruotsin asiantuntija raatia pölvästeinä kun antoivat Käärijälle 12 pistettä, kyllä kansa tietää :D:D:D

    • Anonyymi

      Ammattilaisraadin jäsenet kiertokoulun käyneitä.

    • Anonyymi

      Nykyään musiikki ei ole hyvää, mutta kivaa menoa ja hölmöä hokemaa, niin se riittää typerälle nuorisolle.

    • Anonyymi

      Käärijän biisi oli turhanpäiväinen känni ja jankutus ralli joka tarttuu, siis paakaa.

    • Anonyymi

      No aikanaan kansa ei äänestä kopiobiisiä kuten raadit teki koska Ruotsi on lahjonut raateja vuosikymmeniä

    • Anonyymi

      Kysehän ei ole musiikista . Vaan lähinnä siitä mistä kukin pitää ja lienee aloituksen tekijän vaikea ymmärtää .

    • Kaikenlaista musiikkia mahtuu maailmaan ja kaikenlaisia esiintyjiä, mutta minun makuun ehkä vähän paremmin sopivaa musiikkia tehtiin menneinä vuosikymmeninä ja vuosisatoina. Tosin joitain hyviä kappaleita on tehty 2000-luvullakin ja joitain itseäni miellyttäviä esiintyjiäkin on tullut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      353
      12226
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      189
      11248
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      280
      6573
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      255
      5357
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      206
      3867
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      176
      3643
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      64
      2733
    8. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      178
      2477
    9. Nyt on kova paikka "suvaitsevaisille" naisille", kun naisille tuli oma taksi

      ja syy siihen on kehitysmaalaiset taksisuharit, joista on koitunut paljon "ongelmia" naismatkustajille. Nimittäin "suva
      Maailman menoa
      52
      2230
    10. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1922
    Aihe