En enää usko ihmiseen

Anonyymi-ap

Ikää alkaa olla 50v ja nähty yhtä ja toista. Yksi pilalle mennyt avioliitto takana. Lähtökohtaisesti uskoin avioliittoon ja siihen että avioudun vain kerran. Eihän se niin mennyt. Mies oli krooninen pettäjä ja itse olin nuori ja tyhmä. Sen jälkeen on ollut muutama seututelusuhde, jotka päättyneet miehen uskottomuuteen. Panosuhteita. Olen ollut petetty, pettäjä, kakkonen ja ykkönen. Oli pitkä suhde, johon sitouduin täysin. Mies puhui naimisiin menosta ja yhteisestä tulevaisuudesta, johon uskoin. Kai hän sitten petti ja halusi lopettaa. Olin tyytyväinen itseeni ja siihen että itse kykenin olemaan pilaamatta suhdetta ainakaan pettämällä miestä.
Ihmisillä on jotenkin outo käsitys, että mikään liitto, vala, yhteinen asuntolaina, lapset, pitäisi mitään kasassa jos ihminen ei itse sitä vakaasta ja vapaasta tahdostaan halua.
Minullakin oli unelma. Pitää olla avioliitto, ok talo, autot ja koira, kauniita lapsia ja mökki.
Nykyisessä suhteessa en halua missään nimessä kihloihin, naimisiin, yhteistä omaisuutta tai osoitetta. Olemme yhdessä vain ja ainoastaan vapaasta tahdosta. Ehkä hän pystyy tai ei, mutta mikään ulkoinen ei "pakota" pysymään yhdessä.

3

458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen pahoillani sinun puolesta. En tiedä kenen kanssa olen naimisissa. Vaimo luulee kai minua naistenmieheksi, kun joku hänen ystävistään niin joskus sanoi. Saan kyllä naisen, kun haluan, mutta olen halunnut vain vaimoani. En ole pettänyt. Vaimon kai itse piti etsiä itseään ja miettiä mitä haluaa. Sen seurauksena minä menin ihan rikki. Onnelista avioliittoa ei taida tosiaan olla olemassa minäkin uskoin elämäni rakkauteen ja panostin täysillä. Näköjään turhaan. Olisi vaan pitänyt olla se naistenmies.

    • Anonyymi

      Pahoillaan olot täältä.

      Olen muiden mielestä outo ollut aina kun en etsi itselleni naista itselleni, itse tiedän syyt miksi olen yksin
      Terveisin mies 48v kuukauden päästä 49vuotias.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2469
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      72
      2301
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1304
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      112
      1122
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      71
      1098
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      229
      964
    7. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      919
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      10
      837
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      789
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      54
      786
    Aihe