Ikää alkaa olla 50v ja nähty yhtä ja toista. Yksi pilalle mennyt avioliitto takana. Lähtökohtaisesti uskoin avioliittoon ja siihen että avioudun vain kerran. Eihän se niin mennyt. Mies oli krooninen pettäjä ja itse olin nuori ja tyhmä. Sen jälkeen on ollut muutama seututelusuhde, jotka päättyneet miehen uskottomuuteen. Panosuhteita. Olen ollut petetty, pettäjä, kakkonen ja ykkönen. Oli pitkä suhde, johon sitouduin täysin. Mies puhui naimisiin menosta ja yhteisestä tulevaisuudesta, johon uskoin. Kai hän sitten petti ja halusi lopettaa. Olin tyytyväinen itseeni ja siihen että itse kykenin olemaan pilaamatta suhdetta ainakaan pettämällä miestä.
Ihmisillä on jotenkin outo käsitys, että mikään liitto, vala, yhteinen asuntolaina, lapset, pitäisi mitään kasassa jos ihminen ei itse sitä vakaasta ja vapaasta tahdostaan halua.
Minullakin oli unelma. Pitää olla avioliitto, ok talo, autot ja koira, kauniita lapsia ja mökki.
Nykyisessä suhteessa en halua missään nimessä kihloihin, naimisiin, yhteistä omaisuutta tai osoitetta. Olemme yhdessä vain ja ainoastaan vapaasta tahdosta. Ehkä hän pystyy tai ei, mutta mikään ulkoinen ei "pakota" pysymään yhdessä.
En enää usko ihmiseen
3
494
Vastaukset
- Anonyymi
Olen pahoillani sinun puolesta. En tiedä kenen kanssa olen naimisissa. Vaimo luulee kai minua naistenmieheksi, kun joku hänen ystävistään niin joskus sanoi. Saan kyllä naisen, kun haluan, mutta olen halunnut vain vaimoani. En ole pettänyt. Vaimon kai itse piti etsiä itseään ja miettiä mitä haluaa. Sen seurauksena minä menin ihan rikki. Onnelista avioliittoa ei taida tosiaan olla olemassa minäkin uskoin elämäni rakkauteen ja panostin täysillä. Näköjään turhaan. Olisi vaan pitänyt olla se naistenmies.
- Anonyymi
Pahoillaan olot täältä.
Olen muiden mielestä outo ollut aina kun en etsi itselleni naista itselleni, itse tiedän syyt miksi olen yksin
Terveisin mies 48v kuukauden päästä 49vuotias.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 94914
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt54838Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv61788Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa141688- 65665
- 78521
- 39488
- 40476
Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto86467Olit kyllä niin
Tunnekylmä lopussa että ei ole paluuta enää niihin rakkaudentunteisiin joita joskus koki44467