Tänään se sitten tapahtui, viimeinen liittoon kuuluva työntekijämme erosi liitosta ja liittyi yrityksemme kustantamana ytk:n työttömyyskassaan. Nyt 58 henkilöä työllistävä yrityksemme on viimein vapaa kommunisteista!
Ilon ja onnen päivä on tänään
26
675
Vastaukset
- Anonyymi
Niuvannemen siivojat kyseessä.
- Anonyymi
Työntekijät voivat valita keskuudestaan lain mukaisen luottamusvaltuutetun neuvottelemaan. Sellaisen voi valita, vaikka yrityksessä olis luottamusmiesjärjestelmä voimassa, esimerkiksi liittoon kuulumattomat voivat valita luottamusvaltuutetun edustamaan heitä, koska luottamusmiehillä on tapana kääntää selkänsä "luopioille". Se on sitä solidarisuutta.
Eipä tarttee lakkoilla. Lakkoon pakottaminen ja nimittely ovat rikollista toimintaa. - Anonyymi
Joko paikallinen "sopiminen" on aloitettu?
- Anonyymi
Jos jää työttömäksi YTK:nkanssa asiat hoituu asiallisen mukavasti, toisin kuin ammattiliittojen änkyrä kassojen kanssa, on meinaan kokemustakummastakin, ei ikinä paluuta änkyrä kassoihin, ei ikinä.
- Anonyymi
Varo sinä änkyrä työnantajia, yksin olet kun työnantaja alkaa oikeuksiasi polkemaan, mutta jokaisen on pakko omat mokansa kokea, tyhmää ihmistä on vaikea väkisin auttaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Varo sinä änkyrä työnantajia, yksin olet kun työnantaja alkaa oikeuksiasi polkemaan, mutta jokaisen on pakko omat mokansa kokea, tyhmää ihmistä on vaikea väkisin auttaa.
Sitten vasta se tyhmä huomaakin oman tyhmyytensä kun joutuukin yksin puolustautumaan työnantajaansa vastaan tämän hpyrkiessä huonontelemaan työhön liittyviä asioita ja mielivaltaisesti kohtelemaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sitten vasta se tyhmä huomaakin oman tyhmyytensä kun joutuukin yksin puolustautumaan työnantajaansa vastaan tämän hpyrkiessä huonontelemaan työhön liittyviä asioita ja mielivaltaisesti kohtelemaan.
No ??? Mitenkäs on homma toiminut ???
Oletteko joutuneet kiltisti tottelemaan nyt työnantajaanne kun ei ole minkä puoleen kääntyä riitatilanteissa ???
Talkoo-Taavetti - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No ??? Mitenkäs on homma toiminut ???
Oletteko joutuneet kiltisti tottelemaan nyt työnantajaanne kun ei ole minkä puoleen kääntyä riitatilanteissa ???
Talkoo-TaavettiYtk saa myös lakiapua ym..se maksaa joku 20e/vuosi jäsenmaksun päälle
- Anonyymi
Nöyrästi köyristellen.
Olisi pitänyt uskoa eikä erota liitosta. - Anonyymi
hienoa nyt saatte oikeudenmukaista ja reilua kohtelua työnantajaltanne.
Työnantaja säästää palkkakustannuksissa ja työehdoissa.
Paikallinen sopiminen toimii isännän ottein. Saatte olla siitä oikein iloisia ihan kaikki, - Anonyymi
Heti huomattiin. Että pitikin mennä niiden mielistelijöiden kelkkaan.
Maksetaan palkat " sinne päin " ja työajoista ja päivien pituuksista päättää diktatoorimaisesti työnjohtaja.
Virhetikki koko liitosta eroaminen.
Ovat toisetkin sen tässä firmassa havainneet mutta eivät kehtaa tunnustaa eikä ole uskallusta nousta vastarintaan kun pelkäävät työnantajan hirmuvaltaa, minkä sai kun liitosta kaikki nyt erottu on. - Anonyymi
Taidampa liittyä uudelleen
- Anonyymi
Liityin jo ja heti muuttui pomon käytös asiallisempaan ja jämptimpään suuntaan.
Äksyily loppui kuin seinään.
Samoin loppui virnistely suosikeiltansa kun osoitin sormellani nurkassa olevaa sankoruiskua mikä muistuttaa takavuosien työtaistelutoimissa käytettyjä siankusella täytettyjä sankoruiskuja. - Anonyymi
Joko on palkkaluokat tarkistettu sinne minimiin? Työaika on myös muuttunut varmaan 0-sopimukseen ja palkan lisät poistettu? Mitenkä vuosilomat, onko oikeus pitää kesällä ja yhtenä kokonaisuutena?...
Varmasti firman omistaja taputtaa karvaisia käsiään ja näkee riistämisen mahdollisuuden olevan tarjolla! Tulette huomaamaan, että ei firmanomistaja mikään hyväntekijä ole... - Anonyymi
YTK kutsuu. Mafia jää taakse. Kuka haluaa kannattaa kiristäjiä, uhkailijoita ja muihin laittomuuksiin syyllistyviä. Laittomia lakkoja riittää. Työt eivät ole lakossa. Töihin menemisen estäminen on rikos.
- Anonyymi
Voi olla rikos, mutta lakon aikana et töihin mene mikäli ruuttaryhmämme on porteilla.
Siankusta ja lietettä riittää ruutattavaksi sinunkin niskaasi !!!
Siellä ei ole koskaan kysytty onko rikollista vai rakkaudellista ja kertaakaan emme ole vastuuseen joutuneet.
Mafi tai ei, mutta jollet kuulu liittoon, on oma tyhmyytesi jos riitaannut työnantajasi kanssa ja kusta saat niskaasi Tovereilta jos rikkuroit.
Näin muistin virkistämiseksi ...
Talkoo-Taavetti - Anonyymi
Se nähtiin kevään lakkojen aikana ja pitää paikkansa.
Moni rikkuri sai kasteensa eikä siitä mitään seuraamuksia tullut, kuin korkeintaan pyykki-ja saunapäivä rikkurille itselleen... - Anonyymi
Nämäkään ulosmarssit eivät koske meitä, tuotanto pyörii ja rahaa tulee kassaan ja työntekijöiden tilille
- Anonyymi
Meillä on hieman sama tilanne, joku jäärä voi olla jäljellä mutta yrityksen oma työehtosopimus oli kyllä koko henkilöstön ja omistajien toiveena.
- Anonyymi
Kunhan ulosmarssit tulevat, niin saavumme ruuttaryhminemme ruiskuttamaan siankusta rikkureiden päälle niillä porteilla minne meidät on jo tilattu kun käsky käy.
Siinä ei kysytä kuuluuko liittoon vaiko ei. Jos töihin aikoo, niin 2 viikkoa haisee siankuselle. Siinä ilon ja onnen päiviä...
Talkoo-Taavetti - Anonyymi
Ei nämä talkoo-taavetit ym muut työnvieroksujat uskalla tulla lähellekään työpaikkaa, jossa ei Ay jäärät ole pokkuroimassa. Pelkäävät vielä saavansa känsät käsiin, nythän ne on perseessä
- Anonyymi
Pitääkö Taavetti huhut paikkansa että poikasi on taas vaihtanut uuteen työpaikkaan?
Hieman alkaa epäilyttämään jos kahdeksatta kertaa hakeutuu lakkoneitsyiden joukkoon. Eikö kannattaisi ryhtyä luottamusmieheksi, hehän saavat työajalla ajaa junalla.. Pojastasi olisi ainesta veturimieheksi luottis-junaan 🚂🍆 - Anonyymi
Eipä pidä paikkaansa, kun ei ole poikaa, vaan useampi tytär.
Tervetuloa vaan, kun työnseisaukset ja mielenilmaukset jatkuvat ja pitenevät, porteille huutelemaan omia iskulauseitanne ja kokeilemaan miten helppoa olisiko päästä peräti portista työpaikalle.
Siankusi ja liete on hyvin tarttuvaa ja pahanhajuista, että kannattaa harkita kuitenkin ja pysytellä poissa.
Talkoo-Taavetti - Anonyymi
Viisas pysyttelee poissa.
- Anonyymi
Kyllähän se parantaa työpaikkaviihtyvyyttä huomattavasti kun nuo kommunistit on ajettu firmasta ulos ja voidaan työntekijöiden kanssa keskittyä tuloksen tekemiseen, ilman jännitystä lakkoilusta ja muusta kapinoinnista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856294
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849