Mersumiehille järjestyy..

..tuollaisissa kokoontumisissakin:

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/efe96aa7-4895-48aa-bcc0-5ab814928747

Jos olisi ollut kilttien ja kunnollisten toyota-klubilaisten kokoontumisajot vähän veikkaan että ei siellä olisi sitten tuota toista porukkaa samaan aikaan näkynyt, ihan keskenään olisi saaneet mesoa siellä.

-harmiseikirj-
12355
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

parin minuutin jutun saavat venytettyä noin monen päivä ajalle, tyhmiä ihmisiä

Äänestä

tupakkia ja rikoksia niin löytyis tyttö joka somrellekin

Äänestä

Kyl se yks sievä ja siveä riittää, ei tartte noutopöytää.

Äänestä

Tällä koodilla pääsee ilmaiseksi kokeilemaan sivustoa jos on kiinnostusta. ❤️‍🔥

xperienceunited.com/?u=-viikinky-

Äänestä

Kiltit ja kunnolliset kulkee julkisilla. Niillä mitään omia autoja ole.

Äänestä

Parinvaihdossa on se huono puoli, että siinä pakkaa häviämään. Ja jos on oikein monimutkainen kuvio, kääteen jää mustapekka.

Äänestä

Aika erikoista, jotenkin mä yhdistäisin ton enemmänkin johonkin Bimmeripartyyn eli Bemari-harrastajien kokoontumiseen, joka ainakin joskus oli sellasta amiskliseemeininkiä että huhhuh 😂 Ilmeisesti aikataulullisesta sattumasta kuitenkin kyse, mikäli oikein ymmärsin artikkelin 🙄

Mullahan oli 2013-2018 pari W202-Mersua käytännössä peräkkäin, 2015 oli parin kuukauden ajan vanha Almera kauppakassina. Kivoja autoja noi oli, hiljaisia, hyviä ajettavia, helppoja korjata itse, osia sai joka puolelta jne. Eka maksoi 1600e ja toka 2200e kun oli paljon vähemmän ajettu, mutta kyllä moni varmasti noiden hinnan arvioi yläkanttiin pahemman kerran 😅 Ja perisuomalaiseen tyyliin se ilmeni lähinnä (yleensä hyväntahtoisen) piruilun kautta, mutta kyllä jotkut nuoret (kamu)naiset noita ohimennen kehuikin ja viihtyivät silloin tällöin kyydissä. 🙄 Nyttemmin noi alkaa olla jo aikamoisia kiertotähtiä ja vähän ajettuja ei saa enää halvalla, niin en mä noita sinänsä haikaile nykyhetkeen. Samaten pykälää uudempi W203 mikä alkaa nyt olla suunnilleen samassa ikä- ja hintaluokassa, ei kyllä laadulla loista missään nimessä, eikä myöskään aikakauden E-sarja eli W211.

Kesällä 2018 mun alkoholismi oli vasta alku- tai keskivaiheessa, äidillä sillä hetkellä terveen paperit mitä kasvaimen kuvantamisiin tuli, polttoaineet halpoja, kotona asuessa ja ennakkoperintöjä saatuani oli enemmän liikkumavaraa taloudellisesti jne. niin menin ja ostin sitten sen vm.2008 Viton, myin W202:n pois, ja sillä hetkellä näytti että autonvaihto tuli maksamaan 4,5 tonnia. Mutta tulevan reilun vuoden aikana pelkästään korjauksiin meni yli pari tonnia, niiden jälkeen ilmeni ongelmia joissa pari tonnia on pikkuraha, ja kun hankin tilalle halvan Hiasen niin jouduin maksamaan liikkeen suuntaan hiukan välirahaa 😤 Se tappiokierre oli yksinkertaisesti pakko pysäyttää, kun alkoi olla selvää että tulevien kuukausien aikana tulee hautajaiskuluja yms. maksettavaksi. Eikä sittemmin vaihto Hiasesta Ransittiin mitenkään voittoa tuonut, mutta satasilla sentään pelattiin, ja sama juttu Ransitista Lagunaan siirryttäessä alkuvuodesta 2021. Rellun ostin 700e hintaan, ajelin joku 9kk, myin vikalistalla eteenpäin ja talvipyörät erikseen, niin sen arvonalenemaksi tuli lopulta 160€ 😁

Voidaan muuten sanoa, että jos olisin menettänyt poikuuteni 6 viikkoa aiemmin syksyllä 2018, niin en todennäköisesti olisi kärsinyt niin pahasta autokuumeesta, että olisin kertaheitolla harpannut vanhoista C-Mersuista CDI-Vitoon johon lampunvaihtokin oli tällaiselta puoliammattilaiselta haastavaa 😂 Kyllä sedan-Mersut aika epäkäytännöllisiä oli, mutta oli tossa vähän näyttämisentarvettakin mukana - ihan kuin tapaus Jaguar ei olisi sitä edellisenä kesänä riittänyt, tai opettanut mitään 🙄 Näin jälkiviisaana olisi kannattanut vain ostaa vanha Hiase tai Ransit jos tilantarvetta miettii, ja siihen aikaan mulla jotenkin sekoittui päässä vähän liikaakin palstatrollaukset ja valinnat/toiminta reaalimaailmassa, niin mä aivan aidosti en vain kehdannut hankkia minkään merkin farmarimallia, ettei auto signaloisi musta nuorille naisille aisuri- tai insinööriviboja 😂 Joku farmari-Väyrynen, kasipätkä-Volvo, Mondeo tms. tuskin olisi mun naisasioihin tai ma-arvoon vaikuttanut pskan vertaa, mutta olisi ollut W202-Mersuja tilavempia, ja Vitoa halvempia hankkia ja ylläpitää 🙄

Äänestä

Kaupungeissa ei tarvitse autoja koska etäisyydet ovat lyhyet, maaseudulla tarvitsee henkilöautoja.

Äänestä

Oon ollut seksiorgioissa mutta ei ollut suomessa. Olisi hienoa päästä tuollaisiin tapahtumiin myös suomessa.

Äänestä

Eipä ollu mersumiehillä mitään tekemistä tän toisen tapahtuman kanssa. Itsekin vasta paikan päällä kuulin, että siellä on mersuporukalla omat kokoontumiset ja tuumin että toivottavasti eivät pahasti traumatisoidu 😂

Äänestä
  • Lienee narsistille ainoa paikka saada🤣 Sivistyneet ihmiset ei tuollaisiin mene.

    Äänestä

Mersun omistaminen luo mahdollisuuksia. Ainakin, jos omistajilta kysyy. Tällaiset tapahtumat suosii tietyn persoonan ihmisiä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

..tuollaisissa kokoontumisissakin:

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/efe96aa7-4895-48aa-bcc0-5ab814928747

Jos olisi ollut kilttien ja kunnollisten toyota-klubilaisten kokoontumisajot vähän veikkaan että ei siellä olisi sitten tuota toista porukkaa samaan aikaan näkynyt, ihan keskenään olisi saaneet mesoa siellä.

-harmiseikirj-

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu