Oletteko muut pistäneet merkille työpaikkailmoituksissa, ainakin vuokratyöfirmojen ilmoituksissa, tai jos on otettu yhteyttä, miten palkat on ruenneet putoamaan rajusti viime aikoina?
Vielä vuoden alussa tarjottiin helposti yli 12e tuntipalkkaa, nyt vastaavanlaisesta tarjotaan enää vähän päälle 10e :/
Työ kannattaa jatkuvasti yhä heikommin ja heikommin, melkein tekisi mieli jo kostoksi ryhtyä rikolliseksi, vahingonteko- ja kostotoimi osastolle...
Palkat ruenneet putoamaan rajusti
17
414
Vastaukset
- Anonyymi
Paljon kilpailua niin pitää polkea palkat minimiin, se on kysynnän ja tarjonnan laki joka määrittelee työn hinnan. Vuokrafirmoja on viime vuosina tullut joka kadunkulmaan ja netti pullolleen. Vuokrafirmasta saa halpaa ja helposti ulospotkittavaa työvoimaa joita tietynlaiset esim. valtionyhtiöt, pörssiyhtiöt ym. käyttävät hyväkseen. Vuokratyötkin on ihan hyviä jos ei halua mitään vakituisempaa työtä tehdä. Saa siitä kuitenkin yleensä ne ansiosidonnaiset kerrytettyä.
- Anonyymi
Aivan sairas ilmiö tämä vuokratyöfirmojen väliintulo työntekijän ja työpaikan välille työllistymisen esteeksi.
- Anonyymi
Jos vuokrafirma tarjoaa 10€/h töitä, ei se tarkoita että palkat pudonneet työpaikoilla vaan se tarkoittaa että vuokrafirmat käyneet ahneemmiksi. Työnantajat maksaa korkeampia palkkoja kokoajan, ja vuokrafirmat ottaa välistä suurempia ja suurempia voittoja = työntekijä saa vähempi palkkaa.
Kannattaa hetki miettiä meneekö tuommoseen ryöstöfirmaan töihin vai ei. Vuokratyöhönhän ei voida pakottaa tässä maassa edes TE-toimiston kautta, koska vuokratyöfirma ei sitä työtä tarjoa vaan tarjoavat vain ja ainoastaan välitystä.- Anonyymi
Te virkailijat kylläkin vähintäänkin vahvasti suosittelevat rekisteröitymään vuokrafirmoihin hakijoiksi :/
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Te virkailijat kylläkin vähintäänkin vahvasti suosittelevat rekisteröitymään vuokrafirmoihin hakijoiksi :/
Mutta määrätä ei voi, ellei vuokrafirma hae töihin vaikka rekrytoijaa omalle palkkalistalleen tms.
- Anonyymi
Kulut on nousseet vuokra birmoissa säjkö,bensa ruika jne vuokrat
- Anonyymi
jos alalla on työehtosopimus eli TES niin sen mukaista palkkaa on myös
vuokratyösuhteessa maksettava työntekijälle. - Anonyymi
Vuokrafirmoissa ei ole mitään hyvää työntekijöille tarjolla, kiertäkää kaukaa nuo orjakauppiaat.
- Anonyymi
Laillistettu keino kiertää irtisanomisajat yms työnantajavelvoitteet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Laillistettu keino kiertää irtisanomisajat yms työnantajavelvoitteet.
Meillä on täysin vääränlaiset päättäjät vallassa jos kerran sallivat tällaisen sairaan touhun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meillä on täysin vääränlaiset päättäjät vallassa jos kerran sallivat tällaisen sairaan touhun.
kansa heidät on sinne eduskuntaan äänestänyt lakeja säätämään.
Päättäjissä ei vikaa vaan kansassa. Päättäjät toteuttavat "kansan" tahtoa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kansa heidät on sinne eduskuntaan äänestänyt lakeja säätämään.
Päättäjissä ei vikaa vaan kansassa. Päättäjät toteuttavat "kansan" tahtoa.Ehkä päättäjät ovat luvanneet toimivansa tavalla X jos heidät valitaan, ja kun kansa on uskonut ja äänestänyt heitä, ovatkin päättäjät alkaneet toimia tavalla Y, eli kääntäneet takkia.
Minkälaista rangaistusta päättäjille pitäisi säätää? Päättäjät itse eivät tietenkään rangaistuksesta päätä, joten tässä kohtaa on pakko käyttää omankädenoikeutta ja vigilantismia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ehkä päättäjät ovat luvanneet toimivansa tavalla X jos heidät valitaan, ja kun kansa on uskonut ja äänestänyt heitä, ovatkin päättäjät alkaneet toimia tavalla Y, eli kääntäneet takkia.
Minkälaista rangaistusta päättäjille pitäisi säätää? Päättäjät itse eivät tietenkään rangaistuksesta päätä, joten tässä kohtaa on pakko käyttää omankädenoikeutta ja vigilantismia.monipuoluejärjestelmä. Yksi joukko ja heidän äänestäjänsä kannattaa vuokratyöjärjestelmää ja toinen joukko ja heidän äänestäjänsä haluaa että vuokratyötä rajoitetaan. Hyvinkin niin että valtaosa kansasta kannattaa puolueita joilla on halu ylläpitää halpatyötä ja vuokratyöjärjestelmää ilman isompia lainsäädännöllisiä rajoiteitta. Kansan enemmistön tahto toteutuu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
monipuoluejärjestelmä. Yksi joukko ja heidän äänestäjänsä kannattaa vuokratyöjärjestelmää ja toinen joukko ja heidän äänestäjänsä haluaa että vuokratyötä rajoitetaan. Hyvinkin niin että valtaosa kansasta kannattaa puolueita joilla on halu ylläpitää halpatyötä ja vuokratyöjärjestelmää ilman isompia lainsäädännöllisiä rajoiteitta. Kansan enemmistön tahto toteutuu.
Ei kansan enemmistön tahto toteudu tässä maassa muutoinkaan? Miksihän tämän asian suhteen pitäisi toteutua?
Esim. https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000008407890.html "Elinkeinoelämän valtuuskunnan kyselyssä vajaa viidennes vastaajista kannatti lähitöihin palaamista."
Toisekseen ei tainnut Sekoomuksella olla ainuttakaan vaalimainosta "Me ajamme työntekijän oikeuksien polkemista"? Noh, takki kääntyy ja takki kääntyy näin ;) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ehkä päättäjät ovat luvanneet toimivansa tavalla X jos heidät valitaan, ja kun kansa on uskonut ja äänestänyt heitä, ovatkin päättäjät alkaneet toimia tavalla Y, eli kääntäneet takkia.
Minkälaista rangaistusta päättäjille pitäisi säätää? Päättäjät itse eivät tietenkään rangaistuksesta päätä, joten tässä kohtaa on pakko käyttää omankädenoikeutta ja vigilantismia.Deep state tätä johtaa ja muut ovat vain nukkeja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Deep state tätä johtaa ja muut ovat vain nukkeja.
Muista kiristää foliohattu riittävän tiukalle ;-O
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kansa heidät on sinne eduskuntaan äänestänyt lakeja säätämään.
Päättäjissä ei vikaa vaan kansassa. Päättäjät toteuttavat "kansan" tahtoa.Tuo on kyllä kieromielisen poliitikon kuvottava väite, juuri tuollaista logiikkaa käyttää kaikki huijarit ja mafia, ei mikään tervejärkinen ja rehellinen toimija!!
Ehkä putinin puheissa on hieman perää, meillä taitaa olla jotkin natsit ujuttaneet itsensä valtaan tällaisista väitteistä päätellen...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
15 vuotias menehtyi?
Onko tietoa mihin hän menehtyi? Oma kätisesti vai? Aika pelottavalta alkaa Kainuun elämä tuntumaan... Kovasti voimia oma24621520Miten on mahdollista, että Aino oli koulukiusattu?
Hyvin kaunis ja lahjakas tyttö, kuka nyt tuommoista kiusas? Ennen vielä pahempina aikoina koulussa kiusattiin vain rumi1378234Rikka Purralta tulikivenkatkuinen kannanotto - SAK saa täyslaidallisen
Riikka näyttää oikean karvansa Rikka Purralta tulikivenkatkuinen kannanotto – SAK saa täyslaidallisen https://www.ilt1601161Otetaanpa hypoteettinen tilanne
Menet kahvilaan tai ravintolaan. Sisällä menet juttelemaan jonkun ravintolassa olijan kanssa. Tämä henkilö sanoo sinulle1881130- 761041
Tarvitsiko pienituloisten tuloista leikata jos suurituloisten verohelpotuksia ei olisi?
Riikka Purra ja Persut: Suurituloisten 14.000€ kuukaudessa tienaavien verotusta kevennetään noin 2.000€ vuodessa. Pien172924Aitolehmä ja ylipolvensaappaat
Stooreissa saapastelee ylipolvensaappaissa ihan kuin kuusivuotias äidin kengissä. Naurettavan näköistä poseerausta taas.123809Ihminen haluaa itsensä kaltaisen kumppanin...
Eihän tuo mikään yllätys ole, mutta sinällään metkoja yksityiskohtia noussut esille metatutkimuksessa. Ja kas vain 🙄, t156761Miten palstalaiset laittaisivat
Suomen kriisissä olevan valtiontalouden ruotuun? Ehdotuksia?248741Rakkaalle miehelle
Alan olla vähän huolissani. Lokakuu kolkuttelee ovella taas kerran. En oikein vieläkään tiedä mitä haluat tai haluatko m43718