Tekohampaat ylös, vastatkaa NOPEASTI

Anonyymi-ap

Minulla on jo neljän hampaan silta ylhäällä. Niitä omia jäljellä olevia hampaita olen hoitanut säännöllisesti hammaslääkärissä, viimeksi kävin kuukausi sitten,

Nyt sitten aamulla murtui lähes kokonaan taas yksi ylähammas eli kruunuun pitäisi laittaa yksi hammas lisää.
Mutta olen nyt saanut tarpeeksi ja laitan hammasproteesin ja haluaisin kokemuksia ihmisiltä kellä sellainen on?? Paljonko maksoi, voiko omat hampaat poistattaa halvasti ja mennä sitten hammasproteesin tekijälle vai miten toimia?

Ennen kuin alatte keljuileen miksen ole hoitanut hampaitani, niin menetin kolme hammasta pyöräkolarissa ja alahampaani ovat hyvässä kunnossa ja ihan hoidetut ovat. Vakuutus on korvannut tuon sillan mutten tiedä korvaako proteesia, tuskin.

2

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Halvimmalla saanee kunnallisella, koska loppujen hampaiden poisto on todennäköisesti halvinta. Proteesityö maksaa saman, niin kunnallisella kuin yksityispuolellakin. Hammaslääkärillä on todennäköisesti sopimus jonkun hammasteknikon kanssa, mutta jos haluaa kilpailuttaa proteesityön niin poistattaa vaan hampaat ja sitten myöhemmin käy teknikolla (jopa kuukausien kuluttua jotta ikenet on parantunut).

      Halusin yläproteesin helposti ja nopeasti (heti suuhun) niin hintakin oli kallis. Loppuhampaat poistettiin sedaatiossa (en tajunnut mitään) ja ennakkoon valmistettu proteesi laitettiin veriseen suuhun. Aika hyvä lopputulos, ehkä takeena kalliimpi proteesityö, ensimmäinen pohjustus tarvittiin vasta lähemmäs vuoden kuluttua.

    • Anonyymi

      Itselläni on yläleuassa jäljellä neljä kiinteää hammasta, muuten osaproteesi. En haluaisi menettää enää yhtäkään hammasta, mutta niin tulee varmasti tapahtumaan, jos vaan elinpäiviä riittää.

      Minun kantani ja neuvoni asiaan on, että keskustele asiastasi hammaslääkärin kanssa perusteellisesti. Hampaan poisto on peruuttamaton. Jos sinulla on varaa implanttihoitoon ja se sinun suuhusi sopii, se on lähes oman hampaan veroinen apu. Kaikki muu on hätäratkaisuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      71
      2772
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2328
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2168
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2065
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1474
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1429
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      78
      1152
    8. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1067
    9. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1060
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1014
    Aihe