Minulla on jo neljän hampaan silta ylhäällä. Niitä omia jäljellä olevia hampaita olen hoitanut säännöllisesti hammaslääkärissä, viimeksi kävin kuukausi sitten,
Nyt sitten aamulla murtui lähes kokonaan taas yksi ylähammas eli kruunuun pitäisi laittaa yksi hammas lisää.
Mutta olen nyt saanut tarpeeksi ja laitan hammasproteesin ja haluaisin kokemuksia ihmisiltä kellä sellainen on?? Paljonko maksoi, voiko omat hampaat poistattaa halvasti ja mennä sitten hammasproteesin tekijälle vai miten toimia?
Ennen kuin alatte keljuileen miksen ole hoitanut hampaitani, niin menetin kolme hammasta pyöräkolarissa ja alahampaani ovat hyvässä kunnossa ja ihan hoidetut ovat. Vakuutus on korvannut tuon sillan mutten tiedä korvaako proteesia, tuskin.
Tekohampaat ylös, vastatkaa NOPEASTI
2
385
Vastaukset
- Anonyymi
Halvimmalla saanee kunnallisella, koska loppujen hampaiden poisto on todennäköisesti halvinta. Proteesityö maksaa saman, niin kunnallisella kuin yksityispuolellakin. Hammaslääkärillä on todennäköisesti sopimus jonkun hammasteknikon kanssa, mutta jos haluaa kilpailuttaa proteesityön niin poistattaa vaan hampaat ja sitten myöhemmin käy teknikolla (jopa kuukausien kuluttua jotta ikenet on parantunut).
Halusin yläproteesin helposti ja nopeasti (heti suuhun) niin hintakin oli kallis. Loppuhampaat poistettiin sedaatiossa (en tajunnut mitään) ja ennakkoon valmistettu proteesi laitettiin veriseen suuhun. Aika hyvä lopputulos, ehkä takeena kalliimpi proteesityö, ensimmäinen pohjustus tarvittiin vasta lähemmäs vuoden kuluttua. - Anonyymi
Itselläni on yläleuassa jäljellä neljä kiinteää hammasta, muuten osaproteesi. En haluaisi menettää enää yhtäkään hammasta, mutta niin tulee varmasti tapahtumaan, jos vaan elinpäiviä riittää.
Minun kantani ja neuvoni asiaan on, että keskustele asiastasi hammaslääkärin kanssa perusteellisesti. Hampaan poisto on peruuttamaton. Jos sinulla on varaa implanttihoitoon ja se sinun suuhusi sopii, se on lähes oman hampaan veroinen apu. Kaikki muu on hätäratkaisuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986158KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495627Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei572663Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072088Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071788- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801277- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331038