Miksi miehet kuvittelee, että naisen onnistunut "kellistäminen" johtuu siitä, että nainen on imarreltu kaikesta seksiä ennen tapahtuneesta lirkuttelusta?
Nainen on muka uskonut kaikkiin kauniisiin sanoihin ja lupauksiin eli on ns. tyhmä ja mennyt halpaan?
Omiin havaintoihin viitaten en kyllä usko kovinkaan monen naisen menevän niin helppoon. Kyse on enemmänkin siitä, että puheista viis, mutta molempia on panettanut ja siksi on sitten menty sänkyyn. Nainen kyllä tietää puheet paskaksi muttei jaksa siitä välittää, kun tavoite on kerran sama.
Hei kamoon, luuletteko tosiaan että naisten itsetunto on niin heikossa, että pienen kehun ("sä oot niin ihana") ansiosta ollaan valmiita "antamaan"? Että tollaset korulauseet olisi niin merkittäviä? Ei todellakaan.
Mutta kai se on kivempi miesten kehua kavereilleen, että onnistui "kellistämään", kuin että "ois se antanu joka tapauksessa, mä vaan satuin just sopivasti paikalle".
Nainen on muka uskonut kaikkiin kauniisiin sanoihin ja lupauksiin eli on ns. tyhmä ja mennyt halpaan?
Omiin havaintoihin viitaten en kyllä usko kovinkaan monen naisen menevän niin helppoon. Kyse on enemmänkin siitä, että puheista viis, mutta molempia on panettanut ja siksi on sitten menty sänkyyn. Nainen kyllä tietää puheet paskaksi muttei jaksa siitä välittää, kun tavoite on kerran sama.
Hei kamoon, luuletteko tosiaan että naisten itsetunto on niin heikossa, että pienen kehun ("sä oot niin ihana") ansiosta ollaan valmiita "antamaan"? Että tollaset korulauseet olisi niin merkittäviä? Ei todellakaan.
Mutta kai se on kivempi miesten kehua kavereilleen, että onnistui "kellistämään", kuin että "ois se antanu joka tapauksessa, mä vaan satuin just sopivasti paikalle".
Vastaukset 8
Vanhimmat
mitä oon kenenkään kuullut sanovan on "sä oot niin kaunis et muhun sattuu" ja tyttö meni halpaan ja antoi!!!! Kyllä huomasi jälkeenpäin että tyttöä harmitti, vaikka oli silloin panettanutkin, mutta tollanen kehuminen kyllä vahvistaa haluja.
Oletat että tyttö "meni halpaan".
Minä taas luulen, että tyttöä panetti, niinkuin itsekin sanoit. Aamulla pään selvitessä rupesi kaduttamaan, ehkä itse pano olikin huono.
Ei siinä yhdellä repliikillä varmaankaan ollut osaaa eikä arpaa. Sitäpaitsi toi "sä oot niin kaunis et muhun sattuu" on niin yleinen läppä, että ei siitä kukaan saa omaperäisyyspisteitä.
On todella surkuhupaisaa, että joku/jotkut vielä ajattelee, että nainen "huijataan" seksiin. Aina kun nainen harrastaa seksiä, hän on mennyt halpaan. Mitä tämä kertoo teistä? Olette oppineet omakohtaisesti että nainen ei voi nauttia seksistä? Pitää huijata sänkyyn.
Ei nainen eroa miehistä haluiltaan. Kysykää vaikka naimisissa olevilta pariskunnilta. Eikä nainen tarvitse tarpeensa tyydyttämiseksi (yhdenyön jutut) mitään tunnesiteitä tai lupauksia, seksi siihen riittää.
Ja jos joku erehtyy joskus ihastumaan mieheen (pelkän panon sijaan) ja huomaa jälkeenpäin "tulleensa huijatuksi", en ymmärrä mitä ylpeilyn/vahingonilon aihetta siinä kusetuksessa on?
Niin se on.Itse en ainakaan naisia kummemmmin kehu, en kanna viinaa pöytään, vaan sen sijaan olen aika etäinen, häivyn välistä pois paikalta. Sitten loppuillasta sanon tytölle sopivassa kohtaa et meille vai teille ja yleensä teille...
Ruma on se mies jonka pitää alkaa vonkaan ja lässyttään. Yleistä paskaa saa jauhaa, mut noi helvetin kehumiset ja muut on säälittäviä.
kyllä olet oikeassa ainakin minun mielestäni alku illasta tulee jo katottua varteen otettavat, mut liikaa lässytys vie halut. mä ainakin itse päätän jo ensinmäisistä sanoista olisinko valmis antamaan/ottamaan. siinä vaiheessa lässytys on turhaa. useimmin käy niin että lässyttäjät jää otan mielummin vähän jämäkämmän miehen. hiljaisethan ne yllättää...
Minä taas olen käyttänyt "taktiikkana", että naisille en lepertele joutavia ja kanna viinaa pöytään, muuta ihan olen rauhassa saanut yksin kotiinkin kulkea. Kai minä olen sitten liikkunut väärissä paikoissa...
Ei se paikasta ole kiinni.
En minä tiedä mistä se johtuu, mutta toiset miehet saavat naisia ja toiset ei. On mua rikkaampia jotka ei saa, on komeampia jotka ei saa, on älykkäämpiä jotka ei saa.
Mä olen joskus koittanut miettiä et miks saan naisia niin helposti ja olen päätynyt oikeastaan pariin seikkaan. Osaan elää tilanteessa, eli menen tilanteen mukaan ja käyttäydyn sen mukaisesti. Ja toinen on, että olen hyvin avoin ja rohkea ihminen. Kolmanneksi en ehkä ole maailman komein mies, mutta sen näköinen, että naiset kehtaavat pieni ylpeys rinnas esitellä kavereille.
miehet haluaa kehua metsästystaidoillaan. Onhan se paljon hienompaa kavereiden ja muiden lajitovereiden silmissä, jos on onnistunut kellistämään naisen hurjilla taidoillaan sensijaan, että saalis oli helppo.
Ehkä miehet ei halua myöntää itselleenkään, että naiset näkee tollasen paskan läpi, vaan haluaa pitää kiinni ajatuksesta, että naiset tarvitsevat rakkauden tunteen ja tiedon vähintäänkin orastavasta suhteesta, ennen kuin menevät sänkyyn. Tämä on se lähtökohta.
Kun mies on heittänyt kehiin kaikki kehunsa ja palvonnat, hän todella uskoo, että ne ovat tuottaneet tulosta. Koska hän haluaa uskoa niin. Mikä muu se muka voisi olla (kuin sanat), joka on saanut naisen uskomaan miehen olevan tosissaan?
Niin. Sitten katsotaan naisen näkökulmasta. Mies heittää kehiin kaiken maailman bullshitit, mutta on komea ja siis pantava. Mennään sänkyyn (kerran tai useammin, aika näyttää).
Tästä asetelmasta katsoen miehet kaipaavat vielä kipeämmin naista rakastumaan itseensä. Koska ajattelevat, ettei naiset muussa tapauksessa harrasta seksiä. Harva nainen ajattelee, että miehen täytyy olla umpirakastunut/ihastunut häneen, jos suostuu oikein seksiä harrastamaan. Mutta miehet ajattelevat juuri näin. Onko se itsepetosta? Säilyykö sillä itsetunto parempana? Kyllä, tottakai.
Niin, onko nainen joutunut huijatuksi, jos ei koskaan odottanutkaan mitään seksiä kummempaa?
ole moraalitonta, yrittää saada nainen ihastumaan itseensä vain saadakseen yhden illan panon? Kuinka petollista. Mitä jos tyttö ei harrastakaan yhden illan suhteita, vaan haluaisi vain tapailla? Jos tällainen pariskunta syntyisi, harrastaisiko mies irtoseksiä muiden kanssa kunnes tyttöystävä olisi valmis sänkypuuhiin? Vai pysyisikö uskollisena myös suhteen alussa?