Lavia, pieni tuppukylä voitti!
Pronssit Suomeen
Anonyymi-ap
9228
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Noin pronssia pitää juhlia!
Entä Janakkala?
Ihan oikein. Oli hienoa nähdä kuinka osasivat riemuita pronssista. Jos siinä olisi ollut joku muu maa, vaikka Suomi tai Ruotsi ne olisi menneet suu väärällään koppiin kun ei voittaneetkaan kultaa.
-harmiseikirj-
Näin on. Suomessa ei osata iloita muuta kuin ykkösenä olemisesta. Käärijäkin pettyi, kun tuli Euroviisuissa toiseksi. Sen sijaan esim. olympialaisia katsoessa olen monesti huomannut kuinka muun maalaiset ovat iloisia vaikka siitä kolmannesta sijastakin, mutta suomalainen on pettynyt, jos ei ole ykkönen ja haastattelutkin on sen jälkeen aika nihkeitä. Tosin kyllä on sitten suomalaisia urheilijoita ja muita, jotka osaa iloita myös toisesta ja kolmannesta sijasta, neljännestäkin tai jopa siitä, että teki kauden parhaimman sijoituksensa, vaikka ei voittanut, mutta ehkä ulkomaalaiset iloitsee vähän enemmän kuin suomalaiset, ainakin näin karkeasti yleistäen.
Osin ehkä suomalaisella luonteella selitettävissä mutta voisihan sitä nyt vähän koettaa irrotella silloin kun on aihetta. otteluiden tunnelmaakinhan moitittiin kun yleisö Suomen otteluissa ihan puupökkelöinä, onneksi latvialaisfanit tulivat näyttämään kisatunnelmaa ja saivat vielä palkinnonkin siitä. Noista yksilöurheilijoista mulla tulee mieleen Kristiina Mäkelä, mielikuva että on aina iloinen ja hyväntuulinen haastatteluissa.
-harmiseikirj-
Pronssisija on toiseksi paras sija. Onnea Latvialle :).
Saksa voittaa nyt on jännä
On joo, kanukit tuli takaa tasoihin. Ei kyllä osaa sanoa kumpi voittaa vaikka Saksa kyllä saisi voittaa.
-harmiseikirj-
Kanada vie. Eipä siin eilisen Rammsteinin keikan jälkeen soisi Saksan vievän