Ap. t. 22:16
Ja nyt, mitä viivyttelet? Nouse, huuda avuksi hänen nimeänsä ja anna kastaa itsesi ja pestä pois syntisi.'
Helluntailaiset menevät väkisin synneissään taivaaseen, koska heiltä puuttuu synnit pois pesevä kaste.
Joh. 10:1
"Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka ei mene ovesta lammastarhaan, vaan nousee sinne muualta, se on varas ja ryöväri."
Ja nyt, mitä viivyttelet? Nouse, huuda avuksi hänen nimeänsä ja anna kastaa itsesi ja pestä pois syntisi.'
Helluntailaiset menevät väkisin synneissään taivaaseen, koska heiltä puuttuu synnit pois pesevä kaste.
Joh. 10:1
"Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka ei mene ovesta lammastarhaan, vaan nousee sinne muualta, se on varas ja ryöväri."
Vastaukset 39
Vanhimmat
Ihmisiä pitäisi valistaa hellareista. Huh huh!
Matt. 23:13
Mutta voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun suljette taivasten valtakunnan ihmisiltä! Sillä itse te ette mene sisälle, ettekä salli meneväisten sisälle mennä.
Niinpä. He eivät lue kirjaa kokonaan vaan valikoivat mieleisensä kohdat.
Mitä skeidaa taas yhden kerran selität. Onhan helluntailaiset aikoinaan sylivauvaikäisenä kastettu luterilaisen papin toimesta joko kirkossa tai kotonaan ja liitetty luterilaiseen kirkkoon.
Ja sitten, kun ovat saaneet Jumalalta kutsun lähteä hänen Poikaansa, Kristusta Jeesusta seuraamaan, he ovat ottaneet Jumalan kutsusta vaarin ja tiedustelleet seurakunnista, missä saisi kohdata Jeesuksen. Että tunteeko luterilaisen kirkon pappi Jeesuksen, että hän voisi opastaa Jeesusta etsivät Jeesusta kohtaamaan. Mutta koska luterilaisen kirkon pappi ei tuntenut Jeesusta, oli vain nimen kuullut jossain, niin luterilaisen kirkon pappi ei näin ollen voinut opastaa heitä Jeesuksen luokse. Ja kun he edelleenkin sitä kyselivät kadun miehiltä ja naisilta, niin heidät ohjattiin helluntailaisen papin puheille. Ja kun kyseinen helluntailainen pappi, joka henkilökohtaisen Jeesuksen lahjoittaman uskon seurauksena oli oppinut tuntemaan Jeesuksen, kertoi noille Jeesusta etsiville Raamattuun Kirjoitetun todistuksen Jeesuksesta, niin he uskoivat tuon sanan ja sen seurauksena tulivat Jumalalle kuuliaisiksi.. Ja aikanaan heidät liitettiin helluntaiseurakuntaan.
Hellareiden Jeesuksen tuntemiset on yhtä tyhjän kanssa.
Ap. t. 19:15 mutta paha henki vastasi heille sanoen: "Jeesuksen minä tunnen, ja Paavalin minä tiedän, mutta keitä te olette?"
Että noin paha henki vastasi sinulle, kun veljeilet sen kanssa.
Joko Sinä keskustelun aloittaja itse olet huutanut avuksesi Herran nimeä ja antanut kastaa itsesi ja pestä pois syntisi?
Että turha se on muita alkaa hoputtamaan kasteelle, kun itse makaa synneissänsä..
Saatana on vaheen mestari ja entinen taivaan ylienkeli ja ylistyskuoron johtaja. Tuntee hyvin Jeesuksen ja kirjoitukset ulkoa, ja osaa kaikkia ihmisten ja enkelien kieliä.
Helluntailaiset eivät puhu mitään omista opeistaan, kuten siitä, että he sanovat olevansa Jeesuksen kaltaisia synnittömiä tähän maailmaan tullessaan. Eikä hellareiden kaste ja ehtollinen ei liity mitenkään ihmisen syntiongelmaan. Karmea heresia kyseessä.
Vauvakastettujen inkvisiittoriryhmä on taas murhahengessä.
Tämän he ovat perineet Katolisesta äitikirkosta.
Uudesikastettujen tapporyhmä on murhanhengessä tappamassa uskovia ja haluamssa näiden lapsia
Ja taas yhden kerran jauhat tuota yhtä ja samaa skeidaasi, kun et muuhun kykene..
Useamman kerran kylvetetty pedo on vaarallinen
Kristityt menevät päissään kadotukseen koska eivät pysty tekemään parannusta saastaisesta elämästään ja menemään ovesta lammastarhaan.
Joh. 10:9
"Minä olen ovi; jos joku minun kauttani menee sisälle, niin hän pelastuu, ja hän on käyvä sisälle ja käyvä ulos ja löytävä laitumen."
1Piet 3:21
"Tuon esikuvan mukaisesti teidät pelastaa nyt kaste, ei siksi että te siinä luovuitte saastaisesta elämästä, vaan koska Jumala teki kanssanne hyvän omantunnon liiton. Sen perustuksena on Jeesuksen Kristuksen ylösnousemus,"
Isä Jumala on siis tehnyt helluntailaisten kanssa hyvän omantunnon liiton uskovien upotuskasteen seurauksena.
Niiden kanssa jotka ensin luopuvat saastaisista elämätavoista.
Parhami meni liittoon Paholaisen kanssa ja perusti uuden uskonnon, helluntailailaisuuden.
Sai palkaksi niitä valtavia nautintoja, joista vietiin sitten vankilaan.
Kristittyjen kasteessa synnit pestään pois, koska kaikki ovat syntisiä Jumalan edessä.
Helluntailaisten kaste on pelkkä ihmisen oma teko, uskonnollisen yhdistyksen sääntöjen määräämä lahkoon liittymisrituaali ja pelkkä vesikaste. Käännynnäiskaste. Upotuskasteen jälkeen yhdistys voi alkaa periä kymmenyksiä uudelta yhdistyksen jäseneltä.
Helluntailaisten pelkkää vesikastetta ei tehdä syntien anteeksisaamiseksi eikä siinä saada Pyhän Hengen lahjaa, kuten tapahtuu Kristittyjen yhdessä kasteessa. (Apt.2:38, Ef.4:5)
Helluntailaisuus on Amerikasta tänne 1920-luvulla tuotu uusi uskonto.
Helluntailaisuuden perustaneet miehet eivät olleet kristittyjä.
Eikä helluntailaisuus ole haarautunut mistään etuudestaan kristillisestä kirkkokunnasta.
Hanavesi ei pese kristittyjenkään syntejä pois. Edelleenkään.
"Olkoon siis teille tiettävä, miehet ja veljet, että hänen kauttansa julistetaan teille syntien anteeksiantamus ja että jokainen, joka uskoo, tulee hänessä vanhurskaaksi, vapaaksi kaikesta, mistä te ette voineet Mooseksen lain kautta vanhurskaiksi tulla."
"sillä tämä on minun vereni, liiton veri, joka monen edestä vuodatetaan syntien anteeksiantamiseksi."
Vesi pesee kasteessa. Näin Raamattu opettaa
Maailmaan lähetetty eksytys.
Mikä on kristittyjen kaste, johonka mielipiteessäsi viittaat?
Kristityt ovat joskus hurmoksessa!
4Moos11:25 Silloin Herra astui alas pilvessä ja puhutteli häntä, otti henkeä, joka hänessä oli, ja antoi sitä niille seitsemällekymmenelle vanhimmalle. Kun henki laskeutui heihin, niin he joutuivat hurmoksiin, mutta sen jälkeen he eivät enää siihen joutuneet.
11:26 Mutta leiriin oli heitä jäänyt kaksi miestä, toisen nimi oli Eldad ja toisen nimi Meedad. Heihinkin henki laskeutui, sillä hekin olivat luetteloon merkityt, vaikka eivät olleet lähteneet majalle; nämä joutuivat leirissä hurmoksiin.
Jumalan hurmos "mutta sen jälkeen he eivät enää siihen joutuneet."
helluntailaisten hurmos on eri herrasta kotoisin, se tapahtuu vaikka useamman kerran viikossa
ja heillä se toimii oman sielun voimien voimastakin,
hellarihurmos eli lahkohurmos on epäpyhä hurmos, mikä tekee ihmiseen addiktion,
Kaatuillaanko taivaassakin selälleen?
Helluntailaisten hurmostouhut on tätä hurmoksen lajia
1. Kun. 18:29
Kun puolipäivä oli kulunut, joutuivat he hurmoksiin, aina siihen hetkeen asti, jolloin ruokauhri uhrataan. Mutta ei ääntä, ei vastausta, ei vaarinottoa!
Hes. 13:17
Ja sinä, ihmislapsi, käännä kasvosi kansasi tyttäriä vastaan, jotka joutuvat hurmoksiin oman sydämensä voimasta, ja ennusta heitä vastaan.
Helluntailaisten hurmosrukouksiin ei tule mitään vastausta. 1.Kor.14:9
KR 33/38 Samoin tekin: jos ette kielellänne saa esiin selvää puhetta, kuinka voidaan sellainen puhe ymmärtää? Tehän puhutte silloin tuuleen.
Biblia 1776 " Niin myös te, jos te kielillä puhutte ja ette puhu selkiästi; kuinka se ymmärretään, mitä puhuttu on? Sillä te puhutte tuuleen."
Kreikassa Korintossa kielillä puhuminen (glossolalia) oli yleistä paljon ennen kuin Paavali sinne sitä seurakuntaa meni perustamaan.
Korintto on keskeinen paikka, missä vaikuttu Delfoin oraakkeli. Noita, joka puhui sitä enkelien kielilllä/rukouskieliä, eli ennusteli hurmospäissään puhumalla sekavia molotuksia, joita varten oli erityiset siihen tehtävään vihityt selittäjät.
Paavali otti saman käytännön kristillisessä seurakunnassa päästäkseen Korinttolaisten suosioon.
Lopulta Paavali alkoi vierottaa Korinton seurakuntalaisia siitä tavasta pois.
1. Kor. 14:19
Jotta voisin opettaa muitakin, haluan seurakunnassa silti puhua mieluummin viisi ymmärrettävää sanaa kuin tuhansia hurmoskielen sanoja.
Helluntailaiset jättävät mainitsematta, että missään muussa seurakunnassa kuin Korintossa ei puhuttu sekavilla kielillä sitä "glossolaliaa". Kaikki siihen liittyvät kohdat löytyvät vain Paavalin kirjeistä sinne Korinttolaisille, missä se ilmiö kukoisti.
Helluntaina JERUSALEMISSA kukaan ei puhunut sekavia molotuksia Korinton tapaan.
Joh. 16:29
Opetuslapset sanoivat: "Nyt sinä puhut selvin sanoin, et enää vertauksin."
ei helluntailaiset oikeesti TUTKI raamattua, nehän lukee raamattua siihen malliin, niinkuin "HE" olisivat se alkuseurakunta ja "HEILLE" kirjoitettu . . .
kristinuskon perussanoma ei helluntailaisuudessa avaudu ,
Putin on kastettu ja oikeassa uskossa.
😄😄😄😄😄
Vauvakastetut jumalattomat teille ei koskaan tule selviämään mitä ovat armolahjat!
Turha teidän on harrastaa hengellisiä asioita ja kirjoitella tänne saastaa!
Useamman kerran k ylvetettu ei tiedä mitään armolahkosita, kuhan ain kitisee tuskaansa
Tyypillistä tuolle auvoja halauvalle pedolle
Parhamin armolahjat tiedetään. Mies vietiin niiden takia vankilaan. Syyte sodomiasta.
Samoin kävi helluntailiikkeen Suomeen tuoneelle Gerhard Olsen-Smidt:ille..
6 kk vankeutta homoseksuaalisesta hurjastelusta kahden nuoren hellapojan kanssa. Lisäksi karkotus Norjaan, josta karkasi parikin kertaa takaisin saarnaamaan samaa ilosanomaansa.
Taas tämä kaste-uskovainen meuhkaa. Pitäköön lammastarhansa, ei ole sen arvoinen.