Niin tuota, minkälainen alue se Ruissalo oikein on? Voiko siellä uida vai onko se vesi ihan paskaista? Miten siellä on peseytymispaikkoja? Ainoa mitä tiedän on, että siitä lipuu ruotsinlaivoja ihan sen festarialueen vierestä...:)
Ruisrock 2005 ja Ruissalo
...:)
5732
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Järjestysmiesten virkaintoisuus pilasi ainakin viime vuonna festarifiilikset. Repun pohjalta löytynyt viini piti viedä narikkaan, josta sitä ei käytännössä enää tungoksen ja jonojen vuoksi saanut. Budjetti ei sallinut kalliin keskarin juomista (eikä järki), joten tapahtuma ei suonut minulle sitä viihdearvoa jota lähdin hakemaan. Mielestäni sopiva alkoholimäärä kuuluu festareille, ja se pitäisi sinne myös voida tuoda... joten Ruisrockille "ei kiitos", minun rahojani ette saa!
Se on tosi kaunis paikka, mun tietääkseni luonnonpuisto. Festaribussien pysähtymispaikalta festarialueelle on suht pitkä kävelymatka (kilsa??), mut hyvinhän sekin menee kun ottaa vähän matkaevästä. :) Siinä festarialueella on hiekkaranta, ja mun tietääkseni vesi on ihan uintikelpoista. Riippuu tietty kesästä, että onko sinilevää jne... Kuumina päivinä siinä käy kyllä porukkaa uimassa.
Leirintäalue on jonkun matkan päässä festarialueesta, mutta festaribusseja kyllä kulkee sitä väliä. Mä en oo koskaan ollut siellä leirintäalueella ruisrokin aikaan, joten en tiedä mikä meininki siellä on. Normaalisti kai leirintäalueilla on ne parhaat bileet. :) Se leirintäalue noin muuten on kyllä kivaa aluetta.
Juomapolitiikka on tiukka, ja kamoja kyllä pengotaan. Avaamattomat limsapullot saa viedä alueelle ja omat eväät tietty. Kyllähän sinne porukka joka tapauksessa salakuljettaa pulloja. Paras kuulemani salakuljetus on ollu sellanen, et joku on käynyt hautaamassa viinapullot sinne rannalle hiekkaan ja kaivanut ne sitten esiin festareiden aikana. En tiedä onko totta, mut siinä olis ainakin yritystä. :)
Joka vuosi ruisrokissa on ollut ihan loistofiilis!! Hienot ilmat, iloisia ihmisiä ja hyvää musiikkia. Ei kantsi tuhlata energiaa siihen, että miettii miks ei saa mennä käymään alueen ulkopuolella tai tuoda omia juomia, vaan nauttia kesästä ja festareista. Ja muistakaa olla sotkematta sitä ympäröivää luontoo liikaa, se kuormittuu muutenkin niin paljon tämmösistä tapahtumista. Hauskaa ruisrokkia! Siellä nähdään taas. :)
Minkä ikäistä sakkia siellä noin yleensä on ollut?
Keski-ikä n.30-40. Kaljamahaisia perheen isiä siellä pyörii.
Sitä ollaan jo vanhoja käpyjä