Kampin kappeli aukeaa taas - 5e sisäänpääsymaksun kera

Kampin hiljaisuuden kappeli aukeaa vuoden kiinniolon jälkeen, nyt maksullisena. Hiljaiseksi vetää kirkon touhut. Temppeliaukion kirkkohan muuttui maksulliseksi jo aikaisemmin.

Rakensivat 8 miljoonalla tuon pömpelin Kamppiin, suurin, täysin epärealistisin odotuksin. Hiljentyminen, uskonnollinen merkitys, nyt nolla, pelkkä turistirysä. Ei edistä uskon asiaa pätkääkään.
16442
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Evlut kirkko ei tarjoa enää evankeliumia eikä sielunhoitoa edes maksusta.
Jo pelkkä tilaan pääseminen maksaa.

Äänestä

Kannatan sisäänpääsymaksua kaikkiin evl. kirkkoihin. Samalla voidaan poistaa valtion tuki kirkolle. Sitä perustellaan mm. kirkkorakennusten ylläpitokustannuksilla. Kirkko pitäköön huolta kirkoistaan itse, omalla kustannuksellaan, tai tosiaan turistien sisäänpääsymaksuilla.

Äänestä
  • Evlut kirkko on nykyään ateistien markkinapaikka.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Evlut kirkko on nykyään ateistien markkinapaikka.

    Sitä se on ollut jo muutaman kymmenen vuotta.

    Äänestä

  • Pääsymaksu jumalanpalveluksiin voisi olla 10 euroa.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Pääsymaksu jumalanpalveluksiin voisi olla 10 euroa.

    Lisäksi ikäraja k-18 jotta suojellaan nuoria aivopesulta.

    1Äänestä

Sisäänpääsy maksaa kesäaikaan (5.6.-17.9.2023) 5 €. Kaikki alle 18-vuotiaat pääsevät ilmaiseksi. Lippuja voi ostaa Kampin kappelin pääsisäänkäynnin edessä olevista automaateista. Automaateilla voi maksaa vain pankkikortilla tai kolikoilla. Automaatit eivät ota vastaan seteleitä. Lipun voi ostaa paikan päällä myös MobilePay-sovelluksella.

Äänestä
  • Niin jäi laittamatta että aion mennä. On tapana kesken ostosten käydä hiljentymässä.

    Äänestä

Jos aikoinaan olisi tiedetty, että kappeliin peritään pääsymaksu, ei sitä olisi annettu rakentaa sille paikalle.

Äänestä

Porttokirkkoon täytyy maksaa sisälle. Ei mitään uutta auringon alla.

1Äänestä
  • Ei se porttokirkko ole, vain monin tavoin epäonnistunut. Nyt jo monin paikoin rahapulassa.

    1Äänestä

Sisäänpääsymaksu taivaaseen , se kertoo kaiken 🤣

Äänestä

Törkeää!!!!!!!!

Äänestä

Kirkko on puhdistettava!

Äänestä

Kampin kappeliin tuollainen pääsymaksu?? Euro korkeintaan

Äänestä

Ahneutta!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kampin hiljaisuuden kappeli aukeaa vuoden kiinniolon jälkeen, nyt maksullisena. Hiljaiseksi vetää kirkon touhut. Temppeliaukion kirkkohan muuttui maksulliseksi jo aikaisemmin.

Rakensivat 8 miljoonalla tuon pömpelin Kamppiin, suurin, täysin epärealistisin odotuksin. Hiljentyminen, uskonnollinen merkitys, nyt nolla, pelkkä turistirysä. Ei edistä uskon asiaa pätkääkään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu