Matkailu avartaa. Vai avartaako?

13

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Meni näemmä toi eka päällekäin, mutta hiton väliä 😂
      Siitä napsin 8/10, muita en ainakaan vielä kerkiä tekemään 😉

      • Hyvä tulos =)


    • Taas kotimaan visailua eikä mitään riisimaita. Hyvä.

      9/10 kuvista, 15/15 kartasta ja noin 17/100 on mainituista kohteista koettuja tai vierailtuja tai sen tapaista.

      • Todella hienoa!


      • Norppa83 kirjoitti:

        Todella hienoa!

        Mutta vielä jäi parannettavaa kun en tunnistanut yhtä pukukoppia. Ei ole kyseiselle paikkakunnalle kovin kummoinen mainos, jos merkittävin nähtävyys on pukukoppi. Mutta silti sinne matkustetaankin kuulopuheiden perusteella vaikka vadelmaveneellä.


    • Omat tulokset 5/10 sekä 13/15 🙂
      Ekassa meni pari helppoa väärin.

      • Ihan hyviä tuloksia.


    • Ekasta en saanu kun kuusi oikein. Siis ensinnäkin se pukukoppi ois voinu olla ihan mistä kaupungista vaan, samoin se rannan lennonjohtotorni. Myös pitsihuvila ois voinu olla myös vaikka missä tahansa niissä kaupungeissa, vai mikä pappila nyt olikaan. Se vähän harmitti kun siinä oli se "linna" ja mä sen omin silmin olin nähny, mutta kun en muistanu missä, niin väärin meni. Eli järkikohteissa sekosin vain yhdessä. ja kovasti paljon olen ajellu eri kaupungeissa, niin tietämystä on pienistäkin ja ruotsissakin olen ajellu.

      • Ihan hyvin meni kuitenkin. Itse vastasin siihen, missä Yyteri oli oikea vastaus, että Kalajoki. Mulla tuppaa joskus unohtumaan Porin Yyteri, kun ajattelen aina Kalajoen hiekkasärkkiä, kun on kuva Suomesta hienohiekkaiselta rannalta. Tai sitten mulle kaikki sen tyyliset suomalaiset rannat on Kalajoen hiekkasärkkiä =D


      • Et ollut tarkkana poissulkemaan varmasti vääriä vaihtoehtoja. Jos Kouvolassa olisi pitsihuvila tai pappila tai buddhalaistemppeli, niin se silti olisi maalattu jollakin harmaan sävyllä.

        Jäljelle jäi Mikkeli, joka on melko nuori kaupunki mutta paljon vanhempi keskus ja Loviisa joka on kaupunkina vähän vanhempi, mutta ei oikein minkäänlainen keskus.


    • Toisesta 13 oikein, ei menny sekaisin kun karhunkierros ja pallastunturin kansallispuisto. osa oli tosi helppoja, ei kai kukaan sijoita Nuuksiota Kolille?

    • Randella kylässä 8/10 ja nähtävyyksistä 13/15.😊.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      192
      3526
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      12
      3190
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      63
      2499
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2135
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1940
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1868
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      39
      1692
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1581
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1133
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1120
    Aihe