Utah kielsi Raamatun kouluista!

Konservatiivikristityt saivat maistaa omaa lääkettään. Ole varovainen toiveissasi, sillä ne saattavat toteutua!

USAssa vanhoillisrepublikaanit ovat kieltäneet poliittisin perustein tiettyjä kirjoja kouluista, niiden kirjastoista. Kohteena ovat kirjat joissa käsitellään seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjä, mustaihoisia, heidän oikeuksiaan jne. kaikkea mitä konservatiivit vihaavat.

Nyt sitten jotkut vanhemmat Utahissa vaativat Raamatun poistamista kouluista, käyttäen konservatiivien itse luomia sääntöjä, kriteereitä. Raamattu on poistettava kouluista koska se sisältää mm. insestiä, onaniaa, eläimiin sekaantumista, prostituutiota, sukuelinten silpomista, fellatiota, dildoja, raiskauksia, lapsensurmia, muusta väkivallasta puhumattakaan jne, jne. Raamatussahan mm. siskokset juottivat isänsä humalaan harrastaakseen seksiä isänsä kanssa, lapsentekomielessä.

Nyt tuli päätös, jonka mukaan Raamattu kielletään Utahin osavaltion ala- ja keskikouluista.

Ja tämä on tosiasia, eikä mikään valeuutinen.
61709
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 61

Vanhimmat

Loistava vastaveto!

1Äänestä
  • Kyllä, todellakin.

    Äänestä

Oikeinhan se on.
Koulut pitäisi vapauttaa kokonaan uskonnon opetuksesta, koska uskontoja ja erilaisia lahkoja on vaikka millä mitalla. Hoitakoot ne lastensa uskonnonopetuksen, niin saavat sen tiedon, jonka uskonyhteisö haluaa opettaa.
Olen ymmärtänyt, että Ranskassa ei koulut ole uskonnollisia.
Varmasti rauhoittaa koulujen ilmapiiriä, sillä siellä on jyrkkiä islamisteja ja roomalaiskatolisia, joiden mielipiteet lyövät ristiin varmasti monissa asioissa.
Koulut on rauhoitettuja.

Äänestä

Uza tuo sairas yhteiskunta, ei mitään uutta auringon alla!🏆

Äänestä

Herätyys lähtee Utahista...
Miten se Raamattu nyt selitetään parhainpäin.
Jumalan loputon ja kaikkialla vellova rakkaus ?

Äänestä
  • Kyseessä oli kuulemma joku King James Bible mikä kiellettiin.
    Mutta mutta... eikös se Jumalan sana ole muuttumatonta, virheetöntä ja ikuista.
    Miksi niin monet painokset samasta sanasta ?

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Kyseessä oli kuulemma joku King James Bible mikä kiellettiin.
    Mutta mutta... eikös se Jumalan sana ole muuttumatonta, virheetöntä ja ikuista.
    Miksi niin monet painokset samasta sanasta ?

    Muuttumatonta on sana.

    Korkea Veisu:
    4:9 "Olet lumonnut minut, siskoni, morsiameni, lumonnut minut yhdellä ainoalla silmäykselläsi, yhdellä ainoalla kaulakoristeesi käädyllä.
    Biblia (1776)
    Kork.V. 4:9 Sinä olet ottanut minun sydämeni pois, sisareni, rakas morsiameni: sinä olet ottanut sydämeni pois sinun yhdellä silmälläs ja yhdellä kaulakäädylläs.

    4:10 Kuinka ihana onkaan sinun rakkautesi, siskoni, morsiameni! Kuinka paljon suloisempi viiniä on sinun rakkautesi, suloisempi kaikkia balsameja sinun voiteittesi tuoksu!
    Biblia (1776)
    Kork.V. 4:10 Kuinka ihana on sinun rakkautes, sisareni, rakas morsiameni: sinun rakkautes on suloisempi kuin viina, ja sinun voitees haju voittaa kaikki yrtit.

    4:11 Sinun huulesi tiukkuvat hunajaa, morsiameni; mesi ja maito on sinun kielesi alla, ja sinun vaatteittesi tuoksu on kuin Libanonin tuoksu."
    Biblia (1776)
    Kork.V. 4:11 Sinun huules, morsiameni, ovat niinkuin valuva mesileipä: mesi ja maito on sinun kieles alla, ja sinun vaattees haju on niinkuin Libanonin haju.

    4:12 "Suljettu yrttitarha on siskoni, morsiameni, suljettu kaivo, lukittu lähde.
    Biblia (1776)
    Kork.V. 4:12 Minun sisareni, rakas morsiameni, sinä olet suljettu kryytimaa, lukittu lähde, kiinnipantu kaivo.


    Korkea Veisu:
    8:8 "Meillä on pieni sisko, jolla ei vielä ole rintoja. Mitä teemme siskollemme sinä päivänä, jona häntä kysytään?
    Biblia (1776)
    Kork.V. 8:8 Meidän sisaremme on vähä, ja ei hänellä ole rintoja. Mitä meidän pitää tekemän sisarellemme sinä päivänä, jona hänestä puhutaan?

    Äänestä

Teeseitsetyypin rukous kiertyy omaan kaulaan kyllä.

Äänestä

Ylekin uutisoi asiasta tänään.

Äänestä

Ajoivat täysillä omaan miinaan. 😭

Äänestä

Kertoo mielestäni siitä, kuinka ohuilla perusteilla konservatiivit ovat ajaneet ja saaneet läpi vaatimuksensa, jos kerran samat perusteet hyllyttivät myös Raamatun.

Tapaus on tosiaankin tosi, Davisin piirikunnassa koulupiiriä pyydettiin tarkistamaan Raamattu sopimattoman sisällön vuoksi ja sensuurihan siitä seurasi. Päätös perustui 2022 annettuun lakiin pornografisesta tai sopimattomasta sisällöstä.

-a-teisti-

Äänestä
  • Kertoo myös mihin sensuurilait voivat johtaa. Tässä tapauksessa lähes minkä tahansa sensuroimiseen. Suurin osa maailmassa tuotetusta kirjallisuudesta voitaisiin varmaankin tuolla sensuroida.

    -a-teisti-

    Äänestä

  • Sopimattomaksi sisällöksi tuolla katsotaan mm. loukkaava kieli ja väkivalta. Lukuisia kirjoja onkin sensuroitu, nyt sitten osui sensuuri tähän kohtaan. Google kertoo koko tarinan.

    -a-teisti-

    Äänestä

  • "Kertoo mielestäni siitä, kuinka ohuilla perusteilla konservatiivit ovat ajaneet ja saaneet läpi vaatimuksensa, jos kerran samat perusteet hyllyttivät myös Raamatun."

    Aivan, jos tosiaan sensuuriin lähdetään tuollaisin perustein, niin kyllähän se koskee myös Raamattua.

    Äänestä

Ollessani koulussa pikkupoikana, Raamattu oli ylivoimaisesti ruokottomin pornokirja - ja on vieläkin. Ei ole vertaistansa.

Nykyaikaisessa pornossa pyritään ajamaan harvinaisempia seksinmuotoja, siis niitä esitellään hyvinä. Raamatun tekstit taas pilkkaavat naapurikansoja: Egyptiläisillä miehillä on kyrpä kuin hevosella ja siemensyöksy kuin aasilla. (Egyptin miehet olivat nääs hebrealaisten tyttöjen suuressa suosiossa.)

Äänestä

Joskus osuu omaan nilkkaan 😂

Äänestä

eikö niitä olisi pitänyt kaikkia kieltää ? omituista valintaa , valitse valhe valheiden joukosta

Äänestä

Woke, woke...
Woketus vie kaiken kieltoon...

Äänestä
  • Utahissa ei juuri woketukseen törmää.

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    Utahissa ei juuri woketukseen törmää.

    Oletko käynyt kun kerran tiedät?

    Äänestä

Fundikset siis säätivät itse kain jonka perusteella raamattu voidaan kieltää? Aika koomistahan tuo on.

Äänestä
  • Me fundikset olemme ylpeitä siitä että voimme ampua itseämme jalkaan ja mitä voimakkaammin se parempi! Amen!

    Äänestä

  • "Fundikset siis säätivät itse kain jonka perusteella raamattu voidaan kieltää?"

    Näin siinä pääsi käymään.

    Äänestä

>> Konservatiivikristityt saivat maistaa omaa lääkettään. >>

Raukkaparat eivät tajua omaa parastaan ja sitä, että tämä asia kääntyy vain ja ainoastaan heitä itseään vastaan. Eivät kristityt tästä asiasta mitenkään kärsi.

Raamattuun on kirjoitettu Jumalan tahdosta ne asiat, jotka ihmisten on tiedettävä, jotta he voisivat pelastua kadotukselta. Jos ihmiset torppaavat tämän tiedon levittämisen, häviäjiä ovat ainoastaan he itse.

Äänestä
  • Aasialaiset muinaistarinat on syytä jättää omaan mitättömään 'arvoonsa'.

    Äänestä

Fundamentalistikristittyjen tavoittelema yhteiskunta on Orwellimainen painajainen. Ei semmooista voi muuten toteutaa. Eikä se eroa kommunisti- ja natsidiktatuureista periaatteessa mitenkään.

Äänestä
  • Hyvä esimerkki tästä on ultrakonservatiivinen Agenda Europe. Se vatustaa mm. ehkäisyä, aborttia, seksuaalivähemmistöjen oikeuksia, hedelmöityshoitoja ja avioeroa.

    Vastustetaan ihmis- ja naisten oikeuksia sekä seksuaalivähemmistöjen oikeuksia. Yhteiskuntajärjestyksen tulisi perustua Raamattuun.

    Äänestä

  • Kristityt eivät tavoittele mitään omaa yhteiskuntaa. Se tulee ihan automaattisesti Jumalan itsensä tuomana ajan kanssa.

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    Kristityt eivät tavoittele mitään omaa yhteiskuntaa. Se tulee ihan automaattisesti Jumalan itsensä tuomana ajan kanssa.

    Mihin sitten tarvitsette Agenda Europen kaltaisia järjestöjä?

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    Kristityt eivät tavoittele mitään omaa yhteiskuntaa. Se tulee ihan automaattisesti Jumalan itsensä tuomana ajan kanssa.

    Minkähän niminen jumala on tuojana?

    Äänestä

  • Anonyymi00033 kirjoitti:

    Mihin sitten tarvitsette Agenda Europen kaltaisia järjestöjä?

    Hyvä kysymys. Ehkä jotkut luulee että asiat "vain tapahtuvat", vaikka oikeasti taustalla häärii melkoinen joukko ihmisiä ja suurella rahalla.

    Äänestä

On totta, että mormoneilla Mormonin kirja on primaarinen!

Äänestä

"Fundamentalistikristittyjen tavoittelema yhteiskunta on Orwellimainen painajainen. "

Fundamentiuskovat emme edes tavoittele mitään yhteiskuntaa, vaan Jeesus Kristus sitten takaisin tullessaan perustaa omanlaisensa yhteiskunnan.

Äänestä

Siihen se ollaan koko ajan menossa, miten Raamatussa on ennustettu, " kun Jeesus palaa löytääkö Hän enää uskoa maan päältä".

Äänestä

Siellä missä aletaan polttamaan kirjoja, siellä kohta poltetaan ihmisiä.

Äänestä

Ai, Raamattuako ne oppilaat siellä koulussa lukee. Minä kun olen luullut, että ne lukee välitunneilla kännykästä aivan muuta.

Äänestä

Hyvä alku.
Lapsia pitää suojella kaikelta uskonnolliselta manipuloinnilta.

Äänestä

Hyvä. Sota vasemmistoa vastaan saa lisää voimaa

Äänestä
  • Ja mikäköhän logiikka sinulla oli tuossa kommentissasi?

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    Ja mikäköhän logiikka sinulla oli tuossa kommentissasi?

    En tiedä, olen uskovainen. Jos olisin looginen, en olisi uskovainen.

    Äänestä

> Utah kielsi Raamatun kouluista!

Surkeita kouluja, voisi lopettaa ne kokonaan muutenkin.

Ja tuolla samalla logiikalla voisi sitten kieltää myös kaikki muut lakikirjat. :D

Äänestä
  • Vai että raamattu on lakikirja. Olen luullut että se on uskontoteos.

    Äänestä

  • Anonyymi00043 kirjoitti:

    Vai että raamattu on lakikirja. Olen luullut että se on uskontoteos.

    Se eräs politiikko-Päivi pitää Vanhaa Testamenttia lakikirjanaan.
    Jos hänestä tulisi oikeusministeri niin johan menisivät heitettäväksi sopivat kivet kaupaksi kuin (heh!) kuumille kiville.

    Äänestä

  • Anonyymi00045 kirjoitti:

    Se eräs politiikko-Päivi pitää Vanhaa Testamenttia lakikirjanaan.
    Jos hänestä tulisi oikeusministeri niin johan menisivät heitettäväksi sopivat kivet kaupaksi kuin (heh!) kuumille kiville.

    Roomalaiskirje löytyy Uudesta testamentista.

    1Äänestä

Kunhan ne nyt huomaisivat poistaa sieltä kirjastosta kaikki muutkin ko. aiheita käsittelevät kirjat, ettei sieltä kirjastosta poistuisi pelkästään Raamattu. Taitaisi kirjasto aikalailla tyhjentyä.

Äänestä

Mooses antoi sotasaaliina saatuja pikkutyttöjä ja nuoria naisia sotilailleen raiskattavaksi ja tapettavaksi.

Juudaan kirje:
1:9 Mutta ei ylienkeli Miikaelkaan, kun riiteli ja väitteli perkeleen kanssa Mooseksen ruumiista, rohjennut lausua herjaavaa tuomiota, vaan sanoi: "Rangaiskoon sinua Herra!"
Biblia (1776)
Juud. 1:9 Mutta Mikael, ylimmäinen enkeli, kuin hän perkeleen kanssa riiteli ja kamppaili Moseksen ruumiista, ei rohjennut sanoa sen pilkan tuomiota, vaan sanoi: Herra sinua rangaiskoon!

Aabraham oli naimisissa oman siskonsa Saaran kanssa.
Sama isä.
Saara antoi oman orjatyttönsä Aabrahamin raiskattavaksi.

Äänestä

1.Mooseksen kirja:
9:21 Mutta kun hän joi viiniä, niin hän juopui ja makasi alasti majassansa.
9:22 Ja Haam, Kanaanin isä, näki isänsä hävyn ja kertoi siitä molemmille veljillensä ulkona.
9:23 Niin Seem ja Jaafet ottivat vaipan ja panivat molemmat sen hartioilleen ja menivät selin sisään ja peittivät isänsä hävyn; ja heidän kasvonsa olivat käännetyt toisaalle, niin etteivät he nähneet isänsä häpyä.
9:24 Kun Nooa heräsi päihtymyksestänsä ja sai tietää, mitä hänen nuorin poikansa oli hänelle tehnyt,
9:25 niin hän sanoi: "Kirottu olkoon Kanaan, olkoon hän veljiensä orjain orja".

Tämän pitäisi kuulemma tarkoittaa sitä että Haam raiskasi isänsä.

"näki isänsä hävyn"
"sai tietää, mitä hänen nuorin poikansa oli hänelle tehnyt"

"oli hänelle tehnyt" - "näki isänsä hävyn" ???

Äänestä
  • Suomeen ei juutalaisten uskonto sovi ollenkaan. Täällä perinteisesti on saunottu perheen kesken yhdessä.

    Äänestä

  • Anonyymi00044 kirjoitti:

    Suomeen ei juutalaisten uskonto sovi ollenkaan. Täällä perinteisesti on saunottu perheen kesken yhdessä.

    VT:n mukaan sanatarkkaan tulkittuna tosiaan saunat lienevät sitten syntiä.

    Äänestä

Luukkaan evankeliumi:
14:26 "Jos joku tulee minun tyköni eikä vihaa isäänsä ja äitiänsä ja vaimoaan ja lapsiaan ja veljiään ja sisariaan, vieläpä omaa elämäänsäkin, hän ei voi olla minun opetuslapseni.
Biblia (1776)
Luuk. 14:26 Jos joku tulee minun tyköni, ja ei vihaa isäänsä ja äitiänsä, ja emäntäänsä ja lapsiansa, ja veljiänsä ja sisariansa, ja päälliseksi omaa henkeänsä, ei se taida olla minun opetuslapseni.

Vihaavatko uskovaiset miehet vaimojaan ja äitejään, kuten Jeesus tuossa käskee?

1.Timoteuksen kirje:
2:12 mutta minä en salli, että vaimo opettaa, enkä että hän vallitsee miestänsä, vaan eläköön hän hiljaisuudessa.

1.Korinttolaiskirje:
14:34 olkoot vaimot vaiti teidänkin seurakunnankokouksissanne, sillä heidän ei ole lupa puhua, vaan olkoot alamaisia, niinkuin lakikin sanoo.

1.Korinttolaiskirje:
14:35 Mutta jos he tahtovat tietoa jostakin, niin kysykööt kotonaan omilta miehiltään, sillä häpeällistä on naisen puhua seurakunnassa.

Naisten alistamismuslimioppia:

Kolossalaiskirje:
3:18 Vaimot, olkaa miehillenne alamaiset, niinkuin sopii Herrassa.

Moni uskossa oleva kristitty mies on itse asiassa muslimi naisia alistaessaan.

Äänestä
  • Miten tämä liittyy Raamatun kieltoon Yhdysvalloissa?

    Äänestä

  • "Moni uskossa oleva kristitty mies on itse asiassa muslimi naisia alistaessaan."

    Tämä on myös mormoneilla aika yleistä!

    Äänestä

  • Anonyymi00047 kirjoitti:

    "Moni uskossa oleva kristitty mies on itse asiassa muslimi naisia alistaessaan."

    Tämä on myös mormoneilla aika yleistä!

    Tuota, eiköhän kyse ole aivan samasta kulttuuriperinnöistä, jossa patriarkaalisuus on ollut arvo.

    Äänestä

Kuka on syyllinen?

Äänestä

Kirkolla, joka luopuu Raamatun totuuksista ja selitää omaa todelllisuuttaan kuolee ja siellä ei ole Pyhä henki läsnä, kuten ontässä äänitteessä. Tässä ylistystuokiossa on vahva Pyhän Hengen vaikutus ja tuo ilon ja kaikenlaisia Jumalan tekoja myös tapahtuu. https://www.youtube.com/watch?v=ef3haN8aKvo

Äänestä

Saa nähdä millaisen mitan saavat nämä "kirjaroviot"? Miten ja mitä kaikkea aletaankaan sensuroimaan.

Äänestä
  • Raamattu ei ole vielä teoksena kielletty, mutta jotkut haluavat kieltää kristityiltä uskomisen siihen, että se on pyhä kirja, Jumalan sanaa. Ainakaan sitä ei saisi sanoa ääneen.

    1Äänestä

  • Anonyymi00051 kirjoitti:

    Raamattu ei ole vielä teoksena kielletty, mutta jotkut haluavat kieltää kristityiltä uskomisen siihen, että se on pyhä kirja, Jumalan sanaa. Ainakaan sitä ei saisi sanoa ääneen.

    Saatanaan uskominen ihmisen teurstuksella ja ruumiin syönnillä sekä verenjuonnilla, on kaukana pyhästä - kuten kaikki se mitä edellä luetellaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00051 kirjoitti:

    Raamattu ei ole vielä teoksena kielletty, mutta jotkut haluavat kieltää kristityiltä uskomisen siihen, että se on pyhä kirja, Jumalan sanaa. Ainakaan sitä ei saisi sanoa ääneen.

    Et tainnut ihan ymmärtää. Tuolla kun on laki, missä ei saisi lapsille olla mitään seksiin tai muuhun viittavaa aiheistoa, niin ." Raamattu on poistettava kouluista koska se sisältää mm. insestiä, onaniaa, eläimiin sekaantumista, prostituutiota, sukuelinten silpomista, fellatiota, dildoja, raiskauksia, lapsensurmia...".

    Äänestä

  • Mummomuori2 kirjoitti:

    Et tainnut ihan ymmärtää. Tuolla kun on laki, missä ei saisi lapsille olla mitään seksiin tai muuhun viittavaa aiheistoa, niin ." Raamattu on poistettava kouluista koska se sisältää mm. insestiä, onaniaa, eläimiin sekaantumista, prostituutiota, sukuelinten silpomista, fellatiota, dildoja, raiskauksia, lapsensurmia...".

    Kyllä se on vanhempien asia opettaa pienille lapsille seksistä se mikä tarpeen on.
    Sinä tietenkin opettaisi ne homoiksi heti kun oppivat kävelemään.

    Äänestä

  • Anonyymi00053 kirjoitti:

    Kyllä se on vanhempien asia opettaa pienille lapsille seksistä se mikä tarpeen on.
    Sinä tietenkin opettaisi ne homoiksi heti kun oppivat kävelemään.

    ”Kyllä se on vanhempien asia opettaa pienille lapsille seksistä se mikä tarpeen on.”

    OHO! Kiitos viikon nauruista.

    Lapsille siis pitää sensuroida jopa Raamattu?
    Vai miten vanhemmat opettavat vaikka onaniaa, fellaatiota, dildoja, prostituutiota jne.?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Konservatiivikristityt saivat maistaa omaa lääkettään. Ole varovainen toiveissasi, sillä ne saattavat toteutua!

USAssa vanhoillisrepublikaanit ovat kieltäneet poliittisin perustein tiettyjä kirjoja kouluista, niiden kirjastoista. Kohteena ovat kirjat joissa käsitellään seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjä, mustaihoisia, heidän oikeuksiaan jne. kaikkea mitä konservatiivit vihaavat.

Nyt sitten jotkut vanhemmat Utahissa vaativat Raamatun poistamista kouluista, käyttäen konservatiivien itse luomia sääntöjä, kriteereitä. Raamattu on poistettava kouluista koska se sisältää mm. insestiä, onaniaa, eläimiin sekaantumista, prostituutiota, sukuelinten silpomista, fellatiota, dildoja, raiskauksia, lapsensurmia, muusta väkivallasta puhumattakaan jne, jne. Raamatussahan mm. siskokset juottivat isänsä humalaan harrastaakseen seksiä isänsä kanssa, lapsentekomielessä.

Nyt tuli päätös, jonka mukaan Raamattu kielletään Utahin osavaltion ala- ja keskikouluista.

Ja tämä on tosiasia, eikä mikään valeuutinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu