Kummastuttaa ihmisten kertomukset miten herkästi lääkärit antaa potilailleen lääkkeitä jotka ovat huumaavia ja riippuvuutta aiheuttavia joihin jää koukkuun. Oireita hoidetaan mutta ei paneuduta syvemmin ongelman ytimeen. Sairauden juurisyyt on selvitettävä paremmin ja tutkimukset tehtävä tarkasti.
Lääketoleranssi nousee ja myöhemmin ollaankin ongelmissa miten päästä lääkkeestä eroon.
Onko näin että sellaista (esim. unilääkettä) ei ole olemassakaan johin ei synny riippuvuus.
Jos lääkkeen teho katoaa eikä se enää auta, yhä vahvempaa lääkettä annetaan jatkossa. Potilaalle melatoniini tai terapia ei välttämättä auta esim. unta parantamaan.
Lääkeriippuvuuden takia ei suositella jatkuvaa käyttöä mutta jos uni ei vaan tule, mitä sen jälkeen, sairastuako pahemmin? Kuinka usein näihin annetaan vain mielialalääkkeitä kuin vain mielenterveys ja masennus olisi syy unettomuuteen. Uneton kierre kun voi alkaa kivusta ja muista sairauksista jotka tarvitsee oikeaa hoitoa. Kun juurisyy hoidetaan unikin paranee ja potilas voi paremmin.
Voimakkaat kipulääkkeet myös sisältää riippuvuutta aiheuttavia opioideja joita monet käyttää ja ovat pian lääkekoukussa. Niistä irtautuminen voi olla vaikeaa.
Ikäänkuin ihmisiä totutettaisiin lääkärien toimesta käyttämään hiljalleen huumeita, potilaita turruttamaan olonsa ja jäämään opioidi-tai bentsokoukkuun ja itse perussairaus jää hoitoa vaille ja lopulta työkyvyttömiksi.
Näinkö lääketiede on voimaton?
Totutetaanko suomalaisia huumeisiin?
Anonyymi-ap
2
711
Vastaukset
- Anonyymi
jos ihminen kärsii kivusta niin mikä sinä olet sanomaan että kipua ei tarvitse lääkitä kyllä se on mielestäni päinvastoin vain suomalaiset joutuvat kärsimään kivusta enemmän kuin muut eurooppalaiset täällä pihistellään toimivia lääkkeitä. Toivon aina kun joku kertoo ettei ole saanut kipuun toimivia lääkkeitä, että lääkäri joka niistä pihistelee joutuu itse kärsimään kivuista joihin ei saa lääkitystä, ettei edes kollegat kirjoita hänelle reseptiä.
Ketjusta on poistettu 35 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k222401- 612327
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1062270- 321527
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2381522- 321480
Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt371422- 281190
- 951171
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201156