Kesäloma ???

Anonyymi-ap

Minun käsittääkseni tämän vuoden kesälomalistat pitäisi olla jo tähän aikaan vuodesta täysin selvillä ja kaikkien lomaoikeuden omaavien työntekijöiden tiedossa.
Aika outoa ettei siinä firmassa missä olen työssä palkansaajana ole lainkaan vielä minkäänlaisista täysin lakisääteisistä vuosiloman ajankohdista edes keskusteltu tai ilmoitettu sanallakaan vaikka on päätösvaltaisilta päälliköiltä jo todella useasti kyselty asiaa.
itse haluaisin jäädä kesälomalle heti juhannuksen jälkeen neljäksi viikoksi, mutta minulla ei ole minkäänlaista varmuutta olemassa tästä asiasta, kun kukaan ei ole kertonut yhtään mitään, eikä mitään informaatiota ole tiedossani kyseisestä asiasta.

14

654

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kysyt työnantajalta,tai esimieheltä. Ensi tilassa. Itsellä loman ajankohta määrittyy kohteen väen lomien mukaan.
      Olethan ammattiliitossa? Siitä on hyötyä,jos lomien kanssa tulee ongelmia.
      Ja tosiaan,itse et päätä milloin olet lomalla,kysyt reilusti milloin lomasi on.

    • Anonyymi

      Lisätietoa. Loman ajankohdan määrää työnantaja, koska maksaa lomasta palkankin. Sitovasti työnantajan on ilmoitettava loman ajankohta kuukautta ennen loman alkamista,poikkeustapauksissa( tuleekin hommaa niin ettei oikein työntekijälle uskalla vielä luvata lomaa) 2 viikkoa ennen loman alkua on viimeinen mahdollisuus muuttaa loman alkamisajankohtaa. Mikäli työntekijä on varannut esim mökin, maksanut jo matkan tms ja työnantaja tuon jälkeen vielä viilaa loman ajankohtaa, maksaa työnantaja aiheutuneet harmit, eli esim mökkivuokran jos työnterkijä ei pääsekkään töitten takia.
      Tuo koskee siis jo sovitun loman siirtymisestä aiheutuneita taloudellisia menetyksiä. Työnantajasi ilmoittaa mieluiten kuukautta ennen kaavailtua lomaasi sinulle lomasi ajankohdan. Viimeistään kaksi viikkoa ennen, jonka jälkeen lomasi on ns lukittu eli ei voi sopimatta erikseen kanssasi muuttaa enää lomasi ajankohtaa.

      • Anonyymi

        Eipä ole nyt minkäänlaista ilmoitusta tämän vuoden kesälomista vielä kuulunut työnantajan puolelta, vaikka on jo monta kertaa kyselty ja esitetty toivomus kesäloman ajankohdasta.
        Ja parin viikon päästähän onkin sitten jo juhannus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eipä ole nyt minkäänlaista ilmoitusta tämän vuoden kesälomista vielä kuulunut työnantajan puolelta, vaikka on jo monta kertaa kyselty ja esitetty toivomus kesäloman ajankohdasta.
        Ja parin viikon päästähän onkin sitten jo juhannus.

        Sitten kysyt pontevammin, milloinkohan lomasi olisi pidettävissä. Ellei sinulle elokuun puoleenväliin mennessä ole ilmoitettu lomasi ajankohtaa, voisit välittömästi sitten kysyä ammattiliitostasi apua. Nimittäin syyskuu on kesälomakauden viimeinen kk. Ja mikäli sinulla on täysi lomakertymä, siitä lomasi ajankohdasta pitäisi ilmoittaa sinulle viimeistään elokuun puolenvälin korvilla, että ehdit syyskuussa viimeistään pitämään neljä viikkoa lomaa.
        Olethan ollut töissä niin kauan että lomasi on kertynyt? Ja onhan sinulla joko väh.14 työpäivää/kk, tai vaihtoehtoisesti väh 35 h/kk, töitä jatkuvasti.
        Jos olet töissä niin harvoina päivinä ettei lomaa kerry, saat lomakorvauksen. Ja halutessasi, jos työnantajalle sopii voit pitää vapaita 2 päivää kuukautta kohti.
        Mitä lomista lukee sopparissasi? Jos vuosilomalakiin siinä viitataan, sinuun tulee soveltaa vuosilomalain säännöksiä.
        Keskustele aluksi ennenkuin liittoon otat yhteyttä, esimiehen tai työnantajan kanssa. Mikäli ansaitset vuosilomaa, se myös kuuluu sinulle, mutta tosiaan lomakausien puitteissa sen määrää työnantaja, milloin sen pidät.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eipä ole nyt minkäänlaista ilmoitusta tämän vuoden kesälomista vielä kuulunut työnantajan puolelta, vaikka on jo monta kertaa kyselty ja esitetty toivomus kesäloman ajankohdasta.
        Ja parin viikon päästähän onkin sitten jo juhannus.

        Se juhannus,tai mikään muukaan juhlapyhä ei vaikuta lomiin mitenkään,vaan työnantaja kun maksaa lomat,myös määrää milloin pidetään. Kysyä voit,ja pitääkin.
        Että kun sjatuksen kanssa mietit,viimeistään 2 viikkoa ennen lomaasi sinun tulee saada tietää lomasi ajankohta. Mokään åakko pomon ei ole ilmoitusta aiemmin antaa. Syyskuu kuuluu vielä kesälomakauteen. Vaikka elokuun puolivälisdä ilmoittaisi lomasi ajankohdan,menisi ihan lain mukaan.


    • Anonyymi

      Pitäsiköhän työnantjalle tulostaa oikein paperilta luettavaksi vuosilomalain noudattamista valvovan viranomaisen ohjeet työnantajille https://www.tyosuojelu.fi/tyosuhde/vuosiloma ja vihjaista videosta https://www.tyosuojelu.fi/tietoa-meista/tapahtumat/tapahtumat-2023/verkkoseminaari-vuosilomainfo

      Jos tarvitset apua, niin ota yhteyttä liittoon, jos olet jäsen tai https://www.tyosuojelu.fi/asiointi-ja-yhteystiedot/puhelinneuvonta jos et ole liittynyt liittoon.

      Js vielä olet ensi vuonna samassa firmassa töissä, niin ota vuosilomat puheeksi esimiehen kanssa hyvissä ajoin ennen lomakauden alua 2.5.24

    • Anonyymi

      Vuosilomalaki on pakottavaa lainsäädäntöä. Vain työntekijän kanssa sopimalla vuodilomaa voidaan lomaksutta myöhemmäksi siirtää,ja elokuun puolivälissä viimeistään sinulle tulee ilmoittaa kesälomasi ajankohta.
      Ellei näin käy,ota välittömästi yhteyttä liittoosi,ja työsuojeluun.
      Mitään ksikkien puolesta paikallisesti ei ole voitu sopia että lomat jätetään pitämättä.

    • Anonyymi

      Saako pomo siirtää loman kokonaan tai osan siitä pidettäväksi syyskuun jälkeen yksipuolisella päätöksellä että tuotanto ei häiriinny?

    • Anonyymi

      Että joku voikin olla niin urpo että tällaisia asioita kyselee suoli24 forumilla.

      • Anonyymi

        Keskustelufoorumi kai tämä on?


      • Anonyymi

        Ja miksi itse olet täällä "suolifoorumilla" ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Keskustelufoorumi kai tämä on?

        On toki mutta mites täällä kukaan tietäis toisten firmojen asioista ja sopimuksista. Joutavanpäiväisiä aloituksia


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja miksi itse olet täällä "suolifoorumilla" ?

        Koska voin


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On toki mutta mites täällä kukaan tietäis toisten firmojen asioista ja sopimuksista. Joutavanpäiväisiä aloituksia

        Vuosilomalaki ei voida ohittaa sopimalla ' firmassa'. Lomat on annettava, ja maksettavakin. Lomaksusien sikana, ellei kunkin työntekijän kanssa erikseen ole sovittu, siis ihan jutidisesti pätevästi loman tai sen osan siirtämisestä. Tämä työnantajan ilmoitusvelvollisuus taas työntekijälle lomasta tosiaan on 1 kk ennen lomaa, ja viimeinen takaraja loma- ajankohdan muuttamiseen työnantajalla on 2 viikkoa ennen jo päätetyn loman alkamista.
        Työnantajajalla on vaihtoehtoina joko antaa Lomat, tai antaa lomat kuitenkin myöhemmin.
        Ei siinä muita vaihtoehtoja ole.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      68
      6872
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      63
      6803
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      148
      5456
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4493
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4089
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3680
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3258
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      28
      3173
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      75
      2779
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      40
      2269
    Aihe