On kuoleva ala Suomessa kuten täältä olette saaneet lukea, joten vaihtakaa suuntautumista
kun vielä ehditte! Teillä ei ole mitään mahdollisuutta työpaikkoihin joten ottakaa järki
käteen, ja vaihtakaa vaikka tietoliikennetekniikkaan!
kun vielä ehditte! Teillä ei ole mitään mahdollisuutta työpaikkoihin joten ottakaa järki
käteen, ja vaihtakaa vaikka tietoliikennetekniikkaan!
Vastaukset 13
Vanhimmat
vahvasta liitosta joka puolustaisi jäseniään yhtä tehokkaasti kuin paperiliitto tekee.
mitään todellista substanssia tässä asiassa vähänkään pitemmällä tähtäyksellä. Kyllä täällä vallitsevat markkinatalouden ankarat lait. Missähän järjestyksessä palikat kaatuvat. Kemijärvi ja Kajaani taitavat olla ensimmäisiä. Uimaharjulla on syytä panna kädet kyynärpäitä myöten ristiin, että Enso ehti investoida sinne. Kekkonenhan näitä pikkutehtaita ajoi syrjäseudulle. Kymijoen varteen taitavat jäädä Kuusankosken tehtaat, paitsi Voikkaa. Meren rannalla tilanne sitten onkin valoisampi, mutta ei Paperiliiton ansiosta.
On täysin aiheellinen, joten toimikaa opiskelijat!
On kyse tulevaisuudestanne!
Ensikesänä ei ole kesätyöpaikkoja paperitehtaalla,
mistä johtuu?
IT-nörttejä ei oteta edes kesäksi töihin.
Pienikin säästö, ja TA ei tarvitse tulevaisuudessa
työvoimaa joten ei niitä kiinnosta teidän harjoittelupaikat eikä teidän pätevyydet.
"vaihtakaa vaikka tietoliikennetekniikkaan!"
Mieti nyt kaks kertaa mitä älyttömyyksiä päästelet. Joku opiskelija-parka vielä seuraa ohjeitasi.
Niin tiedät missä mennään, paperiteollisuus on kuoleva ala!
Siis IT-alallahan on eniten työttömiä, joten ei oikein sekään hyvä ole. Tai oikeastaan ei taida olla suomessa kohta enää mikään ala hyvä.
Ole kova pula? , mutta pitävät alotuspaikkamäärän
niin pienenä palkkauksen takia?
Perkele, olen valmistunut TIETOKONE alalle v.2000 jolloin yhtäkkiä koko ala hiljeni.Olen ollut suurimman osasn ajasta työttömänä kunnes... olen kohta valmis paperimies ja koko perkeleen paperiteollisuus meinataan siirtää muualle, on tämä niin perseestä. Mihin kannattais seuraavaksi pyrkiä? oisko raksamiehille,automiehille tai vaikka siivoojille töitä?
Elektroniikkakonserni Efore irtisanoo 98 työntekijäänsä. Valtaosa irtisanotaan Saarijärven-tehtaalta, jossa lähtäpassit saa 89 työntekijää ja kaksi toimihenkilöä.
voineet lukea.
Täältä se totuus löytyy!