Ymmärtää pysyä puolueettomana eikä lähde yleiseen hysteriaan mukaan:
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/puolueeton-sveitsi-kohtaa-painetta-muilta-mailta-missa-menee-sveitsin-rajat/8715126#gs.zm8coq
Sitten on näitä järkensä menettäneitä joka on pantu merkille maailmallakin:
https://www.youtube.com/watch?v=zTu2hku34G8
Tänään taisi olla se paljon puhuttu Ukrainan suusrhyökkäys, pysähtyi ensimmäisiin linnoitusrakennelmiin.
-harmiseikirj.-
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/puolueeton-sveitsi-kohtaa-painetta-muilta-mailta-missa-menee-sveitsin-rajat/8715126#gs.zm8coq
Sitten on näitä järkensä menettäneitä joka on pantu merkille maailmallakin:
https://www.youtube.com/watch?v=zTu2hku34G8
Tänään taisi olla se paljon puhuttu Ukrainan suusrhyökkäys, pysähtyi ensimmäisiin linnoitusrakennelmiin.
-harmiseikirj.-
Vastaukset 22
Vanhimmat
Se on totta, arviolta reippaasti yli 150mrd Sveitsin frangia saa kumman suopeaksi mille tahansa, jopa minä nimittäisin Putinia biologiseksi sekä henkiseksi veljekseni sekä pakenisin Suomesta minne tahansa mikä minut vain vastaanottaisi.
https://www.swissinfo.ch/eng/business/the-riddle-of-russian-money-in-switzerland/47547868
Kauppa se on joka kannattaa. WW2:n natsien kulta vaurastutti Sveitsin ja viimeistäänkin sen jälkeen ovat vain kellineet hyvinvoinnissa. On se paljon mukavampaa kuin tapattaa oma kansa epätoivoisilla taistelukentillä. WW2:ssa muuten Hitler yritti Venäjän valtausta miljoonan miehen voimin, yritykseksi jäi. Nato varmaan kuvittelee myös valtaavansa, sekin jäänee haaveeksi ja liittolaiset maksaa kovan hinnan, ihan niin kuin WW2:ssa Hitlerin liittolaiset.
-harmiseikirj-
No enpä usko että Nato haikailee sitä valtaavansa, rahat saa pihalle Toblerone-maasta helpomminkin jos todella sitä haluaa.
Rahaa saa sotimalla, ainakin USA saa, se on sille elinkeino varsinkin nyt kun taas piti nostaa velkarajaa.
-harmiseikirj-
No se nyt taas on ihan Sveitsin oma moka etteivät ole aseteollisuuden kärjessä, valintakysymyksiä vain.
Kun tilaisuus tulee, USA järjestää sotimista tehdäkseen fyrkkaa. Kun tilaisuus tulee, Sveitsi auttaa talouskriisiä pahenemaan omalla talouspolitiikallaan tehdäkseen fyrkkaa. Kun tilaisuus tulee, Saksa polkee muut Euro-maat jalkoihinsa teollisuuden piilotuillaan. Sama tarina, jo tuhansia vuosia, ei nähtävää, hajantukaa.
Trump lopetti kaikki sodat, jotta jenkeille jäisi enemmän rahaa. Tämänkin sodan se lupasi lopettaa tunnissa, kun on taas presidentti.
Ukrainassa sotiminen loppuisi samantien kun usan tuki katoaisi.
-harmiseikirj-
Ei loppuisi, vaan se muuttuisi paikallisemmaksi ja koko maan alueelle.
Kuolleita tulisi huomattavasti enemmän.
Ja sitten samalla eräällä toisella valtiolla tulisi mieleen tehdä aikataluja erään saaren suhteen.
Maan sijainti on aika turvallinen ja siellä on kaikilla asevelvollisuus ja vuosittaiset kertausharjoitukset ja rynkyt kotona.
Tuokin vielä, siellä ei ryöstöporukat työnny pirttiin miten sattuu.
-harmiseikirj-
Venäjä on semmoinen maa ettei se paljoakaan piittaa onko jokin maa "puolueeton" vai ei.
Sveitsin sijainti on hyvä, Sveitsi on Nato-maiden ympäröimä...
Salaliittoteoriani mukaan Sveitsi junailee taustalla maailmanpolitiikassa. Rahalla saa aikaan mitä vaan, kunhan sitä on riittävästi. WEF:n pääkonttori sijaitsee esim. siellä. Sattumaako?
Sveitsi on yksi lempimaistani, tosin käy turhan kalliiksi elää siellä.
Sveitsi on hieno tarina. Yleensä kauas meristä ja vesireiteistä ja kauppareiteistä sijaitsevat paikat ovat jääneet alikehittyneiksi. Suomen kanssa yhteistä on myös se, että ei ole mitään kummoisia luonnonvaroja. Siitä on kansan kannalta se siunaus, että kusipäisinkään valloittaja ei oikeastaan halua alistaa seutuja ja ihmisiä, joista ei mitään irti saa. Ilman laivastoa talous ei myöskään voinut perustua siirtomaiden massa raaka-aineisiin. On ollut pakko erikoistua ja tehdä joitain asioita vähän paremmin kuin muut.
Venakoilla nut on ihan omat käsityksensä asioista mitkä aika harvoin kohtaa todellisuuden kanssa. Venäjä väittää torjuneensa Ukrainan suuren vastahyökkäyksen – näin asiantuntija arvioi https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009635489.html
Venakko tarkoittaa venäläistä horahtavaa naista. Termit haltuun.
Multa taisi robotti poistaa viestin r-sanan vuoksi. Hassua, koska juuri sitähän itänaapurin kansa itsestään käyttää. Vendi/vennää/venäjä on saksalaisperäinen nimitys. Saksalaisia/sakseja Saksassa sitten taas on vain osa maan asukkaista. Germaani olisi yleisempi. Saksalaisten deutsch sitten taas on suunnilleen samaa kuin teutooni. Sitten ovat vielä frankit ja alemannit joista ensimmäisellä sekä saksalaiset että ranskalaiset kutsuvat ranskalaisia ja jälkimmäisellä ranskalaiset saksalaisia.
Hyvä siellä muiden keskellä on pysyä puolueettomana. Tuskih olisi puolueeton tänän päivänä, jos olisi yhteistä rajaa Venäjän kanssa.
Saaansa pelaa jsalkspaslloas Zlatan Ibrami ruotsista.
välilllä voi nukkua piti herätä katsomaan vegas va kissat floridasta otteluakin...
Mun sveitsiläinen työkaveri sano ettei se sveitsi ole mikää erityisen hieno ja ne ihmisetkin kuulemma kusipäitä.