menkat

eli joulun jälkee(täs on ny ollu 4kk) oon laihtunu 6kg(hiihto,terveeline safka) ja menkat on jääny pois!! epistä,enmä haluu takas "lihavaks"
nyt painan 54kg ja pituus 161cm. tuleeks ne takas,mä en saa varmaankaan ikinä lapsia??!!
noh,voinpaha kesällä mennä uimaa millo huvittaa...tää ei oo ees kivaa!!
5379
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat
:-mulla kävi niin, että al

Äänestä

vaan kuus kiloo laihtunu! kääk! jos tunnet olos ihan terveellisex...älä ny kuitenkaa enään laihduta... hyvä paino... pari kiloakaan ei ole pahitteex... ui kesä iloiten ja murehdi vasta sitten... jos menkkoi ei kuulu... onko menkat kauan ollu? silleen... apua tarjolla

Äänestä

Jos pidät kyseisissä lukemissa painosi, se on niin ihanteellinen kuin voi vain ajatella.

Nyt kannattaa keskittyä oikeanlaiseen ravintoon, rautalisä ravinnossa ei varmasti ole pahaksi. Eli jos et halua syödä punajuurta, verilettua, jne. niin osta esim. rautatabletteja, niin todennäköisesti kuukautiset myös palaavat normaaliksi.

Muutenkin kannattaa keskittyä ravinnon oikeanlaiseen koostumukseen. Hyviä ravintoaineita ovat tietenkin kaikki kasvikset, kala ja kana. Lisäksi voit ajatella silloin tällöin (kerran viikkoon - kahteen) esim. siankyljyksiä tai naudanpihviä, josta saa erittäin paljon rautaa ja elimistösi pääsee palautumaan dieetistä.

Ja jos olet kovin liikunnallinen, elimistösi raudan ja c-vitamiinin, sekä kromin ja seleenin tarve on erittäin suuri, joten jos et halua syödä punaista lihaa, osta rautatabletteja. Aluksi kannattaa 3-4 päivän ajan syödä kaksinkertainen määrä, jotta kehosi pääsee tasapainoon ja tämän jälkeen vähentää siihen purkissa suositeltuun annokseen.

Huomioi C-vitamiinin tärkeys ravinnossa, jos liikut paljon. Elimistösi tarvitsee sitä keskimäärin 3 krt. niin paljon kuin vastaavanikäisen täysin liikuntaa harrastamattoman ihmisen elimistö.

Äänestä
  • MITÄ sä oikeinjauhat tosta raudasta? mä oon nyt ollu painonvartijoiden ohjelmalla kuukauden, hemoglobiini on aiemmin ollut luokkaa max. 130...ja nyt kun eilen mittautin, se oli 146!!! enkä oo syöny punaista lihaa ollenkaan. kyllä sen raudan saa ihan hyvin esim.ruisleivästä ja vihreistä kasviksista, niin kuin mun esimerkki todistaa! sitäpaitsi miten rauta liittyy kuukautisiin?? ei mitenkään!! paitsi korkeintaan niin, että jos vuotaa paljon, menettää myös rautaa ja SILLOIN kannattaa harkita sitä rautakuuria... kyllä kuule kuukautiskierto on kiinni ihan jostain muusta kuin raudasta -oletko koskaan kuullut progesteronista ja estrogeenista??

    Äänestä

  • rautamimmi :-) kirjoitti:

    MITÄ sä oikeinjauhat tosta raudasta? mä oon nyt ollu painonvartijoiden ohjelmalla kuukauden, hemoglobiini on aiemmin ollut luokkaa max. 130...ja nyt kun eilen mittautin, se oli 146!!! enkä oo syöny punaista lihaa ollenkaan. kyllä sen raudan saa ihan hyvin esim.ruisleivästä ja vihreistä kasviksista, niin kuin mun esimerkki todistaa! sitäpaitsi miten rauta liittyy kuukautisiin?? ei mitenkään!! paitsi korkeintaan niin, että jos vuotaa paljon, menettää myös rautaa ja SILLOIN kannattaa harkita sitä rautakuuria... kyllä kuule kuukautiskierto on kiinni ihan jostain muusta kuin raudasta -oletko koskaan kuullut progesteronista ja estrogeenista??

    Kuules "rautamimmi"! "Varjo" oli ihan oikeassa. Mulla ei oo kovin runsaat menkat, mutta kuitenkin meinaan pökrätä joka kerta, jollen syö rautaa! Rauta LIITTYY kuukautisiin. Hirveän moni mun kavereistakin syö rautatabletteja kun on menkat. Lääkärikin ehdotti. Sitä en sano, etteikö rautaa saisi muualtakin kuin punaisesta lihasta. Siitä sitä saa vain eniten.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyttö 16v kirjoitti:

eli joulun jälkee(täs on ny ollu 4kk) oon laihtunu 6kg(hiihto,terveeline safka) ja menkat on jääny pois!! epistä,enmä haluu takas "lihavaks"
nyt painan 54kg ja pituus 161cm. tuleeks ne takas,mä en saa varmaankaan ikinä lapsia??!!
noh,voinpaha kesällä mennä uimaa millo huvittaa...tää ei oo ees kivaa!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu