Aurinkovoiteen säilyvyys

Anonyymi-ap

Mielenkiinnosta kyselen, ostatteko joka vuosi uudet aurinkovoiteet, vaikka viimevuotisia olisi vielä jäljellä? No, näin opiskelijana miettii, onko tämä nyt oikea kohta säästää kun viimevuotinen aurinkorasva näyttäisi koostumuksen puolesta olevan priimaa edelleen.

4

603

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö siinä tuubissa ole viimeinen käyttöpäivä , jos voide on huonosti säilytetty ja vanhaa, niin se ei enää toimi toivotulla tavalla.

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta. Siinä on ainoastaan että säilyy 12 kk avaamisesta. Mutta toisaalta järkikin sanoo, että tuote ei vanhene yhdessä yössä kun tuo 12kk on kulunut. Varsinkin kun säilytetty kotona huoneenlämmössä, ei koskaan siis auringonvalossa tai lämmössä kassin pohjalla. Paljon oon vaan kuullut sellaista, että ei pitäisi käyttää edellisen kesän voiteita, mut vähän kyseenalaistan tota väitettä.


    • Anonyymi

      Jos on mekaanisella tavalla toimiva aurinkosuoja niin se ei varmaan vanhene yhtä helposti kuin kemialliset.

    • Anonyymi

      Nivean asiakaspalvelu kirjoitti, kuten moni muukin, että aurinkorasvat säilyvät n. 30 kk avaamattomana 30 kk valmistumisesta ja sen jälkeen avattuna 12 kk.Esim. jos tuote on valmistettu 2021 (ensimmäinen numero purkin pohjassa kertoo vuoden) niin ja seuraavat 2 numeroa kuukauden. Suurinpiirtein kyseinen vuonna 2023 täyttyy em. 30 kk aika ja se jälkeen sitä voi käyttää avattuna 12 kk. katsoin pikallisten isojen markettien Nivean purkkien ko. koodit ja vanhoja ne olivat kaikki !! Garnien purkeissa voi olla mainittu tuo 12kk, mutta ei mitään tietoa milloin tuote on valmistettua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      138
      6295
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      69
      5224
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3675
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3270
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      109
      2403
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2276
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2018
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1618
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      16
      1243
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      80
      1164
    Aihe