Aurinkovoiteen säilyvyys

Anonyymi-ap

Mielenkiinnosta kyselen, ostatteko joka vuosi uudet aurinkovoiteet, vaikka viimevuotisia olisi vielä jäljellä? No, näin opiskelijana miettii, onko tämä nyt oikea kohta säästää kun viimevuotinen aurinkorasva näyttäisi koostumuksen puolesta olevan priimaa edelleen.

4

584

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö siinä tuubissa ole viimeinen käyttöpäivä , jos voide on huonosti säilytetty ja vanhaa, niin se ei enää toimi toivotulla tavalla.

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta. Siinä on ainoastaan että säilyy 12 kk avaamisesta. Mutta toisaalta järkikin sanoo, että tuote ei vanhene yhdessä yössä kun tuo 12kk on kulunut. Varsinkin kun säilytetty kotona huoneenlämmössä, ei koskaan siis auringonvalossa tai lämmössä kassin pohjalla. Paljon oon vaan kuullut sellaista, että ei pitäisi käyttää edellisen kesän voiteita, mut vähän kyseenalaistan tota väitettä.


    • Anonyymi

      Jos on mekaanisella tavalla toimiva aurinkosuoja niin se ei varmaan vanhene yhtä helposti kuin kemialliset.

    • Anonyymi

      Nivean asiakaspalvelu kirjoitti, kuten moni muukin, että aurinkorasvat säilyvät n. 30 kk avaamattomana 30 kk valmistumisesta ja sen jälkeen avattuna 12 kk.Esim. jos tuote on valmistettu 2021 (ensimmäinen numero purkin pohjassa kertoo vuoden) niin ja seuraavat 2 numeroa kuukauden. Suurinpiirtein kyseinen vuonna 2023 täyttyy em. 30 kk aika ja se jälkeen sitä voi käyttää avattuna 12 kk. katsoin pikallisten isojen markettien Nivean purkkien ko. koodit ja vanhoja ne olivat kaikki !! Garnien purkeissa voi olla mainittu tuo 12kk, mutta ei mitään tietoa milloin tuote on valmistettua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      194
      2695
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      61
      2671
    3. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      184
      2655
    4. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2288
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      74
      2144
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      41
      2135
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2025
    8. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      73
      1636
    9. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      146
      1497
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      2
      1395
    Aihe