Tuon kärryn kun liität asuntoautosi koukkuun niin voi lähteä kortti tai ainakin sakko tulee ja ajat ratsiaan.
Ottakaa huomioon että kärryissä kaksi massaa, tekninen suurin sallittu massa (825kg) ja tieliikenteessä suurin sallittu massa (750kg)
Poliisi tuijottaa aina tuota tekn.massaa.
B-kortti ja 825kg kärry
10
924
Vastaukset
- Anonyymi
Minä kävin muutoskatsastamassa oman kärryni niin että suurin sallittu tekninen kokonaismassa on 750kg (ent. 825kg) ja suurin sallittu kokonaispaino tieliikenteessä 750kg (ent. oli myös tuo 750kg) eli tekninen massa vain muuttui pienemmäksi.
Asia ei ole ihan yksinkertainen muuttaa. Tarvitaan valmistajan todistus massoista sekä lupa tehdä muutos sekä uusi tyyppikilpi joka liimataan kärryn kylkeen. - Anonyymi
Traficom.fi:
"Peräkärryä voi vetää B-luokan (vetoauto: henkilö- tai pakettiauto, jonka kokonaismassa on enintään 3 500 kg) ajokortilla tietyin painorajoituksin:
1) ajoneuvoon voidaan kytkeä perävaunu, jonka luokittelumassa
on enintään 750 kg (O1-luokka).
2) ajoneuvoon voidaan kytkeä myös perävaunu, jonka luokittelumassa on yli 750 kg (O2-luokka). Tällöin yhdistelmän kokonaismassa voi kuitenkin olla korkeintaan 3 500 kg."
https://www.traficom.fi/fi/liikenne/tieliikenne/perakarryn-vetaminen-autolla
Viranomaistiedote on selkeä ja yksiselitteinen ja vaihtoehdot selkeästi ilmaistu! Ei tarvitse joka kevät arpoa, vaan katsoo vain vain auton ja kärryn tiedot papereista!- Anonyymi
Niinhän se on mutta monikaan ei sitä älyä.
3500kg painoisella asuntoautolla et voi vetää tyhjänäkään 825kgkärryä mutta 750kg kärryä voit vetää vaikka kuormattuna aina 4250kg.
Kyse siis suurimmasta teknisestä painosta! Sitä tuijottaa poliisi liikenteessä.
Minullakin oli kärry jonka tekninen paino oli Max 825kg mutta tieliikenteessä Max 750kg! Siinä se jippo jota kaikki ei tiedä.
Eli B-kortti jos on niin tuo kannattaa huomioida, toisaalta jos auto on niin kevyt että tekn.kokonaismassaltaan 825kg kärry ja auton kokonaispaino jää 3500kg niin saa vetää.
Nuo Traficomin viranomaispapereiden tiedot ei kovin helposti päähän uppoa. - Anonyymi
Joo mutta tuossa kun ei puhuta 825kg suurimmasta teknisestä kokonaispainosta mitään, puhutaan vaan luokittelumassasta, sekin sekoittaa jo monen ajatukset.
Moni on minulle sanonut että kyllä saa vetää 825kg kärryä B-kortilla asuntoautolla kunhan tieliikenteessä kärry ei paina kuormineen yli 750kg! Se on väärin!!
- Anonyymi
Autoliitto varoittaa uudesta ajokorttimiinasta – tavallisen kevytperäkärryn vetäminen B-kortilla voi tuottaa sakot.
Iltasanomien juttu on peräkärryn/asuntovaunun vetäjien syytä lukea. Linkki:
https://www.is.fi/autot/art-2000009580365.html
terv Poksisti- Anonyymi
Niin..ota huomioon että jos kärryn suurin tekninen kokonaispaino on 750kg niin silloin auton ja peräkärry-yhdistelmän paino voi nousta 4250kiloon edellyttäen että auton vetokyky sen sallii.
Mutta jos kärryn suurin tekninen kokonaispaino onkin 825kg niin silloin ajoneuvoyhdistelmän kokonaispaino ei saa nousta yli 3500kg.
Älytön laki. Asuntoautolla et voi vetää B-kortilla tyhjänäkään 825kg kärryä mutta jos sen muutoskatsastat niin että kats.asrmalla tekevät uudet paperit joihin tulee vain merkintä uudesta teknisestä massasta, 750kg niin silloin saat vetää🤣, *ittu mikä laki.
- Anonyymi
Tässä virallinen tieto
B
Ajoneuvot, joiden kokonaismassa on enintään 3 500 kg ja jotka on suunniteltu ja valmistettu kuljettamaan kuljettajan lisäksi enintään kahdeksan henkilöä.
Ajoneuvoyhdistelmät, joissa on B-luokan vetoauto ja joissa hinattavan ajoneuvon kokonaismassa on enintään 750 kg.
Ajoneuvoyhdistelmät, joissa on B-luokan vetoauto ja hinattava ajoneuvo, jonka kokonaismassa ylittää 750 kg, mutta ajoneuvoyhdistelmän kokonaismassa on enintään 3 500 kg.
Sisältää AM/120-, AM/121- ja T-luokkien ajo-oikeudet.
B/96
B/96-yhdistelmän ajokortilla saa kuljettaa sellaista ajoneuvoyhdistelmää, jossa on B-luokan vetoauto (kokonaismassa enintään 3 500 kg) ja perävaunun kokonaismassa ylittää 750 kg ja ajoneuvoyhdistelmän kokonaismassa ylittää 3 500 kg mutta ei 4 250 kg.
BE
Ajoneuvoyhdistelmät, joissa on B-luokan vetoauto (3 500 kg) ja hinattava ajoneuvo, jonka kokonaismassa on enintään 3 500 kg. - Anonyymi
Tuosta puuttuu yksi olennainen tieto, se pitää vaan itse ymmärtää. Eli jos on B-luokan auto ja siihen voit kytkeä 750kg kärryn niin ei kerrota että kokonaispaino saa olla Max 4250kg!
Ja tuohan toteutuu jos on asuntoauto joka painaa 3500kg ja siihen kytket 750kg kärryn niin tulee 4250kg.
Mutta kompastuskivenä onkin se että nykyään nuo kevytperävaunut on lähes poikkeuksetta rekisteröity (ainakin JT-Trailer) 825kilolle vaikka niissä ei kokonaispaino saa tieliikenteessä olla kuin sen 750kg!!
Tuo on se pointti, tuollaista kärryä et saa B-kortilla vetää asuntoauton perässä jos asuntoauto on lähes 3500kg.
Kaikki varman hetken pohtimisen jälkeen tajuaa nuo viralliset Traficomin ohjeet ajoneuvo-yhdistelmistä mutta monikaan ei tajua tuota 825kg peräkärryä. - Anonyymi
Saako rumatikki pöhöttää täysillä kun ajetaan liikenteessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse2446818Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r534863Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1004451Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli94256Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s393743Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1173648Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan683616Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava233521SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha713293Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739532435