Mitä ajatuksia tuo herättää?
Kulutus oli 72 kwh toukokuussa.
Kerrostaloyksiö ja yksinelävä.
Sähkölasku 29 euroa ( kuukauden lasku)
39
554
Vastaukset
- Anonyymi
Saan touko- ja kesäkuun laskun vasta heinäkuun lopulla, mutta maalis- ja huhtikuussa kului sähköä hieman yli 450 kWh ja sähkölasku (energia) oli tuolta ajalta 45 euroa.
- Anonyymi
Ihan asiallinen kulutus yksiössä asuvalta. Valaistukseen ei nykyään paljoa kulu,
mutta pesukoneet, jääkaappi ja pakastin lohkaisevat melkoisen potin.
Kun 4h+k kuluttaa n. 200 kWh kuukaudessa + - 20 vuodenaikavaihteluina,
niin kulutus maksaa n. 20 €/kk, mutta se on vaan 40%:a koko kuluista.
Siirtomaksun osuus on siis suurempi eli kokonaiskulut on 50€/kk - Anonyymi
Itsellä kanssa yksiö niin normi kulutus joku 85kwh.Tlvikuukausina menee enemmän mutta alottajan lasku 29eur sähköön ihan ok.5vuotta vanha jääkaappipakastin on.Pesukoneella pesen noin 1krt viikossa.Yks asia missä monella voi mennä turhaa sähköä on kahvinkeitin kun se vaan jätetään päälle.Termospullo tienaa hintansa takasin.
- Anonyymi
Nakkien, särkien ynnä vastaavien umpioiminen vie sähköä myös, jos ei satu asumaan Helsingissä kaupunkikaasun alueella.
- Anonyymi
Tuskin olet toukokuun kulutuksesta vielä sähkölaskua saanut.
- Anonyymi
Ostaa sen verran mitä tarvii nakkeja niin ei tarvi umpioida. Pakistimet on keksitty ja jos sitä ei ole niin ei laita rahojaan kaljaan vaan ostaa pakastimen. Kaljanvenkulat ei pysty tekeen mitään.
- Anonyymi
Minun lasku on 21 euroa viimeksi. Asun 34 neliön yksiössä. Läppäri, telkkari, arkkupakastin koko ajan päällä.
- Anonyymi
Niimpä ei sitä sähköä mitään älyttömiä mene vaikka läppärit,telkkarit päällä.
- Anonyymi
Nyt tupsahti toukokuun sähkölasku.
Kulutus 290 kWh.
Lasku 15,50 eur.
Pörssisähkö kerrostalokolmiossa.
Siirtomaksu tulee tuohon tietysti lisäksi. - Anonyymi
Mitenkä saat tuollaisen määrän kulumaan onko kenties sähkökiuas päällä koko ajan.Jo jonkun lukeman sähkölaskusta kirjoitat niin miks ihmeessä et siirtomaksua ilmoita. Itsellä yksiössä kulutus n, 85eur kk ja maksan laskun mitä tulee. Älyttömiä kulutustottumuksia voi ihmisillä olla esim, kahvinkeitin niin pitkin päivää kuluttamassa kun kukaan ei viitsi sitä sammuttaa.
- Anonyymi
Tarkoittanet varmaankin n. 85 kwh kk
- Anonyymi
Minulla on sähkökiuas päällä 1,5–2 tuntia päivässä. Termostaatti toki katkoo, eikä kiuas koko aikaa lämmitä. Sitten on kaksi tietokonetta suorittamassa näytönohjaimillaan laskentaa 24/7. Ehkä nuo vievät yhteensä jotain 500 wattia koko ajan. Lisäksi sitten jääkaappi, läppäri ja tv.
- Anonyymi
Kylläpäs pappa alkoi meuhkaamaan. Siirtomaksu laskutetaan kahden kuukauden välein, eli vasta kesäkuussa. Siksi en voinut sitä tähän laittaa.
Ei aloittajakaan mitään siirtomaksusta kirjoittanut, hänellä paljon vähemmän kulutusta ja silti kalliimpi sähkölasku. Harmittaako sinua se asia? - Anonyymi
Lisäys tuohon akaisempaan kirjoitukseeni. Energian kulutus oli siis 290 kWh ja totta kai siinä on myös joitain saunomiskertoja mukana. Sähkölasku oli kuitenkin vain 15,50 €. Edellisellä jaksolla siirtomaksu suunilleen samalla kulutuksella kuukauden ajalle jaettuna oli noin 45 euroa.
PS kahvinkeittimen lämpölevy ei kuluta enempää kuin yksi sähkölamppu asunnossa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lisäys tuohon akaisempaan kirjoitukseeni. Energian kulutus oli siis 290 kWh ja totta kai siinä on myös joitain saunomiskertoja mukana. Sähkölasku oli kuitenkin vain 15,50 €. Edellisellä jaksolla siirtomaksu suunilleen samalla kulutuksella kuukauden ajalle jaettuna oli noin 45 euroa.
PS kahvinkeittimen lämpölevy ei kuluta enempää kuin yksi sähkölamppu asunnossa.Riippuu ihan sähkölampun tehosta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kylläpäs pappa alkoi meuhkaamaan. Siirtomaksu laskutetaan kahden kuukauden välein, eli vasta kesäkuussa. Siksi en voinut sitä tähän laittaa.
Ei aloittajakaan mitään siirtomaksusta kirjoittanut, hänellä paljon vähemmän kulutusta ja silti kalliimpi sähkölasku. Harmittaako sinua se asia?Ketuttaa suunnattomasti joidenkin ihmisten sähköyhtiöt kun jostain siirrosta eri lasku kun itselleni riittää se kun lasku tulee ja maksan.Kulutus on n, 85kwh kk niin en todellakaan ala pähkäileen jotain siirtoja.Sitten itse täytys perehtyä tosissaan sähkönhintaan jos asuisin omakotitalossa ja vuosikulutus n, 20 000kwh
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lisäys tuohon akaisempaan kirjoitukseeni. Energian kulutus oli siis 290 kWh ja totta kai siinä on myös joitain saunomiskertoja mukana. Sähkölasku oli kuitenkin vain 15,50 €. Edellisellä jaksolla siirtomaksu suunilleen samalla kulutuksella kuukauden ajalle jaettuna oli noin 45 euroa.
PS kahvinkeittimen lämpölevy ei kuluta enempää kuin yksi sähkölamppu asunnossa.Perheasunnossa kuluu n. 200 kWh kuukaudessa , Kuukausivaihtelut ovat n. 20%
eli talvella kuluu vähän reilummin ja kesällä huomaa heti kulutuksen laskeneen
kun on poissa 1-2 viikkoa. Onhan se jääkaappi + pakastin kuitenkin päällä.
- Anonyymi
Kerrostaloyksiö , viimeisin kulutuslasku 7.15€ ja siirto 7.43€. Jatkuvasti päällä pakastinkaappi ja jää/pakastinkaappi sekä kaapelinettimodeemi. Ruuat teen itse niin ettei tarvitse joka viikko kokkailla, useimmiten uuniruokia, keittoja ja haudutuspadalla esim nyhtöpossua tms pitemmän kypsytyksen vaativia ja sitten annoksina pakkaseen. . Perunoitakaan en liiemmin keittele kun teen uunijuureksia ja nekin pussiin ja pakkaseen josta otan annoksen kerrallaan. Mikroa, kahvin- ja vedenkeitintä käytän joka päivä, telkkaria en hirveästi katso. Hyvin säästyy sähköä ja rahaakin :)
Tälläkin hetkellä on valmista ruokaa pakkasessa annoksina kolmeksi viikoksi ja tää mummo saa tehdä muuta kuin seisoo hellan ääressä :)- Anonyymi
Itse täytys ostaa termoskannu kun ahkeraan keitän kahvia.Läppäri auki aamusta iltaan ja toki välillä laitan lepotilaan niin läppäri ei paljonkaan sähköä vie. Aika vähän nykyän katton telkkaria kun ei sieltä paljon mitään tule.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itse täytys ostaa termoskannu kun ahkeraan keitän kahvia.Läppäri auki aamusta iltaan ja toki välillä laitan lepotilaan niin läppäri ei paljonkaan sähköä vie. Aika vähän nykyän katton telkkaria kun ei sieltä paljon mitään tule.
Minulla pieni "sinkkukeitin" jossa oli mukana kaksi pientä mukia, mutta siihen alle mahtuu juuri sellainen 3 desin vetoinen muki johon keitän. En tykkää termoksessa seisoneesta kahvista niin siksi tuo pieni keitin parempi kun ei yhtään mene kahvia hukkaan :) Ei tarvitse myöskään ostaa suodatinpusseja kun siinä kestosuodatin .
- Anonyymi
Sähkö 12,54 Euroa
Siirto 17,17 Euroa
Yhteensä sähköön 29,71 euroa - Anonyymi
Keskivertokuun kulutus siinä 2200 kwh.
En tosin asu neukkukuutiossa. - Anonyymi
Pienen kaksioni kulutus yksin asuen on keskimäärin noin 40 kWh kuukaudessa, tänä vuonna vähän alle. Pakastinta ei ole ja pyykit pesen taloyhtiön koneella veloituksetta. Internetiä ei ole, eikä tiskikonetta ei ole koskaan ollutkaan.
Elenian perusmaksu on 21,24 €/kk ja siirto 8,41 snt/kWh. Myyntisähkö oli ensin 4,8 snt/kWh ja äskettäin vaihtui pörssisähköön. Myyntiyhtiölle en ole maksanut vielä tämän vuoden kulutuksesta mitään, koska laskun muodostuminen edellyttää 5 €:n laskutusrajan ylittymistä. Ehkä tässä kuussa tulee se ensimmäinen lasku neljältä kuukaudelta.
Pitkäaikatyötön - Anonyymi
Köyhyyspalstalla kummittelee kun eilen kirjoitin että itselläni jääkaappipakastin niin vähän ajan päästä kun menin keittiöön ja avasin jääkaapin oven hups ei tullut valoa,selkis ni jostain syystä oli räpänny automaattisulakkeen.
- Anonyymi
Ihan normaali lasku. Itellä pörssisähkö ja toukokuun lasku 19.70 + 7.40 ja kulutus 86.3 kWh
- Anonyymi
Samat on kulutukset mutta talvikuukausina menee vähän enemmän kun valaistusta.Sähköä en varsinaisesti säästä vaan katson mikä härveli päällä. Telkkaria en pahemmin katsele mut läppäri auki pitkin päivää ja välillä lepotilassa.
- Anonyymi
Minulle tulee mieleen sähkökäyttöiset sex-lelut.
- Anonyymi
Miten te saatte noin halvat sähkölaskut? Mulla on kämpässä vaan jääkaappi ja tietokone ja muutama valo enkä niitäkään aina päällä pidä (paitsi jääkaappia) ja nytkin oli 3 kk lasku 125 euroa.
- Anonyymi
Sijainti voi vaikuttaa hurjasti laskuun, kun joillakin alueilla on ihan järjetön sähkön siirto maksu.
Ja olisihan tuokin vajaa 90€ 3kk.
Itselläni tulee kahden kuukauden välein noin 50-55€ lasku. Ihan pörssisähköllä menen.
- Anonyymi
10eur sähkölaskua tulee kuukausittain ja sähkön siirto 30eur 3 kk välein elikä kuukaudessa sähköön n,20eur 80kwh kulutuksella.
- Anonyymi
Jos tuossa on kaikki, niin ihan ok. Pelkästä sähköstä aika paljon.
- Anonyymi
Elikä energia 10eur+siirto 10 eur kk.Siirtomaksu kylläkin 3kk välen ja ollut n, 30eur.
- Anonyymi
Omakotitalo, jossa kaikki toimii sähköllä, myös lämmitys. Kesäkuun kulutuslasku oli hieman päälle 19 euroa. Kodinhoitohuone, ja pesuhuone, lattialämmitys päällä kesälläkin.
Siirtomaksu oli kuitenkin pitkälti yli neljäkymppiä, joka johtuu katon aurinkopaneeleista, joista ylimääräsähkö menee sähköyhtiön verkkoon, josta ei makseta juuri mitään, mutta siirtomaksut toimivat kahteen suuntaan. - Anonyymi
Turha höpöttää euroista koska laskun perusteet vaihtelevat.
Vuosikulutus on oikea vertailukohde ottaen huomioon olosuhteet.
Eläkeläispariskunta. Kolmiossa tiski- ja pesukone, jääkaappi/pakastin yhdistelmä, tv, led-valaisimet. Sapuskat teemme liedellä ja uunissa. Uusinnat mikrossa.
Vuosikulutuksemme on melko tarkasti 1000kWh.
Kuten muillakin, niin muut kuin kulutusperusteet muodostavat suuremman osa laskusta.
Sähkösopimus on paikallisen yhtiön kanssa, voimassa toistaiseksi.
Muutaman centin erolla kWh:n hinnassa on vain marginaalinen merkitys.
Olen kerran leikkinyt ko. asialla.- Anonyymi
Lapsiperheessä pyörii pesukone ja kuivausrumpu melkoisen usein, joten kulutus on
kerrostalossakin 200 kWh kuukaudessa eli 2400 kWh vuodessa.
Vaikea on siitä päästä alaså'in vaikka sulkisi tv:n ja tietsikan koko päiväksi.
Jääkaappipakastin, psukoneet ja kuivurit ja hella vievät kuitenkin pääosan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lapsiperheessä pyörii pesukone ja kuivausrumpu melkoisen usein, joten kulutus on
kerrostalossakin 200 kWh kuukaudessa eli 2400 kWh vuodessa.
Vaikea on siitä päästä alaså'in vaikka sulkisi tv:n ja tietsikan koko päiväksi.
Jääkaappipakastin, psukoneet ja kuivurit ja hella vievät kuitenkin pääosan.Ihan maltillinen toi kulutus 200kwh kuukaudessa lapsiperheelle,jääkaappipakastin kuluttaa noin 1kwh vuorokaudessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lapsiperheessä pyörii pesukone ja kuivausrumpu melkoisen usein, joten kulutus on
kerrostalossakin 200 kWh kuukaudessa eli 2400 kWh vuodessa.
Vaikea on siitä päästä alaså'in vaikka sulkisi tv:n ja tietsikan koko päiväksi.
Jääkaappipakastin, psukoneet ja kuivurit ja hella vievät kuitenkin pääosan.Kuivausrumpu on varsinainen sähkösyöppö mutta käyttötunnit lienevät rajallisia?
Tuo vuosikulutus kielii järkevästä ja suunnitelmallisesta toiminnasta!
Nykyiset töllöt ovat vähäruokaisia. Samoin tietsikat.
Meillä, kahden eläkeläisen taloudessa tehdään kaikki sapuskat itse. Laiskuuttani teen eniten uuniruokia mutta myös keittoja. Molemmissa on valmistusmäärä sitä luokkaa, että syömme siitä parina, peräkkäisenä päivänä ja loput pakasteeseen meidän kahden kerta-annoksina ja ajastaan pöytään mikron kautta.
Tiskikoneen vaimoni panostaa täyteen. Rättien pesusta en tiedä muuta kuin sen, että kuivausrummusta huolimatta hän kuivaa pikkupyykin sisällä viritettävällä telineellä ja lakanat ja vastaavat minä kannan talon kuivaamoon ja sieltä aikanaan takaisin.
K-rumpu on hitonmoinen lämpölinko ja vaimon mielestä siitä tulee ryppyisiä vaatteita. On ollut täysin käyttämättömänä parikymmentä vuotta.
- Anonyymi
Pörssisähkö nyt 0,87cent kwh ja tän päivän korkein hinta 3centtiä.80kwh on kulutus ja asun kerrostalossa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1125458Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku413595Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖523485Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle933348- 811887
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt341777450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1341667Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.431619Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1521325- 161189