Onko se oikea maasturi vai lelu? Kestääkö käyttöä ja kilometrejä?
Suzuki jimny
lelu vai maasturi
123642
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Oikea maasturi, ehdottomasti. Täyttää määritelmän a)erillisen rungon, b) alennusvaihteen, c) jäykkien akseleiden, d) nelivedon osalta.
Jutun toinen puoli: käytän Jimnyä joskus kuten lelua. Leikin lumessa tai hiekassa ja pidän hauskaa! Uimarannalla on kiva ajaa veteen asti, jolloin järvestä pääsee takaisin autoon jalkojen hiekkaantumatta. Ja mikä tärkeintä: auto selviytyy myös kuiville.
Jimnyllä olen ajellut nyt neljän vuoden aikana 51000 km, eikä se ole mennyt miksikään. Muutama sähköjohto on pitänyt kiinnittää uudelleen (apukuskin istuinlämmitys, rekisterikilven valo), mutta ne hommat osasin itse.
Joten varmasti on laadukas peli. Myös maasto-ominaisuudet ovat erinomaiset, jota rajoittavat lähinnä sileät renkaat..
Karkeampia renkaita saa Vianorilta, esimerkiksi. Mutta johonkinhan se eteneminen aina tyssää. Mieluummin sitten renkaan pidon loppumiseen kuin esim voimansiirron murtumiseen.
Jimnyn maastokelpoisuudessa parasta ovat korin mittasuhteet: pieni koko yleensä sekä lyhyet ylitykset keulassa ja perässä.
Sitähän minäkin ajattelin..
Yleensä Jimnyissäkin vain sattuu olemaan maantieajoon optimoidut M S:t.
Jimny lienee markkinoiden järkevin maasturi, jos halutaan maasto-ominaisuuksia järkevään hintaan. Sillähän ajaa vielä hankikannolla, kun kaikenmaailman Land Cruiserit ja Lantikat ovat jo uponneet hankeen..
Alkuvuoden 4x4 Magazine Finland kehui auton ominaisuuksia kovastikin. Mikään kestotesti ei kyllä ollut kyseessä. Maasto-ominaisuuksia arvioitiin enemmän auton rakenteen pohjalta, hyvät pitäisi olla etenemisedellytykset vaikkei akselilukkoja olekaan.
Jos petäjien väliin jää 165 senttiä (ja vieläkin voidaan hiukan tinkiä) tilaa, Jimny pujahtaa läpi ja matka jatkuu. Hummerit, Cherokeet, Ranget, Pajerot, Land Cruiserit, Patrolit, Land Roverit ynnä muut järkäleet ovat kuin lahnoja verkossa - häh hää!
Onko kukaan pyöritellyt jimnyä ilman ohjaistehostinta, sitä halvempaa mallia?
Millainen ohjaus on?
Aika paljon halvempi olisi JX malli. 3600 euroa on iso kasa rahaa.
Hauska juttu: eräs Jimny-kuski, jolla on just se JX-karvalakki, LUULI ajokokemustensa perusteella, että autossa on ohjaustehostin. Hänen edellinen autonsa oli Samurai, johon verrattuna se köyhempikin Jimny oli notkea käänneltävä.
jimnyä on uudistettu kevään aikan. Ainakin mittaristo on mennyt uusiksi.
Onneksi en alkutalvella ostanut vanhaa mallia.
Myyjät ei puhuneet mitään että face-lift on tulossa. No, siitä liikeestä en osta autoa.
Moi! Olen aikeissa ostaa Jimnyn, olis aika sopiva kaksiovinen auto mulle. Kilometrejä ei mulle paljon kerry ja lähinnä lähiajoa duuniin ja cruisailua kaupungilla. Jimnyssa olisi jotakin persoonallista tyyliä...kunnon äijäauto, sopisi mulle, I think. Osaako joku kertoa sen kaupunkiominaisuuksia ja mikä väri siinä paras, nettikuvat eivät täysin kerro esim. minkälainen vihreä on....armeijan vihreä olisi makea...mitkä varusteet kannattaa ottaa mukaan ja onko malli sellainen, ettei heti syksyllä tule jo uutta....mahtuuko siinä myös nukkumaan, meneekö penkit riittävän matalaksi ja riittääkö pituus? Kaikkea muutakin tietoa ja kokemuksia jimnysta otetaan vastaa....ja jos oot stadissa ja sulla suzuki jimny, niin voin lähteä vaikka testaamaan ;) ....voi laittaa myös suoraan sähköpostiin [email protected]
helou...
olen ollut jimmyn omistajana 1vuoden
jimmy on paras auto mitä
olen omistanut sillä pääsee 40´cm lumessa keposesti 18tuuman vanteilla nissä on kunnon kunnon harkko kumit vittuko on hyvaa vitttu
Kyllä meinaam nee hangessa ja mudassa toi suzu ! Vieläku heittää ketjut renkaisii ni sen saa kulkee umpihangessa vaikka minne! Lieneekö jimnyyn mahtumaan 18" vanteet suoraan ku vakiot on 15" ? Vois kyl ostaaa karkeemmat renkaat ku vakioissa ei riitä pito mudalla.. ilman ohjaustehostinta toi on tosi hyvä ajaa maastossa, kovassa vauhdissa auto pikkusen hakee mutta erittäin hyvä silti.